IK VIND EEN €150 Waarom is Trump zo populair? Atleet Bouterse nog niet op oude niveau Kritiek op sluiting klinieken Nieuwe rondreizen Optreden Vloeimans i altijd feestje In vier jaar tijd is het aantal langdurige tbs'ers gehalveerd. Nederland telt nu nog maar één kliniek voor lang verblijf Publiek valt flauw bij voorstelling Uit Thuis DEN HAAG. De longstay-afdeling voor gevaarlijke, onhandelbare criminelen stroomt leeg. Het aan tal tbs'ers in de longstay is in vier jaar tijd gehalveerd, van ruim 2oo in 2012 tot 112 op dit moment. De leegloop zet de komende jaren door, verwacht staatssecre taris Dijkhoff van Veiligheid en Justitie. Tbs'ers verlaten de longstay en worden overge plaatst naar GGZ-instellingen en projecten voor begeleid wonen. Volgens Dijkhoff wordt vaker ge keken of een tbs'er nog wel lan ger opgesloten moet blijven. Al leen als het veilig wordt geacht, mag een tbs-patiënt terugkeren in de samenleving. „Een goede ontwikkeling", vindt Hjalmar van Marle, foren sisch psychiater en oud-directeur Alleen als het veilig wordt geacht, mag een tbs-patiënt terugkeren in de samenleving van het Pieter Baan Centrum. „Wie vroeger in de longstay be landde, had levenslang. Je was uitbehandeld. Maar de behandel methodes zijn nu verbeterd en persoonsgerichter geworden. Daarom is het in een aantal geval len veilig om een tbs'er, onder be geleiding, te laten gaan." Sinds kort is het onder meer mogelijk om levenslang toezicht te houden op voormalige tbs'ers en andere zeden- en geweldsde- linquenten. Zij hoeven dan niet opgesloten te blijven, maar wor den wél scherp in de gaten ge houden. Gevolg van de leegloop is dat Nederland nu nog maar één longstay-kliniek telt: de Pom- pestichting, met een vestiging in het Brabantse dorp Zeeland en een kleinere locatie in de zwaar beveiligde gevangenis van Vught. In een recent verschenen rapport waarschuwt de Raad voor Straf- 'De behandelmethodes zijn nu verbeterd en persoonsgerichter geworden' rechtstoepassing (RSJ) voor de 'monopoliepositie' van de Pom- pestichting. Zo kunnen tbs'ers niet meer verhuizen naar een an dere kliniek als het niet goed met ze gaat of als ze het oneens zijn met hun behandeling. De Raad wil dat weer een tweede longstay-kliniek wordt geopend, maar dat is volgens Dijkhoff 'geen optie' omdat er juist minder patiënten komen. SP-Kamerlid Nine Kooiman noemt dat 'struisvogelpolitiek'. „Het RSJ-rapport legt de vinger op de zere plek: het kabinet had nooit lukraak tbs-klinieken moe ten sluiten." Ook PvdA-Kamerlid Marith Volp is terughoudend over het volledig sluiten van inrichtingen. „Natuurlijk is het fijn dat het aan tal tbs'ers daalt, maar je moet ook wat overcapaciteit houden. Anders heb je kans dat bij onver wachte stijging alles opnieuw moet worden opgezet." ZEELAND 2 3 Deze winter is tot nu toe de zacht ste ooit, meldt Weeronline. Wie zijn daar blij mee en wie niet? We vroegen een aantal mensen om deze winter een rapportcijfer te geven. Hans Boogert, directeur van bouwbedrijf Boogert in Oosterland, draaide flink -^ga meer omzet omdat tfxji bouwprojecten niet gehinderd werden door vorst. OlivierGoud, eigenaarvan schaats- en skeelerwinkel Skate@Sea in Waarde, baalt. Hij verkocht slechts één paar kunstschaatsen, terwijl er in een normale winter nonderden over de toonbank gaan. korting p.p. Kras.nl/nieuwerondreizen of bei 0900-9697 70 cPg LONDEN. In het toneelstuk Clean sed zijn scènes over marteling, verkrachting en geweld zo realis tisch dat het publiek het Londen- se National Theatre in de week na de première met tientallen tege lijk verlaat. Vijf toeschouwers luk te dat niet meer, die vielen flauw. PAGINA 14 ZEELAND 16 www.pzc.nl Editie WALCHEREN DONDERDAG 25 februari 2016 j-o Geregeld zon, 258e jaargang nr. 47 Los nummer €2,00 Abonneeprijs 1,11 afentoeeen bui Longstay voor tbs loopt leeg Hjalmar van Marle psychiater Lees verder op pagina 9 zachte winter foto's Johan van der Heijden en Dirk-Jan Gjeltema BSI: Boek vóór 3 maart Nu tot U krijgt tot 100 korting p.p. op al onze nieuwe rondreizen. Aanvullend hebben we t/m 2 maart elke dag 1 DagDeal met tot €50 p.p. éxtra korting! Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1