Suiker Unie is klaar voor vrijgeven van suikermarkt m m 4 ZEELAND Het vrijgeven van de Europese suikermarkt in 2017 biedt akkerbouwers kansen. Suiker Unie zet in op twintig procent groei. Voor veel Zeeuwse ak kerbouwers zijn suiker bieten een belangrijk gewas. Als de voorteke nen niet bedriegen, wordt dat belang vanaf 2017 alleen maar groter. De Europese Unie heeft besloten dat jaar de suiker markt vrij te geven. Suiker Unie, on derdeel van landbouwcoöperatie Royal Cosun, is al jaren bezig daarop in te spelen. De afschaffing van de Europese melkquota gaf vorig jaar een schokef fect. Overproductie leidde tot (te) la ge prijzen. Melkveehouders die veel hadden geïnvesteerd in nieuwe stal len, luidden de noodklok. Zo zal het vanaf 2017 op de suikermarkt niet gaan, verwacht Albert Markusse, alge meen directeur van Suiker Unie, maar we blijven natuurlijk erg afhankelijk van de wereldmarkt voor de suiker prijzen. Ter toelichting legt hij de huidige situatie op de suikermarkt uit. De Eu ropese suikerconsumptie ligt op 16,5 miljoen ton, waarvan 13 miljoen ton in de Europese Unie uit suikerbieten wordt geproduceerd. De andere 3,5 miljoen ton wordt 'aangevuld' met suikerriet uit Zuid- en Midden-Ameri kaanse en Afrikaanse landen. Spelregels Het productieplafond binnen de Euro pese Unie verdwijnt vanaf 2017. Wat nu nog van buiten de EU wordt inge voerd, mag dan ook erbinnen worden geproduceerd. De exportbeperkingen die nu nog gelden, vervallen boven dien. Markusse is ervan overtuigd dat de Nederlandse suikerindustrie en daarmee de Nederlandse suikerbieten telers hiervan kunnen profiteren. „De spelregels veranderen. Wij hebben ons daarop voorbereid." De productiecapaciteit van de twee fabrieken van Suiker Unie, in het Bra bantse Dinteloord en het Groningse Vierverlaten, is de laatste jaren stap voor stap uitgebreid. Meer suiker kun nen produceren is één, er moet ook af zet voor zijn. Markusse: „We hebben ook een markt opgebouwd met nieu we klanten." Suiker Unie heeft voor zichzelf een gunstige uitgangspositie voor een vrije Europese suikermarkt gescha pen. Wat niet in het minst te danken is aan de goede teeltomstandigheden voor suikerbieten, verklaart Markusse. Suikerbieten houden van een gema tigd klimaat; niet te nat, niet te warm en niet te droog. Telers in landen als Griekenland, Italië, Spanje en Fin land hebben daardoor een achter stand. Markusse voorziet dan ook dat in die landen de suikerbietenteelt sterk afneemt. Voor Nederland mikt Suiker Unie op een groei in 2017 met twintig procent. Markusse verwacht een toename van het areaal suikerbie ten van ruim 70.000 hectare dit jaar naar 85.000 tot 90.000 hectare vol gend jaar. In het verleden is het overi gens nog veel meer geweest. In 1998 werd op ruim 113.000 hectare suiker bieten geteeld, waarvan ruim 7200 in Zeeuws-Vlaanderen en bijna 8600 in de rest van Zeeland. In 2014 was dat landelijk 'nog maar' 75.000 hectare, waarvan 4735 in Zeeuws-Vlaanderen en 6424 in de rest van Zeeland. Pijlsnel Het areaal suikerbieten is vooral sinds 2003 sterk gedaald, terwijl de suikerproductie praktisch gelijk is ge- Verwachting is dat het areaal suikerbieten stijgt van ruim 70.000 hectare dit jaar naar 85.000 tot 90.000 hectare volgend jaar bleven. Dat is mogelijk dankzij het ge bruik van betere rassen en betere ge wasbescherming. De gemiddelde op brengst per hectare is daardoor pijl snel gestegen. Het aantal akkerbou wers met suikerbieten in het bouw plan is tegelijkertijd afgenomen. Veel boeren hebben hun suikerrechten verkocht. Gerard Mangnus, voorzit ter van de landbouworganisatie ZL- TO, afdeling Hulst, schat dat nog maar iets meer dan de helft van de Zeeuws-Vlaamse akkerbouwers sui kerbieten teelt. „Terwijl vroeger ie dereen suikerbieten had." Of boeren vanaf 2017 opnieuw kunnen instappen, is de vraag. Suiker bietenteelt is op zich aantrekkelijk. Suiker Unie garandeert een mini mumprijs en dat blijft ook zo na 2017. „We willen allereerst de akkerbou wers die nu suikerbieten telen, alle maal de kans geven mee te groeien", geeft Markusse aan. „Zij hebben im mers altijd daarin geïnvesteerd." 112-nieuws Motorrijder gewond Bij een verkeersongeluk in Vrouwenpolder is gistermid dag een motorrijder gewond geraakt. Het slachtoffer reed om 14.20 uur over de Vroon- dijk, meldt HV Zeeland. De bestuurder ging in een bocht onderuit, mogelijk als gevolg van rommel die op de weg lag. Het slachtoffer is ter plaatse door de ambulance dienst behandeld en vervol gens voor nader onderzoek naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De verkeerspolitie is ter plaat se gekomen om meer zicht te krijgen op de toedracht van het ongeluk. De motor is weg gesleept. Kleine brand in slooppand In een slooppand op de Kop van de Noordstraat in Terneu- zen heeft gisterochtend om streeks half zeven brand ge woed. Het betrof één van de oude panden van Naeye Verstraten, waar bijna twee weken gele den de sloophamer in werd gezet. De brandweer zette onder meer een hoogwerker in om het vuur te blussen. De oor zaak van de brand, die snel onder controle was, is niet be kend. Verkopers iTunes opgelicht Enkele winkeliers hebben bij de politie in Zeeuws-Vlaande- ren aangifte gedaan van op lichting bij de verkoop van iTunes-kaarten. De oplichters deden zich voor als medewerkers van het hoofdkantoor van Apple en zei dat er problemen zijn met de kaarten. Om deze reden moest de win kelmedewerker een geldbe drag op de kaart zetten en de code op de kaart doorgeven. De oplichters haalden vervol gens het saldo van de kaar ten. JUWELIER MINDERHOUD www.juwelierminderhoud.nl westkapelle arnemuiden 571284 601559 Bietentelers kunnen hun vleugels uitslaan door Harmen van der Werf Albert Markusse, algemeen directeur van Suiker Unie. VROUWENPOLDER TERNEUZEN TERNEUZEN Wij hebben interesse in uw gouden en zilveren sieraden. Bijv. Zeeuws, modern, bestek, munten enz. Maar ook bloedkoraal, granaten en rouwkralen. Wij taxeren het op reële waarde en kopen het bij belangstelling contant in. Bel voor meer informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36