Opknapbeurt ziekenhuis Vlissingen is begonnen Robotzeehond maakt demente mensen rustig, zodat medicijngebruik omlaag kan ZEELAND 5 WVO Zorg gebruikt een robot om meer contact te krijgen met demente mensen. Het lijkt tegenstrijdig, maar het werkt Wat is tie schattig hè? Mag ik er mee kroelen? Hij is zo zacht." Heel even bestaat de we reld van mevrouw M.J. Moens- Poortvliet (85) uit niets meer dan de witte pluchen zeehond. Eén die met zijn ogen knippert, met geluidjes reageert op wat ze zegt en beweegt met hoofd en pootjes. Dat maakt haar niet alleen rustig, het scheelt haar zelfs medicijnen. Werkelijk alles om haar heen verdwijnt. „Het is net een kind", fluistert ze. Teder streelt ze het beestje dat vlak voor haar op tafel ligt. „Prachtige ogen en mooie pootjes. En hij is zo rustig hè? Rus tiger dan de meeste mannen", flapt ze eruit. Het is vertederend om te zien hoe de robot haar kalmeert. Me vrouw Moens is dement en woont in verpleeghuis Ter Reede in Vlis- singen. Ze is vaak onrustig, net als veel van haar medebewoners. „Soms zijn mensen op zoek naar hun oude huis, familieleden, of zijn ze bang om alleen gelaten te worden en zoeken nabijheid", ver telt verpleegkundige Arida Ma- rijs-Gunst. „Bijna dagelijks gaan we bij mevrouw Moens langs met de zeehond. Doen we dat niet dan put ze zichzelf uit en kan ze 's avonds niet slapen. Maar door mid del van de zeehond wordt ze rusti ger en slaapt ze beter." In steeds meer verpleeghuizen dringt de robot door. Sinds een halfjaar werkt WVO Zorg in ver pleeghuis Ter Reede met een zee hondrobot. „Denk je aan robots dan denk je al snel aan sciencefic tion en aan kastjes die houterig rij den", zegt directeur Jan de Graaf. „Dit is gewoon een pluchen beest met Shirley Temple-ogen en grote wimpers. Door middel van de ro- Taal schiet af en toe tekort. De zeehond wekt gevoel op en brengt mensen aan het praten. bot kunnen we meer contact ma ken met demente mensen." Bij mevrouw Moens werkt het goed. „Ze wordt er rustiger van", weet Marijs. „We hoeven daar door minder snel of zelfs minder medicijnen te geven. Als je de zee hond aanzet, bewegen zijn ogen. Hij reageert op wat wordt gezegd met geluidjes. Dat vinden mensen aandoenlijk. Ook voelt hij heel zacht aan. Bewoners aaien hem en daarop reageert de zeehond weer. Zo ontstaat contact met de men sen en gaan ze bijvoorbeeld pra ten over hun hond die ze vroeger hebben gehad." De robotzeehond is een aanvul ling op en geen vervanging van verzorgenden, benadrukt De Graaf. „Taal schiet af en toe tekort. De zeehond wekt gevoel op en brengt mensen aan het praten, waardoor je weer contact krijgt." Steeds vaker zal techniek de 'Met de robot kunnen we meer contact maken met demente mensen' zorg gaan ondersteunen. Zo gaat WVO Zorg binnenkort experi menteren met een nieuw bed-kus- sen. „Dat speelt muziek af zodra je je hoofd erop legt", vertelt De Graaf. „Ook dat moet mensen rus tiger maken." Al langer experimen teert WVO Zorg met een schoon- maakrobot. „Maar dat is geen suc ces", zegt De Graaf. „Zo'n robot is goed in het schoonmaken van een lege sporthal. Maar een ruimte waar stoelen staan is een ramp." Daarentegen werken de stofzui gerrobots op de gangen prima. Die doen 's nachts hun werk. „Het is een kwestie van tijd en dan wer ken schoonmaakrobots wel. Onze medewerkers kunnen we dan meer inzetten in de zorg." hoe die er uit gaan zien, kan in het ziekenhuis voorbeeldkamers bekij ken. Tijdens de verbouwing blijft het ziekenhuis gewoon open. Alle poliklinieken zijn tijdelijk ver plaatst naar andere delen van het gebouw. Alleen oogheelkunde is tijdelijk ondergebracht in Medisch Centrum Middelburg. De renova tie kost 20,6 miljoen euro. Meer dan de helft, 10,6 miljoen, is bijeen gebracht door crowdfunding. Tijdens de start van de renova tie, gistermiddag, stond directeur Claudia Brandenburg van het ADRZ kort stil bij de lange histo rie van het pand.. „Een deel ervan zal tevoorschijn komen zodra we stukken van het gebouw afbreken. Er is in de loop der tijd veel aan- en bijgebouwd, maar de kern van het gebouw stamt uit 1931." Toen waren er nog drie zieken huizen in Vlissingen. „Dit zieken huis - dat toen Bethesda heette - was neergezet met een schenking. Een familie gaf toen 250.000 gul den waardoor het ziekenhuis kon worden neergezet." Hoewel het gebouw wordt gere noveerd, zal het er over een jaar 'uitzien als geheel nieuw'. „Er ko men allerlei voorzieningen die we in het ADRZ niet hadden." Over een jaar staat er een mo dern ziekenhuis. Kleiner (11.000 in plaats van 30.000 vierkante me ter), maar moderner en voorzien van een nieuwe ingang en nieuwe behandelkamers. Wie wil weten WOENSDAG 24 FEBRUARI 2016 'Hij is rustiger dan mannen' door Jeffrey Kutterink de robotzeehond in verpleeghuis Ter Reede. Rechts verpleegkundige Arida Marijs-Gunst. foto Ruben Oreel Mevrouw Moens-Poortvliet knuffelt Jan de Graaf directeur WVO Zorg De Vlissingse burgemeester Letty Demmers mocht gisteren met een grijp- kraan de oude entree van het ziekenhuis slopen, foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN. De verbouwing van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Vlissingen is gestart. Een maand voor haar vertrek raus de burgemeester Letty Demmers gisteren met een grijpkraan de oude entree uit het pand. „Leuk dat ik nog eens iets mag slopen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33