'Longstay is begraafplaats tbs'ers' KOOP NU! NIEUWS 9 Menselijke voeten aan de Canadese kust Monniken keren na ruim vier eeuwen terug op Waddeneiland Exclusieve aanbieding voor u als lezer! VANCOUVER. Is de Canadese pro vincie Britisch Colombia bij toe risten vooral bekend om zijn prachtige kusten en skimogelijk heden, de autoriteiten zitten er gens anders mee: voeten. De afge lopen jaren zijn liefst twaalf men selijke voeten op de kust aan de Stille Oceaan aangespoeld. De lijk schouwers hebben enkele voeten weten te identificeren, zoals ze het noemen. Van de overgebleven exemplaren staat slechts één ding vast, dat ze aan mannen hebben toebehoord. Het fenomeen van de voeten begon in 2007 en sinds dien zet de stroming op gezette tijden weer een voet aan land. De bevolking vermaakt zich ermee en zorgt zo nu en dan voor een verrassing. Zo worden met enige regelmaat schoenen gevonden waarin dierenresten zoals kippen poten zitten. De Canadese media speculeren lustig: tsunamirestan- ten, vermoorde drugsdealers, het werk van moordenaars, elke mo gelijkheid komt voorbij. Op een 5,5 hectare groot terrein in het Brabantse dorpje Zeeland wonen ruim tachtig tbs'ers op de longstay-afdeling. Wie hier zit, heeft flink wat op zijn kerfstok. Het zijn moordenaars, verkrach ters en andere daders van ernsti ge misdrijven. Al zeker zes jaar le ven ze met een tbs-maatregel. Sommigen wonen hier al tiental len jaren. De behandeling voor hun psychische stoornissen is stopgezet: het heeft te weinig ef fect, of ze werken niet genoeg mee. Wie in Zeeland is opgeslo ten, kwam tot een paar jaar gele den niet meer vrij. Het verblijf in de longstay is niet gericht op te rugkeer in de maatschappij en verlof is er niet bij. „De longstay is de begraaf plaats van tbs'ers", zegt advocaat Job Knoester, die veel tbs'ers bij staat. „Maar dat verandert nu, langzaam maar zeker. Het beeld dat een tbs'er meteen in de fout gaat als hij vrij op straat loopt, klopt niet. Pas als deze mensen bijvoorbeeld eenzaam worden, re latieproblemen krijgen en toege ven aan bijvoorbeeld hun drugs- of gokverslaving, gaat het mis." De kritiek op de 'verkapte le venslang' voor tbs'ers in de longstay bestaat al jaren. Zowel advocaten als rechters vinden de longstay 'onmenselijk', omdat be woners letterlijk zijn afgeschre ven. Sinds 2009 toetst een onafhan kelijke commissie elke drie jaar of de opsluiting van een tbs'er in de longstay terecht is. Dat heeft ge leid tot de leegloop: steeds meer tbs'ers in de longstay worden overgeplaatst naar een GGZ-in- stelling of een begeleid wo nen-project. „Daar kunnen ze ook 24 uur per dag begeleid wor den", zegt forensisch psychiater Hjalmar van Marle. „Het grote verschil is dat ze weer functione ren in de echte samenleving." Die terugkeer levert geen ge vaar op voor de samenleving, zegt Van Marle. „Deze leegloop is al een paar jaar aan de gang. Er zijn helemaal geen incidenten ge weest." Ook Knoester zegt dat de angst onterecht is. „Een uitgebrei de risicotaxatie gaat aan het ver trek uit een longstay vooraf." WAT IS LONGSTAY? De Raad voor de Strafrechtstoe passing wil dat de tbs-afdeling in de gevangenis van Vught - de kleine zusterlocatie van de longstay in Zeeland - wordt geslo ten, omdat die ongeschikt zou zijn. Tbs-patiënten zitten er vaak in dezelfde ruimte als gedetineer den, terwijl de 'gevangeniscul tuur' in Vught schadelijk is voor hun herstel. Dagelijks zijn er inci denten, met name in de afdeling waar de zes meest gevaarlijke tbs'ers zijn opgesloten. De isoleer cellen worden regelmatig ge bruikt en er is een hoog perso neelsverloop. PvdA-Kamerlid Volp wil daar om dat er meer aandacht komt voor het belang van een 'ti- me-out', waarbij een tbs'er voor een aantal weken op een andere afdeling wordt geplaatst. Dat ge beurt nu nog maar zelden. Staats secretaris Dijkhoff zegt toe de 'ti- me-out' actief te gaan promoten. „Daar hebben tbs'ers recht op", vindt ook advocaat Knoester. „Het blijven mensen." De monniken keren na meer dan vierhonderd jaar terug naar Schiermonnikoog. Het Waddeneiland heeft ingestemd met de bouw van een klein klooster voor ongeveer zeven broeders. Dat moet ten westen van het enige dorp op het ei land worden gebouwd. De ge meente heeft dat gisteren laten weten. De nieuwe eilanders zijn aangesloten bij een cister ciënzerklooster. Ze woonden eerst in Diepenveen, maar hun gemeenschap is zo klein gewor- Nederlander gepakt met 60 kilo drugs Een 39-jarige Nederlander is op de grens van Zwitserland met Duitsland gesnapt met 60 kilo drugs. De Zwitserse douane ontdekte met behulp van een speurhond de verdovende mid delen in de kofferbak van zijn auto. Dat gebeurde bij de grens overgang bij Emmishofen. De voorraad bestond uit onder an dere 36 kilo amfetamine, 5 kilo crystal meth en 150.000 xtc-pil- len. De politie denkt dat de drugs enkele miljoenen euro's zouden hebben opgebracht. De Nederlandse politie hield later een medeverdachte aan. den dat hun onderkomen veel te groot voor ze is. Vier van de zeven monniken wonen al in een tijdelijk onderkomen op Schiermonnikoog, drie ande ren verblijven nog op het vaste land. Op het eiland verbleven vroeger de monniken van een cisterciënzerklooster bij Dok- kum. Zij droegen grijze pijen. Het eiland ('oog') is vernoemd naar de grijze ('schiere') monni ken. De laatste broeder verliet het eiland in 1580, toen Fries land protestants werd. Britse trouwt met een Cheeseburger Liefst 85.000 Britten hebben in 2015 hun naam laten wijzigen. De meest opvallende komt op naam van Sam Smith (33), die sinds kort Bacon Double Cheeseburger heet. Zijn toe komstige vrouw Isabella vindt het niks om met een Cheese burger te moeten trouwen en haar man aan te spreken met 'Bacon'. Cheeseburger was dronken toen hij de optie met vrienden besprak, maar niet toen hij zijn handtekening on der de officiële documenten zette. Zijn moeder is woedend, zijn vader vindt het hilarisch. Laat uw auto weer stralen met de Turtle Wax producten! Super Shampoo (500 ML) Kunstof en banden glans (500 ML) Universele Interieurreiniger (500 ML) Cockpit spray hoogglans (500 ML) DONDERDAG 25 FEBRUARI 2016 Gevangenis Vught heeft een kleine tbs-afdeling en is zusterlocatie van longstay in Zeeland, foto Maarten Hartman Eén van de schoenen die is aange troffen aan de kust. door Victor Schildkamp door Susanne Geuze en Peter Winterman ZEELAN. In de afgelopen vier jaar is het aantal tbs'ers in een longstay-kliniek gehalveerd. De tbs'ers worden overgeplaatst naar GGZ-klinieken of keren terug in de samenleving. „Ze vormen geen gevaar." Soms kan een tbs'er ondanks behandeling niet veilig terugke ren in de maatschappij. Bijvoor beeld omdat hij niet meewerkt aan zijn behandeling. Dan kan hij op een longstay-afdeling (af deling voor langdurig verblijf) van een tbs-kliniek worden ge plaatst. SCHIERMONNIKOOG EMMISHOFEN LONDEN KENOVATEUR^ PLASTIQUES BRILLANT l ïCKPITSPRAYj OOGGLANSS SNETTOYAN INTERIEUI UNIVERSEI r.ERIEURRElF f GEL PNEU5 ET PARE-CHOCS KUNSTSTOF BANDEN CU SUPER iHAMPOi Turtle wax- STINGLER NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9