61 ana IRENE WEET RAAD 0 VRAGEN EN OPMERKINGEN Een Kamermeerderheid wil de gemeenschap van goederen beperken. Wil je inkomsten en schulden goed scheiden binnen een huwelijk, dan is die inperking echter niet altijd afdoende. In dal geval is het slim om huwelijkse voorwaarden op te stellen. Wal zijn de mogelijkheden? Schulden en bezittingen van vóór het huwelijk horen, evenals giften en erfenissen, niet in de gemeenschap van goederen Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Als je nu trouwt, gooi je automatisch alle bezit tingen en schulden op één hoop. Volgens een Kamermeerderheid is dat ouderwets. „Het past bij een traditioneel huwelijk waarbij de man werkt en de vrouw thuis blijft voor de kinderen en het huishou den," stelt PvdA-kamerlid Jeroen Recourt. Samen alles delen voorkomt dan dat de vrouw bij een scheiding be rooid achterblijft. Veel vrouwen hebben tegenwoordig wel een inko men en dus is het, volgens de poli tiek, tijd voor een nieuwe verdeling. Schulden en bezittingen van vóór het huwelijk horen, evenals giften en erfenissen, niet in de gemeen schap van goederen, zo staat in een initiatiefvoorstel van PvdA, WD en D66. Een meerderheid van de kamer is het daar mee eens. Gaat deze beknotting van de gemeen schap van goederen door, dan helpt deze bijvoorbeeld als je je familie kapitaal wil beschermen. Maar voor sommige echtelieden is het slim om mijn en dijn nog beter af 8? FOTO GETTY IMAGES te schermen, bijvoorbeeld als een van beide ondernemer is. Door hu welijkse voorwaarden voorkom je dan dat zakelijke schulden recht streeks verhaald kunnen worden op je partner. Of wellicht hebben jullie principiële redenen om jullie bezittingen gescheiden te houden. Het maken van huwelijkse voor waarden kost, afhankelijk van de notaris, tussen de 500 en 1000 euro. Huwelijkse voorwaarden heb je in alle soorten en maten. Hierbij een aantal mogelijkheden als jullie een muurtje willen plaatsen tussen jullie bezittingen en schulden. 1. KOUDE UITSLUITING Bij koude uitsluiting houden jullie alles van elkaar gescheiden. Tot in de jaren vijftig was deze vorm van huwelijkse voorwaarden heel ge woon. Het effect was helaas vaak dat de man er na een scheiding warmpjes bijzat terwijl de vrouw geen rode cent had. Inmiddels is koude uit sluiting veel minder po pulair. Toch kan koude uitsluiting soms wel een goede keuze zijn. Bijvoor beeld als een van beide schulden heeft en de ander daar niet in wil meetrekken. Of als jullie op latere leeftijd trouwen, jullie allebei je eigen financiën goed op orde hebben en willen dat jullie eigen vermogen naar de eigen kinderen gaat. Bij beperkte gemeenschap van goe deren hebben jullie een gemeen schappelijk deel en een privédeel. Je spreekt bijvoorbeeld af dat het huis van een van beiden is en de rest gezamenlijk. Of andersom, het huis is van jullie samen maar de rest niet. Ook kun je op deze ma nier een onderneming uit de geza menlijke boedel houden. In het initiatiefvoorstel is ook sprake van een beperkte gemeenschap. Een praktisch probleem van deze voorwaarden is dat het vaak moei lijk is privébezit en gemeenschap pelijk bezit uit elkaar te houden. Het bedrijf van je echtgenoot blijft bijvoorbeeld persoonlijk eigendom, Vorige week schreef Irene van den Berg over hoe je extra kunt sparen voor je pensioen. Hierbij een selectie uit de reacties van lezers. Banksparen Onroerend goed 1 .ijIronie en AOW woensdag 24 februari 2016 GO Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl Ja, ik u/il! MAAR DAN WEL ONDER HUWELIJKSE VOORWAARDEN 44 2. BEPERKTE GEMEENSCHAP -> Er zijn heel veel goede redenen om bij het trou wen een muurtje te zetten tussen bezittingen en schulden. Hans Wildenbeest vraagt zich af of het mogelijk is zijn lijfrente om te zetten naar een bankspaarrekening. Hij over weegt dit omdat bij bank-sparen je erf genamen recht hebben op het bedrag op de bankspaarrekening, terwijl li jfrente stopt als je overlijdt. Het geld dat je gestort hebt op je lijfrente, mag je niet zomaar opnemen en op een bankspaarrekening zetten. Doe je dit toch, dan rekent de bank of verzekeraar hier hoge kosten voor. Hierdoor is het niet aantrekkelijk om je lijfrente voor het einde van de looptijd om te zetten naar banksparen. Maar als je lijfrente binnenkort de eindda tum bereikt, kan omzetten wel een in teressante optie zijn. Op een bankspaarrekening kun je verder sparen voor een aanvullend pensioen, of de opgebouwde bedragen in termij nen uit laten keren. Volgens Stef Janssen is ook investeren in onroerend goed een slimme manier om (extra) te sparen voor je pensioen. Hij adviseert de volgende constructie: „Met meerdere particulieren kun je in vesteren in bij voorkeur apparte menten. Voordelig, bij appartementen wordt veel door de Vereniging van Eigenaren geregeld. Als groep partic ulieren investeer je in tastbaar bezit. Omdat je samen investeert, hoefje geen lening bij de bank af te sluiten. Het rendement is gegarandeerd. Zelfs bij dalende woningprijzen, blijven je huuropbrengsten gelijk. De kans op leegstand is te verwaarlozen en de kans op waardevermeerdering groot. Op deze wijze zijn rendementen van 6 procent heel normaal." Tonie van Gestel heeft een vraag over lijfrente. „Klopt het dat als je de lijfrentes na je 67ste laat uitkeren je gekort zou worden op je AOW?" Nee, dat klopt niet. De lijfrente is juist een aanvulling op je AOW. Je kunt wel een boete krijgen als je die vóór je 67ste laat uitkeren. De AOW- leeftijd wordt langzaam verhoogd van 65 naar 67 jaar. Sinds 2014 mag een lijfrente niet eerder ingaan dan het moment waarop je de AOW- gerechtigde leeftijd bereikt. Wil je eerder bij je geld, dan betaal je een boete. Wel geldt een over gangsregeling. De waarde die je tot en met 31 december 2013 hebt opge bouwd magje gebruiken voor de aankoop van een tijdelijke lijfrente in het jaar dat je 65 jaar wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50