EU praat opnieuw over opvang Le Monde: Franse Tussen ministerie en scholen bestaat wederzijdse ergernis over Het ministerie weet niet of alle asielkinderen wel naar school gaan. En wie betaalt de kosten? 4 NIEUWS Dat staat opnieuw zwaar onder druk door een onderonsje van Bal- kanlanden gisteren in Wenen en pogingen van Hongarije om via een nationaal referendum onder de verplichte spreiding van asiel zoekers uit te komen. Oostenrijk en acht Balkanlan- den willen zo snel mogelijk de Bal kanroute sluiten voor vluchtelin gen, maar Brussel is bang dat dit tot een humanitair drama in Grie kenland leidt. De Griekse econo mie ligt na jaren bezuinigen zoda nig in puin dat het land onmoge lijk tien- duizenden of zelfs hon derdduizenden vluchtelingen kan opvangen. Nu al zijn er 20.000 mensen in Griekenland gestrand doordat lan den verderop - Oostenrijk, Slove nië, Kroatië, Servië en Macedonië - met versterkte controles hun grenzen zo goed als geheel afge grendeld hebben. Europarlementariërs kritiseer den gisteren de Europese leiders, die eind vorige week wel meer dan een etmaal uittrokken voor de mogelijke Brexit, terwijl ze op het veel crucialere asieldossier geen streep voortgang maakten. Europees president Donald Griekenland dreigt besluiten EU net zo lang te blokkeren tot er overeenstemming is over de verdeling van vluchtelingen Tusk antwoordde nauwelijks op deze kritiek. Hij herhaalde dat 'de hoge aantallen vluchtelingen drin gend omlaag moeten' en 'het actie plan met Turkije prioritair' blijft. Dat Europa bezwijkt onder het vluchtelingenvraagstuk omdat el ke lidstaat zijn eigen beleid voert, liet hij nagenoeg onbesproken. Brussel zelf mikt op twee top pen, op 7 (met Turkije) en 17 en 18 maart, om de asielstroom onder controle te krijgen voor in april de Middellandse Zee weer bevaar baar wordt en de toestroom van asielzoekers naar verwachting op nieuw flink zal oplopen. Maar de hoop dat het lukt, slinkt met de dag- Premier Alexis Tsipras heeft gis teren in het Griekse parlement ge zegd dat hij net zo lang politieke besluiten van de Europese Unie zal blokkeren tot de overeengeko men eerlijke verdeling van vluch telingen door de lidstaten wordt nageleefd. Athene zal niet accepteren dat er landen zijn die geen enkele vluchteling opnemen en hekken neerzetten, aldus de linkse minis ter-president. Hij maakte niet duidelijk of hij alleen bij besluiten over vluchte- lingenpolitiek of bij alle besluiten zal gaan dwarsliggen. DEN HAAG. Tientallen scholen wil len meer duidelijkheid van het ministerie van Ónderwijs over extra geld dat zij kunnen krijgen voor het onderwijs aan asielkin deren. Steeds meer scholen worden geconfronteerd met asielopvang in de buurt en maken zich zor gen over de financiering van de lessen aan de nieuwe leerlingen. Ondertussen weet het ministerie nog steeds niet of elk leerplichtig asielkind überhaupt wel onder wijs krijgt. Dat blijkt uit documenten die deze krant via de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) bij het mi nisterie heeft opgevraagd. Het aantal asielzoekers dat we kelijks Nederland binnenkomt, neemt sinds november af. Maar het aantal leerplichtige kinderen onder hen neemt nog steeds toe, zo blijkt uit COA-gegevens die het ministerie heeft verstrekt. Het zijn familieleden die narei zen per vliegtuig én gezinnen die tegelijk met de boot de oversteek maken. Asielkinderen zijn in Neder land leerplichtig. Streven is om hen zo snel mogelijk op school te krijgen. Ook als zij nog niet in een 'gewoon' asielzoekerscen trum wonen maar nog in de noodopvang verblijven. Zo is be gin dit jaar een speciale school ge opend voor de ruim vijfhonderd kinderen die op de grote asielop vang Heumensoord bij Nijmegen wonen. Sinds oktober kwamen er in het voortgezet onderwijs al meer dan 3.000 asielleerlingen bij, blijkt uit de cijfers van het minis terie. Het leidt tot veel vragen van scholen én onzekerheid over geld. COA en de PO-raad (sector organisatie voor het basisonder Het Franse ministerie van Defen sie is ziedend over de publicatie en heeft een onderzoek gelast naar schending van 'defensiege heimen'. Volgens een woordvoer der is het 'niet de bedoeling om over geheime operaties te berich ten vanwege de veiligheid van de mannen en van de operaties'. Libië wordt sinds twee jaar ver scheurd door een burgeroorlog met twee regeringen die hun ei gen milities hebben in Tripoli wijs) constateren dat er soms twijfels zijn of de scholen de extra aanwas financieel wel kun nen bolwerken. Asielleerlingen beheersen de Nederlandse taal nog niet en kampen soms met trauma's; ze hebben extra aan dacht, leraren en lesmateriaal no dig. (overwegend islamisten) en Tob- roek (overwegend liberalen). Ondertussen wint Islamiti sche Staat veel terrein en is bezig een tweede kalifaat te vestigen in Libië. Dat laatste baart vooral Frankrijk grote zorgen omdat IS zo wel erg dicht bij Europa komt. De afstand tussen de Libische hoofdstad Tripoli en het Italiaan se eiland Lampedusa is slechts 140 kilometer. Volgens Le Monde - dat in ge val van bewezen schending van het Franse defensiegeheim 45.000 euro boete riskeert en een gevangenisstraf voor de schrijver van het artikel van maximaal drie jaar - worden de 'onofficiële mili taire operaties' in Libië uitge voerd door speciale eenheden door Frans Boogaard School worstelt met BRUSSEL. Europese ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken doen vandaag onder Nederlands voorzitterschap een wanhopige po ging het Europese migratiebeleid te redden. door Ellen van Gaaien en Cyril Rosman door Bob van Huët PARIJS. Franse special forces voe ren in het geheim een oorlog te gen jihadisten in Libië, zo heeft de Franse krant Le Monde gisteren onthuld. 77 Nederland telt 77 basisscholen waar tien of meer asielkinderen onderwijs volgen. Er zijn 21 middelbare scholen met meer dan dertig vluchtelingen in de klassen. IS wint steeds meer terrein in Libië. Een Libische soldaat houdt de wacht ten westen van de stad Sirte, die in handen is van IS. foto Reuters Kinderen uit de noodopvanglocatie Heumensoord op hun nieuwe school. De instelling biedt primair en voort gezet onderwijs voor de 565 kinde ren die in Heumensoord wonen, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4