Hotel met planten als klanten Robotzeehond bezorgt demente ouderen rust Marlies Allewijn schrijft jeugdroman over oorlog Eén groep per 1000 inwoners, politie alleen in app groepsbeheerders Zeeuwse politie brengt structuur aan in wildgroei WhatsAppgroepen. Te beginnen op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE. De politie en de ge meente Schouwen-Duiveland gaan het gebruik van buurt- whatsappgroepen controleren. De wijkagent kan immers niet in el ke groep meedoen. De provincie telde eind januari meer dan honderd Whats Appgroepen waarin buurtgenoten elkaar waarschuwen bij onraad, blijkt uit onderzoek van de PZC. De politie heeft dit ook ont dekt. „Groepen overlappen elkaar vaak. Mededelingen zijn niet al tijd even zinvol en iedereen wil de wijkagent in zijn groep heb ben. Sinds de aanhouding van twee inbrekers in Krabbendijke is het aantal groepen geëxplodeerd. Het moet geen zootje worden", legde wijkagent Richard den Boer gistermiddag uit in het gemeente huis van Schouwen-Duiveland. En dus wordt er structuur aan gebracht. Samen met het gemeen tebestuur verdeelde de politie Schouwen-Duiveland in 35 'buur ten' van 1000 inwoners. De eerste uit een buurt die zich meldt op buurtwhatsapp@schouwen-duive- land.nl wordt automatisch groeps- beheerder. Die beheerder komt in een aparte groep, waarvan de wijkagent deel uit maakt. Alle beheerders krijgen van de gemeente een gebruiksaanwij zing, een grote sticker om te laten zien dat de buurt WhatsApp heeft en een aantal kleine brieven busstickers voor de deelnemende bewoners. Villadorp Nieuw-Haamstede heeft al sinds 2013 een appgroep. „Die bestaat uit 53 mensen", ver telt beheerder Jan Edu Kelder. De groep is effectief, maar sloeg de plank ook wel eens mis. Kelder: „Er is iemand bedreigd omdat hij een verdachte auto had gefotogra feerd en aangegeven. Later bleek dat de auto helemaal niet ver dacht was. De eigenaar was erg boos." Kelder heeft, zoals hij zegt, 'alle kletskoek' op de app verbo den, maar maakte een uitzonde ring voor de 80-jarige vrouw die 'Wij zijn blij met ogen en oren in de wijk en leren ook van deze WhatsAppgroep' in de sneeuw hulp vroeg bij het buitenzetten van haar afvalcontai ner. „Het is goed te horen dat mijnheer Kelder zo enthousiast is", reageerde agent Den Boer. „Wij zijn blij met deze ogen en oren in de wijk en leren ook van een bestaande groep als deze. Ze wordt pas actief als er onraad is." Kelder zei op zijn beurt ervoor te waken dat zijn groep een ver lengstuk van de politie wordt, 'zo dat de korpsleiding nog meer kan bezuinigen'. Volgens Den Boer doen gemid deld 150 van de 1000 inwoners mee aan een buurtwhatsapp. Is de groep vol - bij WhatsApp is dat het geval bij 256 deelnemers - dan adviseert de gemeente de groep te splitsen. In Zierikzee is al één gecontroleerde groep actief. Op haar website en advertentiepa gina promoot Schouwen-Duive land het inrichten van Whats Appgroepen. Femke Vos de Wael heeft in Middelburg een hotel waar ze planten opvangt die mensen tijdens hun vakantie niet aan de buren toe durven vertrouwen. Maar niet alle planten komen erin. „Ik wil absoluut geen zieke planten in mijn groene paradijs. Soms noemen ze me panisch, maar ik check écht iedere plant." ZEELAND 5 ZEELAND 8 9 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 24 februari 2016 Buurtwhatsapp aan banden door Ton van den Nouweland Richard den Boer wijkagent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29