VN-organisatie wil zika bestrijden met straling Amerikaanse president wil nu echt af van peperdure bajes op Cuba Woede bij Republikeinen over het besluit van Obama om Guantanamo Bay te sluiten. 8 NIEUWS WASHINGTON. De voorzitter van de militaire commissie in het Huis van Afgevaardigden, Mac Thornberry, stelde dat Obama's plan om Guantanamo Bay op te doeken meer een publiciteitsstunt is dan een concreet plan. Hij wil op z'n minst meer details zien. „Wat doe je als morgen een IS-lei- der als Abu Bakr Al Bagdhadi ge pakt wordt? Waar gaat hij heen, hoe ga je hem vervolgen?" De Re publikeinse voorman in het Huis van Afgevaardigden Paul Ryan: „Het is in strijd met de wet en het blijft in strijd met de wet om ter- reurgevangenen naar Amerikaan se grond over te brengen." Het is onduidelijk of Obama overweegt een presidentieel decreet uit te vaardigen om toch zijn zin te krij gen, zoals wel is gesuggereerd. Guantanamo, door George W. Bush ingericht in de war on terror na 11 september 2001, is voor presi dent Obama altijd een last ge weest. De bewoners van de strafge vangenis zijn aangemerkt als bui tencategorie, 'vijandelijke strij ders' genoemd, waardoor ze geen aanspraak kunnen maken op het oorlogsrecht of het Amerikaanse recht en vaak jaren vastzitten zon der proces. Een van de beruchtste gevangenen is Khalid Sheikh Mo hammed. Die wordt gezien als het brein achter de aanslagen op het World Trade Center in New York op 11 september 2001. Hij is gepakt in zijn thuisland Pakistan in 2003 en zit sinds 2006 in Guantanamo. Hij gaf toe ook de hand te hebben gehad in andere aanslagen. Wie wel wordt berecht, komt niet voor een rechter, maar voor een omstreden militair tribunaal. Vrijgekomen gevangenen vertel den over de folteringen die ze in Guantanamo hebben doorstaan. Waterboarding om de gevangene het gevoel te geven dat hij ver drinkt bijvoorbeeld, voortdurend harde muziek in een donkere vui le cel, of naakt vastgebonden wor den in een onmogelijke positie. Het detentiecentrum is een sym bool geworden van Amerikaans wangedrag in de oorlog tegen ter reur. „Guantanamo is contrapro ductief in onze strijd tegen terro risten, omdat ze het als propagan da gebruiken om nieuwe strijders te rekruteren", zo legde Obama gisteren zijn standpunt nog eens uit. Hij wil een 'hoofdstuk in de Amerikaanse geschiedenis' slui ten. „Guantanamo schaadt onze band met bondgenoten. Als ik met wereldleiders praat, beginnen ze erover." Met nog maar 91 bewoners is het bovendien peperduur gewor den om het kamp open te hou den. Ooit zaten er 684 gevange nen. Sluiting zou jaarlijks 65 tot 85 miljoen dollar opleveren, vol gens het Witte Huis. Mocht Oba ma's plan tegen de verwachting in toch slagen, dan blijft er nog steeds kritiek op detentie zonder uitzicht op een rechtszaak. „We zijn erg blij dat president Obama probeert Guantanamo te sluiten, maar dat zou het einde moeten be tekenen van alle opsluiting voor onbepaalde tijd, en ik denk niet dat dit plan ons dichterbij dat doel brengt", reageerde Naureen Shah van Amnesty International in Amerikaanse media. „Als de rege ring een Guantanamo-Noord in richt, een gevangenis in de VS met dezelfde regels en hetzelfde beleid voor detentie voor onbe paalde tijd, dan is dat geen haar be ter dan het huidige Guantanamo open houden." Miljoenen gekweekte mannetjes muggen worden wekelijks on vruchtbaar gemaakt door gam mastraling. Zodra ze gesteriliseerd zijn, worden ze uitgezet zodat ze met vrouwtjes kunnen paren. De eitjes die worden gelegd zijn dan niet bevrucht. Deze methode moet het zikavirus een halt toe kunnen roepen. Het stralingsappa raat staat nu nog in Portugal en wordt naar Brazilië gehaald zodra de regering toestemming geeft. Het virus zou grote schade kun nen toebrengen aan de hersenen van ongeboren baby's. Het virus wordt overgebracht door muggen en is vooral een groot probleem in Midden- en Zuid-Amerika. Vanwege de Olympische Spe len in Rio de Janeiro in augustus zijn de autoriteiten druk op zoek naar een oplossing voor het virus. Er is nog geen vaccin voor, waar door het virus alleen bestreden kan worden door de muggenpopu- latie te verminderen. Onderzoe kers kijken ook naar genetisch ge manipuleerde muggen. Die ster ven voordat ze zich voortplanten. Een gedetineerde in Cuantanamo Bay. foto Ben Fox/AP ast voor Obama 'Gitmo door Karlijn van Houwelingen BRASILIA. Het Internationaal Atoomenergieagentschap wil Brazi lië helpen in de strijd tegen het zi- kavirus. De VN-organisatie gaat be talen voor het verschepen van een apparaat waarmee muggen kunnen worden gesteriliseerd. Aedes aegypti (5-7 mm groot) Het Internationaal Atoomenergieagentschap levert Brazilië een apparaat waarmee muggen worden gesteriliseerd. De gesteriliseerde muggen worden per vliegtuig uitgezet... Mannetjesmuggen worden gekweekt Muggen worden onvruchtbaar gemaakt door gammastraling De eitjes die worden gelegd ...zodat ze met wilde zijn dan niet vrouwtjes kunnen paren bevrucht zikavirus Uitbraak Normale schedel Te klein hoofd Brazilië: Bijna 4000 baby's geboren met microcefalie sinds oktober 2015 Kind met microcefalie J 240216 I RV I BRON: AFP, IAEA, WHO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8