Vijf levens gered na euthanasie van één man Producent haalt miljoenen repen terug na vondst in Duitse mini-Snickers Chocoladefabrikant neemt geen enkel risico: stukjes plastic kunnen tot verstikking leiden. miljoen 4 NIEUWS VECHEL. De Duitse snoeper proeft het al bij de eerste hap. Er zit iets hards in de mini-Snickers die hij begin februari heeft gekocht. Het blijkt een stukje plastic van een paar millimeter. Direct neemt hij meteen contact op met de klanten service en stuurt op verzoek de vondst op. Voor de mannen van Mars het startschot van een mega-operatie. Het eigen onderzoekscentrum van de fabriek in Veghel heeft de herkomst al snel door. Een extra check van kennisinstituut TNO bevestigt de match. Het kan niet anders dan dat een piepklein stuk je van één beschermingsdop van een chocoladeleiding via die mi ni-Snickers in de Duitse mond te recht is gekomen. Die dop, onge veer zo groot als een cd'tje, is mo gelijk in de productie beland, legt woordvoerder Eline Bijveld uit. Fa- brieksmedewerkers hebben maan den geleden een chocoladeleiding vervangen en toen is deze dop wel licht in de chocoladestroom geko men. „Versnipperd, in stukjes ge broken, misschien nadat hij erin is gevallen", legt Bijveld uit. De dop is van polyethyleen. Dit harde plastic is bij doorslikken op zich niet gevaarlijk voor het lichaam, zegt ook het Voedings centrum, dat voorlichting geeft over onder meer veilig eten. „Wel zouden scherpe randjes voor be schadigingen in het gebit of in de ingewanden kunnen zorgen. In het algemeen verteert plastic niet in ons lichaam en verlaat het via de ontlasting weer ons lijf', zegt woordvoerder Roy van de Ploeg. Marsrepen zijn ook populair in recepten voor warme ijssaus of ge bak. Ook verhitting van zo'n stuk je plastic levert geen enkel gezond heidsgevaar op, weet het Voe dingscentrum. Daarvoor is de hoe veelheid gewoon te klein. Toch is één klacht en het ver moeden van een handvol snippers plastic verspreid over miljoenen repen voor Mars meer dan genoeg reden voor deze enorme terug roepactie in 55 landen, van Enge land en Ierland tot aan Taiwan. Al leen al in Nederland gaat het ze ker om vier miljoen stuks. Het gaat om de producten Mars en Snickers in alle formaten, Milky Way Mini, en de mini-mix Cele bration, de populaire traktatie, on der meer op de basisschool. „De kans is klein dat je een reep treft met nog een stukje plas tic erin. Toch voldoet het gewoon niet aan onze eigen kwaliteitsei sen van too procent zekerheid. Het consumentenbelang gaat bij ons altijd voor. We hebben daar om ook een ruime marge geno men", stelt de woordvoerder. De fabrikant heeft zelf contact ge zocht met de Nederlandse Voed sel en Waren Autoriteit NVWA. Deze organisatie houdt nu de vin ger aan de pols. Mars-accountmanagers hebben gisteren de hele dag gebeld met hun klanten, verkopers van de zoetwaren zoals supermarkten. Ze bieden daarbij iedereen aan om de verdachte pakketjes op te halen. Consumenten kunnen zelf hun snoepgoed terugsturen en zo in ruilen voor een gegarandeerd veili ge hap. Op de website van Mars kan de consument zien of je aan koop onder de terugroepactie valt. „Het is nog te vroeg om te weten wat dit ons aan schade zal opleve ren", zegt Eline Bijveld van Mars. „Een ding weten we zeker: dit leidt niet tot een tekort van onze repen." In vijf Rotterdamse operatieka mers lagen onlangs vijf patiënten gespannen te wachten. Ze wacht ten op een donororgaan van een man die op dat moment euthana sie onderging in hetzelfde zieken huis. Direct nadat hij zijn laatste adem had uitgeblazen, werden zijn organen naar de vijf patiën ten gebracht. Het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam werkte voor het eerst samen met de Levensein dekliniek om de laatste wens van een patiënt te laten uitkomen. De man leed aan de gevolgen van een hersenbloeding en wilde daarom niet langer leven. In het bijzijn van zijn familie, vrienden en de staf van het Erasmus MC verloste de arts van de Levenseindekliniek. Door zijn eigen leven te stoppen, redde de man met onder meer zijn lever, nieren en alvleesklier het leven van vijf anderen. De situatie is heel uitzonder lijk. Alleen al het aantal organen dat van deze man werd getrans planteerd is bijzonder; meestal zijn maar drie organen geschikt. Dat de euthanasie in het zieken huis werd uitgevoerd door een arts van de Levenseindekliniek, is ook opmerkelijk. Patiënten roe pen de hulp van deze medische in stelling vooral in als de eigen (huis)arts het verzoek tot overlij den niet kan of wil honoreren. Lang niet iedereen wil na euthanasie organen doneren. Dan kun je niet thuis sterven, alleen in het ziekenhuis Ook het doneren van organen na euthanasie gebeurt zelden in Ne derland. De eerste keer was in 2012, vorig jaar stond de teller op 8 en inmiddels hebben 15 Nederlan ders hun organen ter beschikking gesteld na hun euthanasie. Artsen schreven in het Nederlands tijd schrift voor Geneeskunde dat het redden van anderen hun motief tot doneren was. Hun dood werd door hun organen toch nog nut tig. Het aantal neemt dus toe, maar het is nog steeds zeer zeld zaam. De voornaamste oorzaak: er zijn maar weinig geschikte dono ren. Drie kwart van de mensen die euthanasie willen, heeft kan ker en valt daardoor meestal af. Hoewel Belgische schattingen - het fenomeen is gangbaarder bij de zuiderburen - aangeven dat 5 tot 10 procent van de mensen die euthanasie krijgen, geschikt zou kunnen zijn voor het donorschap, blijkt in Nederland jaarlijks slechts een handvol mensen in aanmerking te komen. Meestal pa tiënten met een zenuw- of spier- aandoening, of, zoals bij de Rotter dammer, na een hersenbloeding. Lang niet iedereen is geschikt, maar lang niet iedereen wil ook or ganen doneren na euthanasie. Dit betekent namelijk dat ze niet in hun vertrouwde omgeving kun nen overlijden, maar net als in Rotterdam, in een operatiekamer in het ziekenhuis. De familie heeft maximaal 5 minuten tijd voor afscheid; de organen moeten direct worden getransplanteerd. Vorig jaar ontstond nog ophef omdat het Nijmeegse Radboud ziekenhuis weigerde mee te wer ken aan een vergelijkbare laatste wens van een man met Parkinson. Na kritiek ging het ziekenhuis toch overstag. De productielijn van Mars in V^ghel. foto Mare Bolsius r«r rn «i door Bart van Eldert 4 Een handvol snippers plastic is verspreid over miljoenen repen over de hele wereld. Alleen al in Nederland gaat het om vier miljoen producten die worden teruggehaald. door Jitske-Sophie Venema Steeds vaker worden in Nederland organen gedoneerd na euthanasie. De eerste keer was in 2012, vorig jaar stond de teller op 8 en inmid dels hebben 15 Nederlanders hun organen ter beschikking gesteld na hun euthanasie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4