Griekenland 'afvoerputje' vluchtelingenstroom 102.500 NIEUWS 7 door de politie aangehouden en verhoord. Het spoor bij Dalfsen is nog da gen onbruikbaar. Bij passagier Ro nald Schokker daalt later op de dag pas in wat er nu echt gebeurd is, vertelt hij. Wat hij aan het onge val overhoudt: een tand door de lip en wat spierpijn. Als hij zijn vrouw en kind in de armen sluit, beseft hij: het had voor hem nog veel erger kunnen aflopen. GEVAAR BIJ OVERWEG zoek gaan doen naar de toedracht van het ongeval en de toestand van de overweg. De eerste onderzoekers zijn dan al op de plek van het ongeval. Op de spoorovergang rinkelen de bellen en knipperen de rode waar- schuwingslichten nog steeds. De spoorbomen zijn omlaag. Omwonenden staan na te pra ten op het onverharde weggetje waarover de hoogwerker kwam. „Maandag zijn ze hier bezig ge weest een boom te vellen. Van daag wilden ze de hoogwerker weer terugbrengen. Aan de ande re kant zou een dieplader komen, die de kraan verder zou vervoe ren", weet omwonende Harry. Andere getuigen vertellen dat de bestuurder wachtte tot er een trein op weg naar Zwolle voorbij was om daarna snel naar de over kant te rijden. De tijd daarvoor is beperkt. Op het enkelspoor tussen Ommen en Dalfsen komen in de spits veel treinen langs. „We denken dat hij zo'n vijf mi nuten de tijd heeft gehad", zegt burgemeester Noten. Twee ver huurbedrijven van dergelijke kra nen stellen dat het in die periode geen probleem moet zijn om met een hoogwerker de overkant van het spoor te bereiken. Bij het bedrijf De Boombouw in Lemerveld zegt een collega van de bestuurder 'enorm geschrok ken te zijn'. De eigenaar van het bedrijf wil geen commentaar ge ven op het ongeval. De 21-jarige bestuurder werd na de aanrijding ken van mijn knieeën zaten in de stoel voor me. Eigenlijk weet ik het niet meer zo goed, je komt in een soort roes." Ondertussen rennen de man nen van de hoogwerker in shock naar het wrak, om te helpen. Een familie die langs het spoor woont, stelt de schuur open om slachtof fers op te vangen. De machinist, een 49-jarige man uit Kampen, overleeft het on geluk niet. Twee gewonden, waar onder de conducteur, moeten naar het ziekenhuis. Vier andere passagiers hebben lichtere verwon dingen. Drie uur later spreekt bur gemeester Han Noten van Dalfsen op een persconferentie van 'een in schattingsfout' van de bestuurder van de hoogwerker. Hij spreekt van een geluk bij een ongeluk: was de trein vanuit de andere kant gekomen, dan had hij op dat tijdstip bomvol gezeten met stu denten op weg naar Zwolle. Noten meldt ook dat zowel de politie, de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) als de Inspectie Leefomgeving en Transport onder- Athene vreest dat Oostenrijk en de Balkanlanden vandaag nieuwe inreisbelemmeringen afspreken, waardoor Griekenland met nog meer vluchtelingen blijft zitten. „Wie de Balkanroute wil sluiten doet dat na consultaties, niet door landen tegen elkaar uit te spelen", aldus de Griekse minister Yannis Mouzalas, die openlijk spreekt van 'een onvriendelijke daad'. De Grieken onderstreepten hun ergernis door de Oostenrijkse ambassadeur op het matje te roe pen. Ook Brussel, Europees voor zitter Nederland en hulporganisa ties lieten zich gisteren scherp uit over deze zoveelste soloactie. „In tijden dat eenheid en gezamenlij ke oplossingen nodig zijn, ver wachten we van iedereen solidari teit en verantwoordelijkheid", al dus Migratiecommissaris Avramo- poulos en diens Nederlandse vak genoot, staatssecretaris van Asiel Klaas Dijkhoff (VVD). Amnesty International beschuldigt Wenen van schending van mensenrech ten. Oostenrijk nodigde voor het spoedberaad wel Albanië, Bosnië, Bulgarije, Kosovo, Kroatië, Mace donië, Montenegro, Servië en Slo venië uit, maar niet Griekenland en ook niemand uit Brussel. Dat is tegen de eind vorige week gemaak te afspraak dat lidstaten zich in elk geval tot de eerstvolgende mi- gratietop, op 6 of 7 maart, van so loacties zouden onthouden, aldus Athene. Zeer tegen de zin van Brussel en in strijd met internationale ver dragen laat Oostenrijk sinds vrij dag ook maar tachtig asielzoekers per dag toe. Afghanen komen so wieso al niet verder meer dan Griekenland. Dat dreigt nu steeds meer onder de voet te worden ge lopen. Athene zette gisteren bus sen in om vluchtelingen weg te ha len bij de grens en over te breng en naar opvangcentra elders in het land. In Brussel klinken steeds luide re geruchten dat Turkije nauwe lijks nog gemotiveerd is tot uitvoe ring van zijn actieplan - vluchte lingenopvang in Turkije in ruil voor 3 miljard steun. Ankara heeft de handen vol aan het geweld in Syrië en aansla gen in eigen land, en ziet Europa uiterst traag zijn afspraken nako men. Of eurocommissaris Frans Timmermans, Europees toponder handelaar voor het actieplan met Turkije, de komende dagen naar Ankara vliegt is nog onduidelijk. Volgens de Internationale Orga nisatie voor Migratie (IOM) blijft de vluchtelingenstroom intussen, zeker afgezet tegen vorig jaar, enorm: in minder dan twee maan den kwamen 102.500 vluchtelin gen via Griekenland en 7500 via Italië binnen. Vorig jaar duurde het tot eind juni voor de honderd- duizendgrens werd gepasseerd. WOENSDAG 24 FEBRUARI 2016 De trein uit Dalfsen komt sneller dan de hoogwerker kan oversteken. Emmen Hulpdiensten bij de voorkant van de trein. Door de klap kwam de ma chinist om het leven. foto Vincent Jannink Vorig jaar vonden in Nederland 33 ongelukken plaats op spoor overwegen, waarvan dertien met dodelijke afloop. Van deze 33 ongelukken gebeurden er dertig bij een beveiligde over weg. Drie ongevallen vonden plaats bij een onbeveiligde over weg, blijkt uit cijfers van spoor- beheerder ProRail. Dat bedrijf is vorige week juist een campagne gestart om men sen te wijzen op het gevaar van het oversteken van spoorweg overgangen terwijl de rode lam pen al knipperen en de bomen omlaag zijn. „Laatst was er zelfs een oudere man die met zijn rol- lator tussen de slagbomen heen ging", zegt president-directeur Pier Eringa, die gisteren ook in Dalfsen aanwezig was. „Het is heel wrang dat juist nu dit onge luk gebeurt." Op de luchtfoto is links de ge strande sneltrein te zien. In het mid den naast de rails de hoogwerker. Rechts de bomen die zojuist zijn gerooid, foto ANP "I Hoogwerker had een dag eerder een boom gerooid. De machine werd nu opgehaald. De trage hoogwerker steekt over nadat de trein uit Ommen is gepasseerd. door Frans Boogaard BRUSSEL. Griekenland dreigt in hoog tempo het nieuwe Turkije te worden: de opvangplek van miljoe nen vluchtelingen. Steeds meer grenzen verderop in Europa gaan dicht, tot hun grote woede zijn de Grieken bovendien door Oosten rijk gepasseerd voor spoedberaad met zowat de hele Balkan vandaag. In minder dan twee maanden zijn 102.500 vluchtenlingen via Griekenland de EU binnen gekomen, aldus de Internationale Organisatie voor Migratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7