'Aanpak drugs werpt vruchten af Nieuwe containerdienst naar haven Antwerpen Overal gezellige drukte is utopie Sneer Na verlies V&D dreigt de stad De ene na de andere landelijke winkelketen gaat failliet. Het raakt winkelbastion Goes flink. 2 ZEELAND COMMENTAAR De ondergang van Vroom Dreesmann en het faillisse ment van Perry Sport en Aktiesport trekken een zwa re wissel op de winkelcentra. Die hebben het toch al moeilijk. Ze lopen leeg door de komst van weidewin- kels. En anders wel door het online winkelen. Deze trend lijkt niet te keren. Bijvoorbeeld in Goes is de leegstand nu al ruim der tien procent. Andere Zeeuwse steden hebben ook last van flinke gaten in de binnensteden. Soms al vele jaren, zoals Vlissingen en Terneuzen. Er lijkt geen kruid tegen gewassen. Gemeenten kun nen er vaak alleen wat aan doen door de panden op te kopen. An ders zijn ze afhankelijk van eige naren die de winkels soms jaren leeg laten staan of ze steeds een korte periode verhuren. Maar zelfs als er geld is voor uitkoop, wordt er niet meteen een zinnige nieuwe bestemming voor de pan den gevonden. Het is tijd dat de Zeeuwse ge meenten hun knopen tellen. Als iedereen blijft dromen van een ge zellig winkelhart in zijn eigen gemeente, kan de uitkomst wel eens zijn dat het nergens lukt. Winkelen gaat dezelfde kant op als het onderwijs, de sportvoorzieningen en de cultuur. Wil je daar in Zeeland iets van maken, dan moet de ene stad durven krimpen om de andere een kans te geven. Gemeenten zijn afhankelijk van eigenaren die winkels soms heel lang onbenut laten Op last van de gemeente werd gis teren een woonwagen aan de Klap- hekkeweg in Goes afgesloten, om dat er harddrugs waren aangetrof fen. Het was de zoveelste inval. In 'Het zou me pas echt zorgen baren als al onze inspanningen geen effect hadden' de eerste twee maanden van dit jaar werden al wietkwekerijen ont dekt in twee woningen in de Goe- se Polder en één in Goes-Oost. In bedrijfspanden aan de Albert Ples- manweg en de Scottweg werden eveneens invallen gedaan. In dat laatste geval was zelfs sprake van één van de grootste hennepstekke- rijen die ooit in Zeeland is opge- Almanak Dat Goese koppel houdt er wel van om elkaar af en toe gekscherend de maat te nemen. Als ze weer zo'n bui hebben, volgt de ene grappig bedoel de sneer na de andere. Deze week lag de vrouwelijke helft van het stel in bed te piekeren over wat gedoe op het werk. Na een mi nuut of tien besloot manlief dat het wel genoeg was geweest. „Schat, je moet je problemen niet meenemen naar bed", zei hij. Dat inkoppertje liet zijn eega natuur lijk niet onbenut. „Je hebt gelijk, maar waar ga jij dan slapen?", kaat ste ze de bal terug. rold. In de Nieuwstraat werd be gin deze maand een aantal drugs dealers aangehouden. Verhulst erkent dat het de laat ste tijd flink raak is. Dat heeft vol gens hem alles te maken met de inspanningen van de taskforce van de politie Zeeland-West-Bra- bant. „Die heeft de aanpak van hennepteelt als topprioriteit", al dus de burgemeester. „Maar ze kij ken ook naar dingen als uitkerings fraude. Dan zie je soms zaken bij elkaar komen. Dat iemand die ten onrechte een uitkering heeft ook hennep blijkt te telen. Dan vang je twee vliegen in één klap." Verhulst heeft niet het idee dat Goes er heel erg uitspringt. Vol gens hem worden ook in Vlissin gen en Zeeuws-Vlaanderen kwe kerijen opgerold. Hij is blij dat de aanpak lijkt te werken. „Al die in vallen laten zien dat wat we doen nodig is. Al hoop ik natuurlijk dat het wel een keer ophoudt. Dit moet geen twee jaar duren." Ook een woordvoerster van de politie stelt dat Goes geen speciale aandacht heeft. „Drugs is een speerpunt in heel ons gebied. Dat werpt zijn vruchten af. Burgers tippen ons ook vaker. Dat helpt." Toneelstuk over De Ramp Theatercollectief Hoeksche Waard speelt van 5 tot 13 maart de voorstelling De Ramp in het Watersnood museum te Ouwerkerk. In het herdenkingsjaar van De Ramp, 2013, maakte het toneelstuk zo veel indruk dat de spelers hun stuk graag herhalen. Dat ge beurt in totaal acht keer, op s, 6,12 en 13 maart om 14.00 uur en 16.00 uur. De voorstelling duurt een uur en kost 12,50 euro. Kaarten reserveren via info@watersnoodmuseum. nl of 0111-644382. Spreekuur voor subsidievragers Wie subsidie wil aanvra gen in het kader van de Provinciale Impuls Wonen en daar vragen over heeft, kan maandag 7 maart te recht op een bijeenkomst in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland. Tus sen 19.00 en 21.00 uur zijn er medewerkers van de pro vincie die alles weten van slopen of samenvoegen of renovatie van woningen tot energieneutrale of le- vensloopbestendige hui zen. Zowel particulieren als bedrijven zijn welkom. Rogier Pelgrim in de Hemel Komende zomer speelt Rogier Pelgrim op Concert at Sea, maar aanstaande zondag is hij van dichtbij te bewonderen in de Zeeuwse Hemel in Zierik- zee. Pelgrim, die bekend werd door zijn deelname aan het televisieprogram ma De Beste Singer Song writer van Nederland en het winnen van de Grote Prijs van Nederland (2012), staat vanaf 16.00 uur op de planken boven de wijnkel der van het knusse cafee tje. Entree is gratis. Cursus AED voor Hartveilig Wonen De dorpsraad van Dreischor werkt mee aan de uitbreiding van de WhatsAppgroep Hartveilig Wonen. In Trefpunt De Dorsvloer geeft instructeur André de Rijke 22 maart een avondje les in het ge bruik van een automati sche hartdefibrillator. Met het certificaat op zak kun nen deelnemers zich aan sluiten bij het netwerk van AED-hulpverleners. Aan melden kan door een mail te sturen naar de dorpsraad of bel: 0111-401509 GOES. Doen ze het in Goes lang zamerhand in de broek? Landelij ke winkelketens vallen bij bosjes om. Eerder gingen winkelformu les als DA, Dolcis, Schoenenreus en Scapino ten onder. Vorig week sloot de V&D. Nu zijn ook de ketens Perry Sport en Aktie sport failliet. Zelfs in een ijzer- sterke winkelstad slaat dat gaten. Er staan nu 18 winkelpanden leeg. De sluiting van warenhuis V&D aan het Schuttershof bete kent dat er plots 2300 vierkante meter winkelvloeroppervlak on bezet is. Volgens retailonderzoe- ker Locatus drijft dat de winkel leegstand in Goes met 3,5 pro cent op naar ruim 13 procent. Als ook de twee sportzaken sluiten, komt er nog een paar honderd vierkante meter bij. Paniek? Dat niet direct, zegt voorzitter Ron Berks van Onder nemers Organisatie Goes (OOG). „Het is wel behoorlijk onrustbarend. Dat er zo veel lan delijke ketens in korte tijd het loodje leggen, had niemand kun nen voorspellen. Het is erg on rustig in winkelland." Landelijke ketens waren/zijn goed vertegen woordigd in Goes, maar dat maakt de binnenstad ook kwets baar, zegt Berks. „Het histori sche centrum waar het leuk fun- shoppen is én de mix van lande lijke, regionale en lokale onder nemers, trok landelijke formules aan. Als die achter elkaar omval len, ontstaan te snel te veel ga ten." Natuurlijk schrik je van dit soort 'incidenten', reageert wet houder Derk Alssema. „Maar het is al langer aan de gang en dus bekend. Er wordt meer online ge kocht en winkelformules blijken plotseling versleten te zijn." Alssema ziet geen reden tot paniek. Er zijn volgens hem nog geen heel grote gaten ontstaan. Ja, de V&D, maar die ligt buiten de winkelhoofdstraten en is niet zoals bijvoorbeeld in Bergen op Zoom een blikvanger in het win kelhart. Goes houdt de vinger aan de pols in de Werkgroep Winkel leegstand. Alssema: „Zodra we weten dat er een pand leegkomt, gaan we op zoek naar onderne mers die willen uitbreiden of ver huizen. Ook vastgoedeigenaren zitten in de werkgroep. Het pand waar V&D zat, is van een lokale eigenaar die de markt goed kent. Ik ga ervan uit dat er 'Als een winkelpand vrijkomt, zoeken we gericht ondernemers' weer detailhandel in komt. Mis schien moet het dan worden op gedeeld. Het pand van Perry Sport is courant. Daar vind je al tijd een huurder voor." Sommige gemeenten krim pen hun kernwinkelgebied al in. Goes is zover nog niet. Daarvoor trekt de stad nog steeds genoeg publiek, ook van verder weg, zeg gen Alssema en Berks. Boven dien doemen er ook steeds regio nale succesformules op. Wel moet de huurprijs van menig winkelpand zakken, vindt Berks: „Sommige eigenaren vragen 400 tot 500 euro per vierkante meter. Met zo'n huur kan een onderne mer de kost niet verdienen." TERNEUZEN. Binnenvaartoperator Transbox United begint maan dag met een containerdienst tus sen de Axelse Vlakte en Antwer pen. Dat heeft havenbedrijf Zee land Seaports bekendgemaakt. Het gaat om de zogenoemde Vlaey Express-dienst, die ver trekt vanaf de Vlaeyterminal op de Axelse Vlakte aan het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De dienst wordt uitgevoerd met een duwcombinatie van 176 teu (standaard containermaat) en vertrekt twee keer per week: op dinsdag en donderdag. De dienst is een samenwerkingsver band van Transbox, Vlaeynatie, Rhenus en Swagemakers uit Westdorpe. Het Antwerpse Vlaeynatie ves tigde zich begin vorig jaar op de Axelse Vlakte. Het bedrijf houdt zich onder meer bezig met de op slag en distributie van meststof fen. Eind vorig jaar kondigde het bedrijf de bouw van een grote nieuwe suikerterminal bij West dorpe aan. In 2017 moet die al deels ope rationeel zijn. De suikerterminal levert dertig banen op. Vlaeyna tie voorziet een toename van de productie van bietsuiker, omdat exportbeperkingen vanaf 2017 worden opgeheven. door Rob Paardekam GOES In Goes wordt de laatste maanden het ene na het andere drugspand ontdekt. Burgemeester René Verhulst is daar in zekere zin wel blij mee. „Het zou me pas echt zorgen baren als al onze inspannin gen geen effect hadden." René Verhulst, burgemeester Goes Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK ZIERIKZEE ZIERIKZEE DREISCHOR Zelfs het door Frank Balkenende en Cornelleke Blok Derk Alssema wethouder Goes door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57