The Royal Engineers breken door op radio Schouwen-Duiveland matigt verhoging van grafrechten Huiskamer in Bruinisse omgebouwd tot speelhonk SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Wakker blijven bij al dat getuur op het scherm zal de grootste opgave zijn. Maar alles voor een goed doel. The game is on! Julian Brokx (19), Mike Sin ke (21), Arjan Prins (18) en Martijn de Ruijter zijn klokslag twee uur gistermid dag begonnen aan een 24 uurs ma rathon online gamen voor het goe de doel. Hun inzet is zoveel moge lijk geld inzamelen voor onder zoek naar kanker bij kinderen. Martijn werd op 13-jarige leef tijd getroffen door lymfeklierkan ker. „Ik had 90 procent kans van slagen op genezing. Dat is alle maal goed gegaan. Maar ik heb er tijdens mijn behandelingen een vi rus overheen gekregen, door mijn lage weerstand. Dat virus is op mijn ruggenmerg geslagen, met als gevolg dat ik nu tot aan mijn middel verlamd ben. Een maatje van me uit het ziekenhuis heeft het niet gered. Hij is overleden aan leukemie. Dat doet je nog eens dubbel beseffen hoe belang rijk onderzoeken zijn naar succes volle behandmethodes. Ik wilde sowieso al een keer proberen 24 uur te gamen, gewoon voor de lol. Toen kwam Arjan met het idee om dat dan voor Kika te doen. Al- 'Een maatje van me uit het ziekenhuis heeft het niet gered. Hij is overleden aan leukemie' leen maar beter toch?" De woonkamer van Julians ouderlijk huis in Bruinisse is om gebouwd tot speelhonk. Zijn moe der kijkt vanaf een afstandje ge amuseerd toe. De keuken- en eet tafel zijn tegen elkaar gezet voor de zes schermen waarop het com puterspel zich voltrekt. Een eigen plekje om te zitten, heeft ze even niet meer. „In de keuken ben ik m'n tafel kwijt en op de bank is ook niks, kwam ik net achter." Me vrouw Brokx wijst lachend op de webcam op één van de beelscher- men. „Ik zat ineens in beeld. Dat hoeft niet voor mij." Ze zorgt met een flink bord macaroni voor een voedzame basis om de nacht door te komen. „Dat en nog 250 snacks", grinnikt Mike. Hij heeft voor een LAN-party al eens 12 uur achtereen gespeeld en weet als geen ander dat het best tegenvalt. „Je zit constant naar dat scherm te 'Jongens pas op! Er komt er één vanaf het dok naar jullie toe zwemmen' turen, dus krijg je last van je ogen." Zijn advies: „Geen energie drankjes, daar zitten heel veel sui kers in die alleen maar snel afbre ken. Dat sloopt je." Mike pakt nog een druif. „Dan kan je beter fruit eten. Bananen. Of snacks!" Dan, uit het niets, roept hij tussendoor: „Jongens pas op! Er komt er één vanaf het dok naar jullie toe zwemmen." Het viertal speelt hoofdzakelijk het oorlogsspel Battlefield. Voor de afwisseling komen ook nog het racegeweld Need for speed en GTA en de voetbalgames Rocket League en Fifa aan bod. Ze spelen tegelijkertijd in één team wereld wijd tegen andere spelers online. Een beetje verslaafd moet je wel zijn om dit soort marathons te be denken en aan te kunnen, erkent Julian: „We gamen altijd al iedere dinsdag met elkaar, dan zijn we vroeg klaar met school. Maar ver der kom ik ook best nog wel bui- 'ln de keuken ben ik m'n tafel kwijt en op de bank is ook niks, kwam ik net achter' ten hoor. Ik voetbal drie keer in de week. In het echt!" Hun vorderingen zijn tot van middag twee uur rechtstreeks via twitch.tv/kronkegaming te vol gen. Donaties zijn mogelijk via de site voor kika-acties. Bij de start stond de teller op 528 euro. ZONNEMAIRE. The Royal Engi neers, een opkomende band met een toetsenist uit Zonnemaire en een drummer uit Lewedorp, is officieel doorgebroken op de landelijke ether. De zeskoppige retropopband heeft, dankzij stemmen van luis teraars en het oordeel van een vakjury, bij Radio Veronica de Breakthru wedstrijd voor jong ta lent gewonnen. Ze waren gistera vond live in de uitzending bij DJ Michael Blijleven vanuit Veroni ca's studio in Hilversum. De band is bovendien binnen kort live te beluisteren tijdens Countdown Café, op vrijdaga vond, én heeft een plekje ge scoord op de playlist van het ra diostation. En dat is best bijzon der, vertelt toetsenist René Geel- goed. „Wie Radio Veronica wel eens luistert, weet dat ze veel de zelfde oude, maar mooie meuk draaien. Daar kom je als nieuwe lingen niet zo gauw tussen." The Royal Engineers waren so wieso lekker bezig. Hun nieuwe single Hey Sister, waarvoor de vi deoclip is opgenomen in Zee land, is op steeds meer plekken te horen. Geelhoed: „We bou wen echt aan onze band, aan on ze eigen sound. En we spelen nog vaak in Zeeland." Het gemeentebestuur matigt de verhoging na protesten vanuit de politiek en bevolking. De gemeente wil niet te veel toe leggen op de exploitatie van be graafplaatsen. Daarom gaan de ta rieven jaarlijks een beetje om hoog. Streven is een kostendek kendheid van 70 procent. Het on derhoud van de graven wordt ook duurder gemaakt. Dan is de ge wenste kostendekkendheid in 2028 bereikt. Bij de 2,5 procents verhoging zou dit twee jaar eerder SCP-wethouder Cees van den Bos kan raadsvoorstel voor verhoging grafrechten dit keer wel steunen zijn gebeurd. Een (particulier) koopgraf kost nu 3864 euro, een huurgraf 2025 euro. „We hopen hiermee de angel uit het debat te hebben gehaald", zei wethouder Jacqueline van Burg. „Want de meeste protesten gingen toch over de kosten." Bij het eerdere voorstel van sep tember vorig jaar verklaarde SGP-wethouder Cees van den Bos zich tegen. „Kostenverhoging leidt tot meer crematies en daar hebben wij principieel moeite mee", liet hij toen weten. Dit keer zijn B en W unaniem in hun voor stel aan de gemeenteraad. In het voorstel staat verder dat graven na de betaalperiode van 15 jaar wor den geruimd. Eerder gebeurde dat alleen als er ruimte nodig was. WOENSDAG 24 FEBRUARI 2016 24 uur gamen tegen kanker Martijn de Ruijter (rechts op voorgrond), naast hem Julian Brokx, daar tegenover Mike Sinke en uiterst links Arjan Prins, foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde Martijn de Ruijter (18) Mike Sinke (21) Mevrouw Brokx door Wendy Wagenmakers door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. Begraven op Schou wen-Duiveland wordt niet 2,5 pro cent duurder, maar slechts 1 pro cent. Dat hebben B en W gisteren besloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59