Polderboeren vrezen verzilting Petitie tunnel tolvrij 'mooi maar niet reëel' Naast vitalere uitstraling ook meer samenwerking met Zeeuws-Vlaamse omroepen ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Voorzitter Jo van Remortele wil een breder publiek aanspreken. „Het moet jonger en dynamischer." Nieuw onderkomen, nieu we voorzitter, nieuwe koers. Zo zou je de status van Omroep Hulst aan het begin van dit jaar kun nen typeren. Aan het roer staat Jo van Remortele uit Sint Jansteen. Zijdelings was hij al bij de lokale televisieomroep betrokken, als lid van het Programmabe leid Bepalend Orgaan: een club die toe ziet op het naleven van de regels in de Mediawet. Sinds 1 januari heeft Van Re mortele de voorzittershamer overgeno men van Thea de Rijcke. Eerste prioriteit voor de nieuwe voor zitter was het regelen van huisvesting. Nadat Omroep Hulst enkele jaren Kloos- terzande als uitvalsbasis had, volgde vo rig jaar een verhuizing naar het school tje in Hengstdijk. Maar ook daar moest de omroep al weer snel uit. De studio programma's werden noodgedwongen geschrapt; Omroep Hulst schakelde te rug op een halfuursprogrammering. „Ik heb zo'n 25 partijen benaderd", zegt Van Remortele. „De reacties waren over wegend enthousiast, maar het leverde uiteindelijk geen huisvesting op. Via mijn netwerk zijn we uiteindelijk toch bij het pand aan de Abdaalseweg in Hulst terecht gekomen. Ja, dat geeft rust in de tent. We huren het, dus ik ga er vanuit dat we er langer kunnen blijven zitten." 'We hebben meer vrijwilligers nodig om de programmering op te kunnen zetten' Nu de huisvesting is geregeld, is de programmering de volgende stap. Het beleid gaat op de schop. Wist Omroep Hulst sinds de oprichting in 2010 vooral een ouder publiek aan zich te binden, de nieuwe voorzitter wil de doelgroep verbreden. In zijn eigen woorden moet het daarom 'jonger, dynamischer en fris ser' worden bij Omroep Hulst. Het stre ven is om per 1 september met een nieu we programmering te beginnen. Hoe die er exact uit gaat zien? „Er zijn veel gedachten over. Op dit moment zijn we aan het onderzoeken wat de mogelijkhe den zijn", zegt Van Remortele. „Zeker is dat we nog veel vrijwilligers nodig heb ben om de nieuwe programmering op te kunnen zetten. We willen ook de jeugd activeren om met ons program ma's te gaan maken. Hoe meer vrijwilli gers er zijn, hoe meer we aan formats kunnen werken. Er is het laatste half jaar weinig gebeurd." Niet alle medewerkers van Omroep Hulst hebben de vlag uitgehangen voor de nieuwe koers. Zo is cameraman Henk Wentzler, één van de mensen van het eerste uur, onlangs vertrokken. Van Remortele: „Henk heeft het als één van de oprichters prima gedaan. Maar de toekomst vraagt om een andere in steek. Als bestuur hebben we daarom besloten niet verder te gaan met Henk. We hebben hem een senior adviesfunc tie aangeboden, maar dat zag hij niet zit ten." Wentzler laat weten dat hij inder daad is opgestapt vanwege 'een me ningsverschil over de toekomstvisie'. „Natuurlijk is het jammer. Maar ik was al aan het afbouwen bij Omroep Hulst. Ik heb het zes jaar gedaan en ook nog twee jaar voorbereiding. Ik heb er een mooie tijd gehad. Het stopt nu iets eer der dan gepland." Om de nieuwe koers te kunnen reali seren, zal volgens Van Remortele nog wel geïnvesteerd moeten worden. On der meer in camera's en inrichting van de studio. En da's geen sinecure voor een publieke omroep die jaarlijks zo'n 17.000 euro te besteden heeft. Om pre cies te zijn: 1,13 euro per Hulster voor deur. Daarom wordt onder meer ge zocht naar fondsen van waaruit extra geld ter beschikking zou kunnen ko men. Daarnaast streeft de voorzitter naar meer samenwerking met de lokale om roepen Scheldemond (Sluis) en Terneu- zen FM. Van Remortele: „Er zijn al ge sprekken gevoerd, maar het zal een pro ces van lange adem zijn." De boeren hadden zich verenigd in de Associatie Polderboeren Knokke-Heist, maar toen de steun van het Knokse gemeente bestuur en het bestuur van de Oostkustpolder wegviel, was het vechten tegen de bierkaai. Een aantal boeren besloot de grond te verkopen of te ruilen, anderen haakten vanwege hun leeftijd af. De uitbreiding van het natuur gebied met 120 hectare tot 333 hectare begint op 15 maart. Het werk duurt drie jaar. Projectcoör dinator Hannah Van Nieuwen- huyse verzekert dat er alles aan wordt gedaan om verzilting van 'Ze pogen om verzilting tegen te gaan, maar onvoldoende. Planten die te veel zout krijgen, stoppen met groeien' de landbouwgrond in de directe omgeving te voorkomen. Daar voor wordt een nieuw en vis- vriendelijk pompgemaal ge bouwd en een afwateringskanaal aangelegd. Volgens Van Nieuwen- huyse zou dat afdoende moeten zijn. Er zijn inmiddels metingen verricht om vergelijkingsmateri aal te hebben tussen de huidige situatie en het moment dat de uitbreiding van het natuurgebied een feit is. Boerenvoorman Jan Vandepit- te plaatst vraagtekens bij de maat regelen. Hij uitte die vrees jaren lang onder het motto 'straks gaan we boeren tot aan de zee'. In Het Laatste Nieuws zegt hij nu: „Ze doen wel een poging om ver zilting tegen te gaan, maar onvol doende. Planten die te veel zout krijgen, stoppen met groeien. In zout water kunnen alleen vissen leven." De uitbreiding van het Zwin is de grootste natuuropera- tie die ooit in West-Vlaanderen werd uitgevoerd. De Kraker begrijpt de teleurstel ling van gedeputeerde Harry van der Maas en tunneldirecteur Ha- rald Schoenmakers in de houding van het college. Hij wijst in dat verband fijntjes op het feit dat de Sluiskiltunnel er is gekomen dank zij de opbrengsten uit de (provin ciale) Westerscheldetunnel. Het D66-raadslid: „In plaats van de tol tarieven te bekritiseren kan het college nog iets leren van de Wes terscheldetunnel NV. Zij beheer sen wel hun kosten. De toltarieven zijn sinds 2012 trouwens niet ver hoogd." De Kraker wil van het college weten 'waarom het de burgers een worst voorhoudt door een pe titie met een zeer begrijpelijke wens, maar tegelijkertijd irreële wens, zo opzichtig te steunen'. Hij vraagt zich ook af waarom het col lege niet eerlijk aan de burgers uit legt dat er zonder tol simpelweg geen Westerscheldetunnel en Sluiskiltunnel zouden zijn. DONDERDAG 25 FEBRUARI 2016 Frisser imago Omroep Hulst door Peter van den Assem Jo van Remortele Omroep Hulst Jo van Remortele in de toekomstige montageruimte van de nieuwe studio Omroep Hulst. foto Camile Schelstraete door Wout Bareman KNOKKE-HEIST. De Vlaamse polder boeren in de Willem Leopoldpol- der tussen Knokke en Retranche- ment die moeten wijken voor de uitbreiding van het Zwin hebben hun verzet weliswaar gestaakt, maar hun vrees voor met name verzilting van de overblijvende landbouwgrond is niet verdwe nen. door Wout Bareman TERNEUZEN. B en W van Terneuzen hebben 'een boterberg van een on metelijke omvang' op hun hoofd. Dat blijkt, volgens het D66-raadslid Peter de Kraker, uit de overdreven en opzichtige steun van het college voor de petitie voor een tolvrije Westerscheldetunnel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81