Voorzichtig gejuich nu Buurtzorg thuiszorggigant TSN overneemt Door overname van TSN zijn duizenden medewerkers gered. Andere organisaties lopen op hun laatste benen. 12 NIEUWS 'Huidige protesten zijn hard nodig' 'Met nette brief was het ook opgelost' 'Ik wil mijn goede hulp graag houden' DEN HAAG. De banen van duizen den TSN-medewerkers en de thuiszorg van veruit hun meeste cliënten lijken voorlopig gered. Ge meenten gaan nu in zee met Buurtzorg of een andere aanbie der. Is met die overname de kou wel uit de lucht? Dat is nog maar de vraag. Ook andere organisaties lijden. „We moeten de race naar de bodem stoppen." Het overnamebod van Buurt zorg Nederland biedt gemeenten volgens de vakbeweging een uit stekende uitweg nu TSN bijna fail liet is. Toch kiezen veel gemeente besturen ook voor andere aanbie ders om de zorg en de werkgele genheid te redden. Voor nu lijkt daarmee het erg ste leed geleden, maar nog meer thuiszorgorganisaties, zoals Vérian, lopen op hun laatste be nen. Daarnaast 'veilen' veel ge meenten hun thuiszorgwerk ook in de toekomst via een aanbeste dingsprocedure. En dan wordt vooral gekeken naar de prijs, is de vrees van critici. Kwaliteit van zorg en goede arbeidsvoorwaar den komen op het tweede plan. „Mensen zijn nu heel blij als ze hun baan kunnen houden, maar wie garandeert hen dat er straks niet weer onduidelijkheid komt? Daar moeten we vanaf', zegt FNV-bestuurder Gijs van Dijk. 'De medewerkers wordt niets verteld. Terwijl we van de regen in de drup belanden' „Behoud van de thuiszorg op de langere termijn is van groot be lang. Daar mogen gemeenten dus geen concurrentieslag meer op la ten plaatsvinden. En staatssecreta ris Van Rijn moet snel een basis zorgtarief vastleggen." Thuiszorgmedewerkster Esther Buiting zit al jaren in de 'actiemo dus', zoals ze het zelf noemt. „Het wordt steeds erger: partijen die thuiszorgorganisaties overnemen. En die nemen dan wéér andere or ganisaties over. En je hoopt maar dat je nieuwste baas het hoofd bo ven water kan houden. Buiting vervolgt: „De medewer kers? Die wordt niets verteld. Ter wijl wij van de regen in de drup belanden. Dus gaan we door met actievoeren, tegen alle rotzooi." Volgens SP-Kamerlid Renske Leijten is vooral het aanbestedin gencircus bij gemeenten 'te duur en onzinnig.' „Want de kwaliteit van de gele verde zorg verandert niet. Dus stop met de race naar de bodem en maak een stichting waarin je al le thuiszorg onderbrengt", zegt ze. „Want aanbieders en gemeen ten zijn nu drukker met de concur rentie, dan goede zorg voor cliën ten. Zolang dat niet is gestopt, is een basistarief essentieel." De afgelopen weken bezetten woedende thuiszorgmedewerkers in meerdere gemeenten het raad huis. Zo hopen ze, in ieder geval voor nu, hun eisen ingewilligd te krijgen. Veel medewerkers die deze krant spreekt, zijn ervan over tuigd dat Buurtzorg het beste voor stel voor gemeenten op tafel heeft liggen. „Die organisatie zit niet vol met managementlagen en heeft dus een goedkoper en houd baar business model", claimt een medewerker. De vraag is of dat zo blijft als ook Buurtzorg straks enorm is ge groeid na de overname van al die thuiszorg van TSN. Want kunnen kleine, lokaal bestuurde organisa ties niet veel doeltreffender hun werk doen? „Dit gaat over publiek geld en het algemeen belang. Daarom moeten de grote prijsvechters en zorgcowboys worden gestopt. Nu gaat het gesprek louter over geld en daar zijn medewerkers en cliën ten uiteindelijk alleen maar de du pe van", zegt een andere medewer ker. Volgens de bewindvoerder van TSN komt er vandaag 'rond het middaguur' meer duidelijkheid over het succes van het Buurt zorg-bod. De medewerker José van Halteren noemt zichzelf 'thuishulp met hart en ziel' en is actief lid van de SP en de vakbond FNV. „De huidige protes ten zijn keihard no dig om druk te zetten op de gemeenten", al dus Van Halteren. „Maar staatssecretaris Van Rijn heeft alles bij de lokale bestuur ders over de schut ting gegooid. Ge meenten hebben in ruil 'beleidsvrijheid' gekregen, ten koste van onze rechten." Van Halteren zat eer der al bij het noodlij dende Sensire en nu treft haar hetzelfde lot bij TSN: onzeker heid. „Waar ik beland? Dat wordt het resultaat van een koehandel. Voorlopig kunnen we dan ons werk voort zetten. Maar kom ik snel weer in hezelfde schuitje terecht? Dat kan niemand me zeg gen." De wethouder An toon Peppelman is zorgwethouder in Bronckhorst. Zijn ge meente kreeg de afge lopen dagen stevige demonstraties voor de kiezen. „De rust is nu weerge keerd, maar het was ook goedgekomen als ze een nette brief had den gestuurd. Wij hebben altijd een keu rig tarief betaald en doen wat er nodig is om mensen een schoon en leefbaar huis te geven." Peppelman geeft wel toe dat ook zijn ge meente echt moet gaan kijken hoe de ondersteuning er in de toekomst uit zal kunnen zien. „We zitten in een extra vergrijzend deel van Nederland, dat zal dus ook een grotere vraag opleve ren. Maar ons huidige systeem wordt door onze inwoners ge waardeerd met een 7,5." is, maar benadrukt dat het onzekere lot van al die medewer kers haar ook pijn doet. „Het is abnormaal dat mensen al zo lang moeten vechten. Hier word ik hyperner veus van, ik slaap slecht. En mijn eigen contract moet ook weer worden ver lengd. Dan krijg ik zo'n keukentafelge sprek. Maar ik heb al een goede hulp en dat wil ik graag zo houden! Gemeenten denken dat ik hulp vraag omdat ik zelf het huis niet meer schoon wil maken, maar dat is onzin. Ik heb jaren gewacht voordat ik eraan toe was om hulp te accep teren." De cliënt Dien Bruil (73) uit Berkeiland vindt het vreselijk dat ze totaal niet weet waar zij aan toe door Edwin van der Aa 'Stop de zorgcowboys' Esther Buiting medewerkster Thuiszorgers demonstreren in Bronckhorst voor de overname van thuiszorgorganisatie TSN door Buurtzorg, foto Vincent Jannink/ANP Medewerkster José van Halteren. Wethouder Antoon Peppelman Cliënt Dien Bruil. foto Lars Smook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12