Weeronline: de zachtste winter ooit Bedrijf kan kavel in havengebied ook leasen niet veel mensen die daar om malen ZEELAND 3 Bouwbedrijf Boo Eén paar kunstschaatsen heeft Skate@Sea Olivier Goud van schaatswinkel Skate@Sea in Waarde deze win- Rapportcijfer: ter verkocht. En dat terwijl er in een goede winter honderden over de toonbank gaan. Natuurlijk verkoopt hij wel schaatsen aan liefhebbers die naar de baan in Breda gaan, of online aan Azië. „Maar dat sfeertje in de zaak als er natuurijs ligt, is uniek. Het is leuk om mensen persoonlijk te helpen. Dat mis ik deze winter." Beestjes Kwijt Als iemand in Zeeland belt naar Beestjes Kwijt, een landelijke ke ten voor ongediertebestrijding, komt René Sulkers in actie. „Al 27 jaar." Afgelopen winter kon Sulkers duidelijk merken dat het heel zacht weer was. Normaal ge sproken trekken muizen en rat ten als de temperatuur onder nul daalt met horden de huizen binnen, op zoek naar warmte. Nu bleven ze lekker buiten rond scharrelen. „Ze konden nog ge noeg voedsel vinden en het was niet koud, dus ze lieten de hui zen met rust. Wat we wel veel za- gen, was overlast van zilvervisjes." En dus had Sulkers elke dag werk. De zilvervis, een vliegens- vlucht insectje dat wel iets van een vis met blinkende schubben heeft, heeft het enorm naar zijn zin gehad deze winter. Niet van wege het ontbreken van kou, maar omdat het 13 tot 25 mm lan ge diertje goed gedijt bij een ho ge luchtvochtigheid. Vaak zie je ze - juist in goed geïsoleerde nieuwbouwhuizen - wegschie ten als je diep een kast induikt voor de grote schoonmaak. IJsvereniging Krabbendijke Voorzitter Jan Witsel van IJsvere niging Krabbendijke baalt als een stekker. Al drie winters kan er niet geschaatst worden op na tuurijs. „En hoe meer winters zonder ijs, des te minder leden", weet hij. De afgelopen jaren is het ledental gedaald van 1900 naar 1600. De vereniging heeft op 11 maart nog een uitje naar de schaatsbaan in Breda gepland. „Maar dat kan niet tippen aan de sfeer op de baan in Krabbendij ke." Dit seizoen kwamen de tem peraturen niet eens in de büürt van de vorst die nodig is voor na- Een winter zo als deze zou Hans Boogert, directeur van Bouwbedrijf Boogert in Oosterland, elk jaar wel willen. „We zijn heel tevre den", zegt hij. Zodra het kwik onder nul zakt, moe ten sommige werkzaamhe den stilgelegd worden. „Als het cement bevriest, zakt een muurtje als een pud ding in elkaar." In een nor male winter liggen projec-1 ten twintig dagen stil. Dit jaar gebeurde dat maar op twee dagen. „Daardoor heb ben we tien procent meer omzet gedraaid." tuurijs. „Je hebt minstens vier nachten nodig waarin het vijf graden vriest. Het heeft een enkele nacht vier graden gevroren, maar overdag was het weer vijf of zes graden boven nul." Witsel heeft nog wel een sprankje hoop. „Zeven of acht jaar geleden hebben we eind maart de baan nog opgespoten. Toen viel de dooi er op het laatste moment in, maar het kan dus wel in maart." De winter van 2015-2016 is tot nu toe de zachtste ooit, samen met de winter van 2007. De gemiddelde temperatuur in Vlissingen was 7,3 graden: dat is drie graden warmer dan een nor male winter. Westdorpe vestigde een eigen record met een gemid delde temperatuur van 7,0 graden. Vlissingen telde deze winter geen enkele ijsdag. Dat is een dag waarop de temperatuur de hele dag niet boven het vriespunt uit komt. Op 3 a 4 dagen heeft het wel een deel van de dag gevroren. Een normale Vlissingse winter telt vijf ijsdagen en twintig vorstdagen. In Westdorpe vroor het half zo vaak als in een normale winter: op 17 a 18 dagen. 'De wind kwam deze winter zeventig procent van de tijd uit het zuidwesten' Het is vooral de windrichting die voor de hoge temperaturen heeft gezorgd, zegt meteoroloog Ja- co van Wezel van Weeronline. „De wind kwam zeventig procent van de tijd uit het zuidwesten." Die zorgt ervoor dat warme zeelucht naar het land geblazen wordt. „De klimaatverandering heeft ook in vloed. De lucht, die vanuit de Ca- narische Eilanden naar ons toe komt, is nu een graad warmer dan in 1950." De winter duurt officieel nog bijna een maand, maar Van Wezel verwacht niet dat er nog vrieskou aankomt. Daarvoor moet de wind voor langere tijd uit het noorden of het noordwesten komen. „Het zeewater is na deze zeer zachte winter een paar graden warmer dan normaal. Dit heeft sterke in vloed op de temperatuur, zeker van een kustprovincie als Zeeland. Bij een westen- tot zuidwesten wind wordt maart warm. Bij een noordwestenwind verloopt maart normaal." De kavel tussen de Luxemburg- seweg en olieraffinaderij Zeeland Refinery is al jaren in handen van AMinvest, dat eigendom is van de Euro-Rijn Kenick Group en de Van Uden Group. Indertijd koch- ten ze de langwerpige lap grond met het oog op de aanleg van de Westerschelde Container Termi nal (WCT). Enkele jaren geleden werd het terminalplan al in ijskast gezet. Inmiddels heeft havenbe drijf Zeeland Seaports definitief af scheid genomen van de WCT. Het idee was om op de 27 hecta re grote kavel tussen het spoor en Zeeland Refinery logistieke dienst verleners te huisvesten. Die zou den er opslagloodsen kunnen bou wen voor goederen die in contai ners worden aangevoerd. Nu de WCT uit beeld is, heeft AMinvest dat plan laten varen. Volgens directeur Ard de Keij- zer van Euro-Rijn Kenick zal het 'droge industrieterrein' nu in stuk jes worden aangeboden. Bedrijven kunnen een kavel kopen danwel leasen. Hoewel het terrein al jaren braak ligt, verwacht hij toch dat het gaat lopen. „De locatie is ideaal, dicht bij de Westerscheldetunnel. De posi tie wordt alleen maar beter nu de Sloeweg en straks ook de Tractaat- weg worden verdubbeld. Wij ver- 'De locatie van Servicepark Vlissingen is ideaal. Dicht bij de Westerscheldetunnel' wachten dat er voldoende bedrij ven zijn die in het havengebied, maar niet per se direct aan vaarwa ter willen zitten. Bijvoorbeeld be drijven die onderhoud doen bij in dustriële bedrijven. We denken ook aan toeleveranciers. En daar naast wordt in Vlissingen steeds meer werk verricht voor de bouw van windparken op zee. Dat is een groeimarkt. Misschien hebben be drijven in de offshore-windsector belangstelling voor een plek op het Servicepark Vlissingen." De Keijzer stelt het park ook na drukkelijk open voor bedrijven die klem zitten in Zeeuwse ste den en dorpskernen. „Wij bieden een mooie uitwijkmogelijkheid." DONDERDAG 25 FEBRUARI 2016 Rapportcijfer: foto Johan van der Heijden Rapportcijfer: foto Dirk-Jan Gjeltema Rapportcijfer: Jaco van Wezel, Weeronline door Frank Balkenende NIEUWDORP. Zeeland Seaports en grondeigenaar AMinvest prijzen sinds kort een 27 hectare grote lap grond in het Sloegebied aan als 'Servicepark Vlissingen'. Ze mikken op de komst van bedrijven die de industrie en havengebonden bedrij ven beleveren en/of er onder houdswerk doen. Grond kopen kan, maar leasen mag ook. N254 Servicepark Vlissingen Ard de Keijzer AMinvest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35