Formule 1 maakt van kwalificatie een afvalrace Feyenoord ziet nog aanknopingspunten die vrije val tot stoppen kunnen brengen 20 SPORT Hoe hevig de crisis ook is, vijf redenen waarom er nog wat van het seizoen te maken is in Rotterdam. leurstellend en ook het spel was nog vaak bedroevend. Maar de in breng van Advocaat zorgde er wel voor dat Feyenoord veel minder kansen weggaf dan de laatste we ken het geval was. Rydell Poepon kreeg een kans en de gelijkmaker van Maecky Ngombo was een flater. Toch stond het elftal beter dan in Alkmaar, Zwolle en thuis tegen Heeren veen en ADO Den Haag. En als Feye noord erin slaagt om tegen FC Utrecht en AZ op de nul te spelen, is er misschien in de tegenstoot wel iets mogelijk en kan weer eens worden ge wonnen. Volgende week is het do or die. Dat Feyenoord de hal ve finale van het bekertoer nooi haalde, is zeker niet ge stolen. Met zeges op PEC Zwol le (3-0), Ajax (1-0), Willem II (2-1, na verlenging) en Roda JC (0-1, na verlenging) werden al vier eredivisieclubs geëlimineerd. Tegenstander AZ is in topvorm, inmiddels durft bijna niemand in de Kuip meer te praten over een overwinning. Maar AZ, zelfs in bloedvorm, blijft natuurlijk wel gewoon AZ. En geen Real Madrid of Bayern Miinchen. Als Feyenoord erin slaagt zich in de cruciale wed strijd te vechten, het spel van AZ te ontregelen en het publiek gaat achter de ploeg staan, is er mis schien toch iets mogelijk. In de Kuip kunnen er na dit sei zoen weieens mensen sneuvelen. In de directie, in de technische staf, maar ook in de selectie. Advocaat zei het al: deze weken wordt duidelijk wie er volgend sei zoen nog bij Feyenoord mogen spelen. Dat moet een reden zijn om alles te geven. Al is wat Advo caat daarover zei ook duidelijk: „Je best doen is niet hetzelfde als scherpte tonen." Maar zo zwak als de spelers nu presteren, zo slecht waren ze de afgelopen jaren nooit. Natuurlijk staan er voor Feyen oord nog bijzonder moeilijke com petitiewedstrijden op het menu. En zo zwak als de Rotterdammers nu spelen, kan er tegen geen enke le tegenstander van drie punten worden uitgegaan. Maar na de loodzware ontmoetingen met FC Utrecht (zondag, Galgenwaard) en AZ (3 maart, beker) volgt een serie van vier duels waarbij zelfs een ploeg in diepe problemen nog hoop mag hebben op resultaat. In maart en april komen de on derste drie ploegen uit de eredivi sie (Cambuur, De Graafschap en Excelsior) naar de Kuip. En tussendoor speelt de ploeg nog in Arnhem tegen Vitesse. Een elftal dat na de winterstop even min op volle toeren draait. Het is een serie om de draad weer op te pakken en te klimmen op de rang lijst. Toen Fred Rutten trainer werd in de Kuip riepen zijn criticasters dat Feyenoord conditioneel in de slot fase van de competitie in elkaar zou storten. Dat scenario voltrok zich ook. En dus vertelde trainer Giovanni van Bronckhorst voor dit seizoen dat hij zijn selectie weer liet werken via de methode van Raymond Verheijen. Feyenoord zou door die aanpak ook in de slotfase van het seizoen nog lucht over kunnen hebben. Zeker nu de ploeg ook geen pro gramma in Europa achter de rug Natuurlijk had het geplaagde Le gioen al gehoopt dat er afgelopen zondag sprake zou zijn van het Dick Advocaat-effect. De 68-jarige Haagse trainer kwam in de Kuip de puntjes op de i zetten. Het re sultaat tegen Roda JC (1-1) was te- Zo zwak als de spelers nu presteren, zo slecht waren ze de afgelopen jaren nooit heeft, iets waar Rutten wel mee te maken had. Het zou betekenen dat bij de laatste vijf competitie ronden, met thuiswedstrijden te gen FC Groningen en NEC en uit- duels met FC Twente, Heracles en Willem II, de krachten nog volop aanwezig zouden moeten zijn. De kwalificaties blijven een drie luik, maar in het eerste deel (Qi) valt al na zeven minuten de eerste coureur af. Elke anderhalve mi nuut daarop wordt vervolgens de coureur met de langzaamste ron de naar de pitstraat gestuurd. In Q2 gebeurt hetzelfde, maar dan wordt de eerste coureur al na zes minuten van het circuit ge stuurd. In Q3 vallen vervolgens de overgebleven tien coureurs één voor één af, waarna de laatste twee overgebleven coureurs in de afsluitende anderhalve minuut strijden om de poleposition. De verandering zou al bij de eerste race van dit seizoen moeten ingaan. „Het idee is dat één of twee toppers misschien niet ver komen. Dan zien we niet telkens dezelfde coureurs op de voorste rijen staan", legt Ecclestone uit. „Ik denk dat als we een andere startopstelling hebben, er ook an ders geracet zal worden." Ecclestone klaagde eerder deze week dat hij de sport niet meer het kopen van een ticket waard vond. „Ik probeerde de sport niet kapot te praten, integendeel zelfs. Maar de boel moest wel worden opgeschud. Het is niet leuk om al leen maar Mercedes voorop te zien, zonder dat iemand ze kan uitdagen. Daarom klaagde ik. Ik wil dat het publiek geniet van de Formule 1 en niet vooraf kan in vullen wie er wint." Mercedes-coureur Lewis Ha milton liet gisteren zelf ook weten op meer concurrentie te hopen. „Ik hoop dat het niet alleen de show van Lewis en Nico Rosberg wordt. Ik hoop dat Ferrari meekan en dat we een echte strijd krijgen met meerdere coureurs", aldus de Britse wereldkampioen. Hamilton bereidt zich net als al le andere coureurs voor op het cir cuit in Barcelona. Daar klokte Sebastian Vettel (Ferrari) de snel ste tijden tijdens de eerste twee dagen. Hamilton: „Maar dat zegt nog niet zoveel." Kuip siddert, maar er is hoop VERWACHTINGEN STOK ACHTER DE DEUR PROGRAMMA PERIODISEREN door Mlkos Gouka DICK ADVOCAAT BARCELONA. De kwalificatie in de Formule 1 gaat grondig op de schop en wordt een soort afval- koers. F1-baas Bernie Ecdestone onthulde gisteren de nieuwe re gels, die de race spannender moe ten maken. Wereldkampioen Lewis Hamilton in zijn Mercedes, gisteren tijdens een testrit op het circuit van Catalonië. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20