4 &GOI Mijn geld ik Elke week vraagl de redactie een streekgenoot het hemd van he( lijf over financiële kwesties. Vandaag Arjan van 't Veer (47) uit Renesse. Hij begeleidt prijswinnaars bij de Nederlandse Staatsloterij. tekst hans puik Kaas uit het vuistje, op een bruine boterham of bij een biertje. Nederlanders happen er kilo s van weg. Maar hoe lekker zijn de voorverpakte varianten uit de supermarkt? Alleen maar blijven broeden en een miljoenenbedrag koesteren, gaat voorbij aan geluk „Ja, ik heb eens 1000 euro gewon nen in de Staatsloterij. Daarvan ben ik op wintersportvakantie ge gaan." „De regels voorzien erin dat ik zelf mag meespelen. Natuurlijk zou ik in de Oudejaarstrekking 30 miljoen willen winnen. Toch voel ik nooit jaloezie bij het aftekenen van for mulieren waarmee mensen een prijs mee naar huis nemen. Ik ver leen eerste hulp bij nieuw geluk. Winnaars komen hun prijs ophalen bij het hoofdkantoor van de Neder landse Staatsloterij voor bedragen boven de 10.100 euro. Na de admi nistratieve handelingen bevestig ik dat ze een waanzinnig bedrag mee naar huis krijgen. Het moment waarop prijswinnaars beseffen niet in een programma te zitten met verborgen camera's, is altijd mooi." „Mijn mooiste verhaal gaat over een paar studenten. Die hadden de gewoonte om gekochte loten met punaises vast te prikken op de deur van hun studentenhuis. Tot hun verbazing viel er een fikse geldprijs op één van de loten. Uit angst dat het lot zou beschadigen, durfden ze het er niet af te scheuren. Stonden ze met de volledige deur bij ons op de stoep." „Geld maakt niet gelukkig, maar gelukkig is er wel geld. Ik heb van huis uit meegekregen daar verstan dig mee om te gaan. Vergeet niet te genieten, is een tweede les. Eén keer per jaar organiseren we een miljonairsdiner, waarbij alle win naars van 1 miljoen euro of meer bij elkaar komen. Natuurlijk is het zaak dat die mensen goed naden ken over hun uitgaven, maar mijn tip is ook: geld hoeft niet als een soort ei onder jullie te blijven lig gen. Alleen maar blijven broeden en het miljoenenbedrag koesteren, gaat voorbij aan geluk." „Mijn zus liet me prachtige foto's zien nadat ze een korte foto-oplei ding had gevolgd. Ze had pracht- plaatjes geschoten met een spiegelreflexcamera. Dat wilde ik ook en kocht impulsief een grote camera. Een veel te zwaar appa raat, met twee grote lenzen erbij, een tas, flitser, noem maar op. Een uitgave van ongeveer 1500 euro, waarvan ik weinig gebruik maak." „Ik geniet van fietsen en investeer graag in een racefiets of een beach- bike. De kosten van een nieuwe fiets beginnen bij 1000 euro. Vol gens mijn vrouw wordt het bedrag iets te vaak een veelvoud daarvan. Daarnaast ga ik niet op vakantie om op een houtje te bijten. Ik heb een fijne baan en daar staat een prima beloning tegenover. Dus: lie ver iets meer uitgeven en volop ge nieten dan op elk dubbeltje letten dat we uitgeven tijdens een reis." „Ik speur zeker op Marktplaats, vooral naar retro fietsen. Mijn voorkeur gaat uit naar stalen frames. Een paar jaar terug kocht ik een oude gazelle voor een paar honderd euro. Inmiddels is dat als nog een prijzige fiets geworden, door alle aangeschafte accessoires." „De verslavingscomponent bij kansspelen. Ik wil niet dat mensen hun laatste 15 euro aan een lot uit geven. Dan heb ik liever dat ze hun boodschappen betalen. Het moet wel een spelletje blijven." TEKST JEROEN KREULEI FOTO'S KOEN VERHEI JDEN Het zou een leuke quiz- vraag voor Eindhovena- ren kunnen zijn: wat hebben een plaats in Zweeds Lapland, vier massiefgrenen Ikea-stoelen mét tafel en een kaasspecialiteitenwin kel in de Bergstraat met elkaar ge meen? Inderdaad, de naam: Jokkmokk. Het is in de eerste plaats een stadje met circa 3000 inwoners, maar ook een meubelserie en de winkel van Louis Klomp. 'Klomp Kaas' lag als naam wellicht meer voor de hand. Simpel en to the point, maar toch ook een beetje saai en lomp. Dus werd het geen 'Klomp Kaas'. Waarom Jokkmokk? In een ver ver leden, toen Louis Zweeds studeerde in Groningen, had hij - samen met een bevriende studiegenote - plan nen voor een Zweeds lunchcafé in ONS PANEL die stad. Jokkmokk moest het wor den. Het lunchcafé kwam er niet, de naam bleef al die jaren in zijn hoofd zoemen. Daarom Jokkmokk. Louis' winkel - niets is van Ikea - is een mooie plek voor een kaastest. Voorverpakte Jong Belegen 48+ uit de supermarkt om precies te zijn. Aan geschikte panelleden geen ge brek: de Bergstraat, die zich ont popt tot culinaire winkelstraat, herbergt genoeg fijnproevers die van kaas houden. Jong belegen eten ze alle vier: 's ochtends op een bo terham, 's avonds bij een biertje, 's middags (en 's nachts) uit het vuistje. Maar (bijna) nooit uit een pakje. Er wordt blind getest: de panelle den weten niet welk merk ze voor geschoteld krijgen. Ze proeven zonder toeters en hellen, dus niet op een broodje of met een likje woensdag 24 februari 2016 EERSIEHULP BU MEUW GELUK Heeft u ooit zelf geluk gehad bij een kansspel? Bent u jaloers als u iemand met een paar miljoen naar huis stuurt? Heeft u dierbare herinneringen aan een uitgereikte prijs? Wat is de belangrijkste financiële les die u leerde? Wat was uw grootste miskoop? 44 Arjan van 't Veer: 'Geld maakt niet gelukkig, maar gelukkig is er wel geld'. Waar geeft u het liefste geld aan uit? Koopt u wel eens tweedehands? Wat is uw grootste zorg op financieel gebied? 'Hier krijg ik een plakkerige bakkes van' >Vier fijnproe vers die blind zes merken kaas onder de loep nemen. LOUIS KLOMP, 46 Eigenaar van Jokkmokk, een nieuwe kaasspecia liteitenwinkel in de Bergstraat in Eind hoven. In de zomer verkoopt hij, onder de naam IJscobeer, ook ijsjes. Zijn favo riete kaasmoment? 'De hele dag!' REONA VAN BROEK, 41 Heeft Louis geholpen met het opzetten van Jokkmokk, is opgeleid als verpleegkundige en werkt momenteel in de catering. Qua kaas eet ze echt alles, met dank aan Louis. 'Alleen gor gonzola en ik zullen nooit vrienden worden, maar verder lust ik alle kaassoorten.' CASPER PENNINGS, 31 Eigenaar van de Bierbri gadier, een bierwinkel in de Bergstraat, twee pan den van Jokkmokk ver wijderd. Kan zich een leven zonder bier en kaas niet voorstellen. Wipt graag bij Louis langs om een stukje kaas te proeven. Louis komt trouwens ook graag bij de Bierbriga dier. TINEKE VAN TIEL, 31 Werkt bij Stadsbran- derij Eindhoven, op een steenworp af stand van Jokkmokk. Ze heeft veel verstand van koffie en alles wat daarbij komt kijken. Tineke eet elke dag kaas: van jong bele gen en geitenkaas tot brie-achtige kazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48