Klant Delta krijgt snel stroom Gemini Ze was l6 ZEELAND 9 Marlies Allewij'n brengt de oorlog in Zeeland tot leven in haar roman Ze was 16. „De Duitser sloeg me, de klap was voor moeder bedoeld..." Ze heet Janna. Zes tien is ze. Het is 1944 en ze leeft in de omgeving van wat we zonder al te veel fantasie als Westkapelle herkennen. Ze heet Ize. Zestien is ze. An no 2015,2016 mag ook. Ize is een Amsterdamse en ze is op vakan tie bij haar oma in wat heel goed Yerseke zou kunnen zijn. Zo zit het boek in elkaar: hoofdstukje Janna, hoofdstukje Ize. De twee meisjes hebben met elkaar te maken, omdat Ize bij haar oma op zolder foto's vindt van haar overleden opa en een meisje, dat verdacht veel op haar oma lijkt. Zonder al te veel van het verhaal te verklappen: Ize houdt daar Janna in haar handen. Het is niet echt de keuze van Ize om in Zeeland op vakantie te gaan. De appgroep met haar vriendinnen heeft ze 'Zeeland Neeland' gedoopt. Haar ouders verkeren in een huwelijkscrisis, ze hebben besloten zonder Ize op vakantie te gaan in een ultieme poging hun relatie te redden. Dan herinner ik het me weer. De horror, de ellende. Dit is dag zeven van mijn zomer in de hel. Ik ben in Zeeland. De provincie. Gedumpt in niemandsland. Of all places: Zee land. Vandaag zou ik eigenlijk met de meiden naar het vetste festi val van Amsterdam gaan, in het Westerpark. Maanden geleden heb ik er voor de grap mijn wekker al voor gezet. Maar in plaats van dat ik nu midden in een outfitcrisis zit, lig ik hier in een oud bed bij een oud mens (a.k.a. mijn oma) in the f-ing middle of nowhere.(pag. 10-11) Ook Janna heeft geen al te lek kere thuissituatie. Nog even afge zien natuurlijk van het feit dat ze in de oorlog leeft. Haar vader is een goedzak, die misschien wat al te gedienstig is richting de Duitse bezetter. Die bijna pijnlij ke onderdanigheid heeft een re den. Janna's moeder is ernstig ontregeld geraakt toen Jan, de oudere broer van Janna, plotse ling overleed. Sindsdien probeert vader in alles om zijn vrouw te ontzien. Ten koste van Janna, die in plaats van haar moeder voor de Duitsers gaat werken. 'Er is net een Duitser langs ge weest.' Ze zegt het snel en zacht. Haar vader trekt een wenkbrauw op en stapt langzaam naar bin- nen. 'Wat?' 'Hij stond ineens voor de deur. Ik was net bezig met was sen.'Pa ziet nu haar gezwollen ge zicht. Geschrokken vraagt hij: 'Wat is er met je wang gebeurd?' Janna wendt haar hoofd af. 'Hij heeft me geslagen. Maar de klap was voor moeder bedoeld.' Jan na voelt een kleine steek in haar buik. Hij vraagt niet of zij pijn heeft. (pag. 71) Goed of fout? Daarmee zitten we midden in de hoofdthematiek van het boek. Schrijfster Marlies Allewijn, die met Ze was 16 haar tweede roman aflevert, knikt. Een ruim 400 pagina's dikke pil, die als ondertitel heeft meegekre gen 'Een oorlogsverhaal over voor oordelen, jezelf durven zijn en keuzes maken'. Geschikt voor le zers vanaf - laten we zeggen - de puberleeftijd. Dat Janna en Ize hun avontu ren in Zeeland beleven, is geen toeval. Marlies werd in 1977 in Goes geboren, ze groeide op in Yerseke. Haar vader was metaalbe werker, haar moeder werkte als administrateur bij onderzoeksin stituut Imares. Jarno is haar broer, 35 jaar. Die runt samen met haar man Jacco een elektro technisch bedrijf in Yerseke. Dat kan, hoewel Jacco en Marlies met hun zoon Daantje van zes in Am sterdam wonen. Nee, voor geen goud wil ze terug. Op haar acht tiende wist ze zeker dat ze uit Zeeland weg zou gaan. Inmiddels voelt ze zich thuis in Amsterdam. Marlies studeerde film- en tele visiewetenschappen, ze werkte als redacteur/verslaggever voor verschillende televisieprogram ma's. Zoals Gemma Glitter Ge zondheidsgala, waarin BN'ers te gen de draairichting een roltrap op moesten rennen. Sinds een aantal jaren maakt ze als freelan cer videoproducties over jonge ren. Hoe die carrière met schrijven te rijmen is? Met haar moeder was Marlies de talige in huis. Ze las veel, eigenlijk alles wat op haar pad kwam. Zelf schrijven, daar dacht ze in eerste instantie niet aan. Tot: „Ik heb reuma vanaf mijn twaalfde. Op een gegeven moment ging het zo slecht dat ik niet meer op een redactie kon werken. Ik moest aangekleed wor den. Voor iemand als ik, met best wel ambitie, was dat moeilijk. Mijn man zei toen: 'je loopt al ja ren met het idee voor een boek, begin er nou maar aan'. Zo heb ik SchEef geschreven, over een pu ber met reuma. Over het mo ment dat je net onafhankelijk wordt en te maken krijgt met een lijf dat niet wil wat jij wilt. Het feit dat het slecht ging met mij was dus goed voor het schrijven." Marlies is van ver na de oorlog. Op school hoorde ze over D-Day, Marketgarden, het Ardennenof fensief. Geen woord over de Slag om de Schelde. Hoe hard er in Zeeland gevochten is, ontdekte ze pas toen ze zich voor haar boek in de oorlogsgeschiedenis verdiepte. Nu speelt het bombar dement op de dijk van Westkapel le in het najaar van 1944 een cru ciale rol in de roman. Janna slaat haar armen om haar knieën heen en legt haar hoofd erop. Dan begint de grond te schudden. Stof dwarrelt door de kleine kelder. Hij kraakt. Het la waai is overdonderend. De ande ren in de kelder, ze weet niet eens wie ze zijn, prevelen zachtjes. Een man huilt. De kleine ruimte schudt voor haar ogen. (pag. 410) Het hele verhaal heeft wat Mar lies betreft urgentie. Ze kwam in contact met de Zeeuwse verzets strijder Jaap Rus. De nu 92-jarige man vertelde hoe hij voor het ver zet koos en als spion bij de Atlan- tikwall actief was. Marlies: „Het groepje van Jaap Rus is al aardig uitgedund. Straks is er niemand meer om dit soort verhalen te ver tellen. Terwijl het juist nu belang rijk is om te laten horen hoe erg oorlog is." Jaap Rus krijgt volgen de maand in het Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp het eerste exemplaar aangeboden. De verzetsman vertegenwoor digt de ene kant van het verhaal. We vinden hem in het boek te rug in Willem, de grote liefde van Janna. Marlies' opoe in Yerse ke - ze heette Janna - reikte verha len aan, waaruit bleek dat niet al le Duitsers slecht waren: „Ze ver telde dat een Duitse soldaat haar vroeg om een emmer mee te ne men. Wat moet die met mijn spullen, dacht ze. En nam het kleinst mogelijke bakje mee dat ze kon vinden. Toen ze het over handigde schepte de soldaat het vol met suiker, die ze mee mocht nemen naar huis. Toen had ze na tuurlijk spijt dat ze niet haar grootste emmer had meegeno men." Ize mag in een bespiegeling de gedachten van schrijfster Marlies verwoorden: Vroeger, op de basisschool, was ik ervan overtuigd dat ik in het verzet zou gaan, maar nu weet ik het niet meer zo zeker. Ik denk aan het filmpje van de man die gaten moest graven voor de Duitsers en hoe hij zei dat hij niet anders kon. Ik denk dat hij gelijk had. Het is zo moeilijk om je kop boven het maai veld te steken, in het dagelijks le ven alleen al. Stel je voor dat het oorlog is Ik vrees dat ik mijn kop gewoon omlaag zou hou den en braaf mee zou lopen met de rest. Maakt mij dat laf? Ik weet het niet. Het maakt de mensen die wel iets doen eerder dapper, (pag. 298) Vorige week werden de eerste van in totaal 150 turbines ge plaatst. Volgens de planning komt de stroom die de eerste se rie molens produceren eind deze week op het landelijke net. Gemi ni houdt wel een slag om de arm vanwege de weersomstandighe den. Een mijlpaal voor Delta, dat een exclusief contract heeft om de stroom van het Gemini-wind- park te verhandelen. „We wor den in één klap de grootste aan bieder van groene stroom in Ne derland", onderstreept een woordvoerder van Delta. Gemini wordt een van de grootste wind- parken ter wereld en het groot ste van Nederland. Het levert groene stroom voor 785.000 huis houdens, ofwel 1,5 miljoen men sen. Het park is volgend jaar vol ledig operationeel. Gemini ver mindert dan de C02-uitstoot met 1,25 miljoen ton per jaar. Vier bedrijven hebben hun krachten gebundeld om Gemini mogelijk te maken: Northland Power (belang van 60 procent), Siemens (20 procent), bagger- en offshorebedrijf Van Oord (10 pro cent) en het Alkmaarse nutsbe drijf HVC (10 procent). Het windpark kost 2,8 miljard euro. Dankzij het contract voor windpark Gemini wordt Delta in één klap de grootste aanbieder van groene stroom Delta sloot in 2014 een con tract met Northland Power. Het Zeeuwse energiebedrijf neemt de totale productie af, waarbij meteen 25 procent wordt door verkocht aan HVC. Delta ver kleurt zo van grijs naar groen. Het wordt landelijk de grootste leverancier van windenergie. Bo vendien heeft Delta eind vorig jaar de kolencentrale in Borssele gesloten. Delta maakt ook deel uit van een Zeeuws consortium dat meedingt naar de bouw van windpark Borssele, dat 22 kilome ter voor de kust van Vlissingen moet verrijzen. Het Gemini-windpark ligt dan wel boven Noord-Neder land, het project heeft Zeeland geen windeieren gelegd. Veel be drijven in Vlissingen-Oost heb ben orders gekregen voor het offshore-windproj eet. Twitter Mr.P @Pmonkeyi9ó3 Als ik die heb kan mijn schoonmoeder mee op vakantie. Als olifantenwagen mee wordt geveild dan Video Uw reactie Online Top-5 WOENSDAG 24 FEBRUARI 2016 door Jan van Damme Marlies Allewijn: Ze was 16 - Uitgeverij Kluitman, 428 pagi na's, 14,99 euro. Presentatie woensdag 16 maart in Bevrij dingsmuseum Zeeland in Nieuw- dorp. Het boek ligt nu al in de winkel. f Marlies ji •rrcr. door Frank Balkenende MIDDELBURG. Energiebedrijf Delta verwacht eind deze week de eer ste groene stroom van Gemini, Nederlands grootste windpark op zee, af te nemen en te verkopen. Het Gemini-park ligt ruim 40 kilo meter boven Ameland. De tent van het failliete circus Herman Renz wordt vrijdag om 13.00 uur geveild door de Belas tingdienst, een van de schuld eisers van het Helmondse cir cus. Bij die dienst heeft het cir cus een schuld openstaan van 130.000 euro. Op Twitter ont breekt het niet aan interesse. Ga er maar aan staan: 24 uur achter de spelcomputer. In Brui- nisse wordt van dinsdag 14.00 uur tot woensdag 14.00 uur ge speeld. Niet voor de lol, maar met het doel om zo veel moge lijk geld op te halen voor Kika. Wij gingen er langs met de ca mera. Bekijk de video op pzc.nl/video. De directeur van de Wester- scheldetunnel legt vandaag in de krant uit dat tol toch echt nodig is. Veel lezers vinden dat niet eerlijk. Odyssee reageert op PZC.nl: „Wat gemakshalve even vergeten wordt is dat juist door de tunnel veel werkgele genheid naar Midden-Zeeland is verplaatst, hierdoor dwing je mensen om van de tunnel ge bruik te maken. Dit was bij de veren veel minder het geval om dat de voorzieningen in met na me Zeeuws-Vlaanderen in stand bleven." Deze berichten zijn dinsdag het meest gelezen op www.pzc.nl 1. Tol voor de tunnel is noodza kelijk kwaad 2. Drie Zeeuwse gemeenten in top 10 grootverdieners toeris tenbelasting 3. Vrouw is mishandelingen beu; Vlissinger opgepakt 4. Zussen bestieren vier zaken in Yerseke 5. Spookrijder A58 meldt zich Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc GPpzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37