Prostitutie in Van Gogh Museum Dj van populairste ochtendshow staat nog eens twee jaar vroeg op 'Lichte zeden': Expositie die in Parijs te zien was, 24 CULTUUR SHOW Sister Sledge en Bananarama naar 40UP Zomerfestival Plagiaatclaim voor Bruno Mars In een beetje campy omgeving komt het leven van Parijse prostituees in de negentiende eeuw tot leven. Sister Sledge, Bananarama, The Trammps, Robin S. en George McCrae komen zaterdag 9 juli naar het 40UP Zomerfestival op het Amsterdamse Arena- Park. Dat maakte Harry de Winter gisteren bekend. Hij is de initiatiefnemer van het festi val voor 40-plussers. „Het 40UP Zomerfestival staat garant voor meer dan veertig jaar dansmuziek", zegt De Win ter. „Het Amsterdamse Arena- Park is bij uitstek geschikt voor dit festival. Gelegen tussen de Heineken Music Hall, Ziggo Do- me en de Amsterdam Arena is deze locatie zonder overdrij ving het kloppend muziekhart van de hoofdstad." 40UP begon tien jaar geleden als een eenmalig feestje. Sinds 2006 zijn er ongeveer driehon derd clubavonden van 40UP ge weest door het hele land. In to taal trokken deze avonden rond een kwart miljoen bezoekers. Vorig jaar bezochten vierdui zend mensen het eerste 40UP Zomerfestival in Utrecht Bundel Zwagerman op 1 in Poëzieweek De postume dichtbundel Wa kend Over God van Joost Zwa german ging het meest over de toonbank tijdens de Poëzie week eerder dit jaar. Dat meld de de stichting Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek gisteren. Zwagerman (1963-2015) schreef de dichtbun del in de laatste maanden voor zijn zelfmoord in september vo rig jaar. Verkoopaantallen zijn niet bekend. De Poëzieweek had 'herinneringen' als thema. MENSEN Stuntlieden eisen een eigen Oscar De stuntmannen en -vrouwen van Hollywood eisen dat ook hun beroepsgroep een eigen Os carcategorie krijgt. Gisteren pro testeerden zij in Hollywood om dit doel te bereiken. Zij over handigden een petitie met 45.000 handtekeningen aan de president van de Academy, Cheryl Boone Isaacs. Het is niet de eerste keer dat de stunt lieden in actie komen voor een eigen Oscar. In 2011 werd een soortgelijk verzoek afgewezen. irecteur Axel Rüger zegt het met een tevreden glimlach: „Sex sells, hebben we opnieuw kunnen constateren." Niet zonder reden. De tentoonstelling Lichte zeden - Prostitutie in de Franse kunst 1850-1910 was in Musée d'Orsay in Parijs goed voor meer dan 400.000 bezoekers. Een tentoonstelling over prosti tutie in de late negentiende eeuw is natuurlijk op zijn plek in het Van Gogh Museum, haastte Rüger zich te zeggen. „Het onderwerp sluit nauw aan bij Amsterdam; de Wallen horen bij de realiteit van deze stad. Maar het gaat om de so ciaalhistorische en de bredere ar tistieke context rondom Vincent van Gogh. Van Gogh schreef in zijn brieven met regelmaat over zijn hoerenbezoek en hij heeft en kele prostituees geportretteerd." Het idee voor de expositie stamt uit 2010, toen het museum het schilderij Vrouw op de Champs-Élysées Bij Nacht (1890- 1891) van Louis Anquetin aan kocht. Dat toont een verbeelding van de nachtelijke, zondige kant van Parijs met een mysterieus glimlachende dame met een voile en uitbundige kledij. Prostitutie was in de tweede helft van de ne gentiende eeuw een geliefd thema in de beeldende kunst, maar er was nog niet eerder een grote ten toonstelling aan gewijd. Musée d'Orsay was ook direct enthou siast. In het Van Gogh Museum zijn minder werken te zien dan in Musée d'Orsay. Édouard Manets Olympia, het topstuk van de Pa rijse pendant, ontbreekt bijvoor beeld; dat wordt zelden uitge leend. Ook enkele uiterst kwetsba re marmeren beelden bleven in Pa rijs. In Amsterdam is wel een prentje naar Manets beruchte doek te zien, afkomstig uit het Rijksmuseum. De tentoonstelling begint met 'Onzekerheid en dubbelzinnig heid', met straatlevens van het Pa rijs van de negentiende eeuw. Op een schilderij van Théophi- le-Alexandre Steinlen laat een vrouw haar kousen zien bij het schijnsel van een straatlantaren. Ohlala! Prostitutie was in Frank rijk gelegaliseerd. Het was toege staan in bordelen. Op straat moch ten prostituees werken die een vergunning hadden en onder me disch toezicht stonden, maar pas vanaf het moment dat de straatlan taarns werden ontstoken. Midden in de zaal is een bran dende straatlantaarn neergezet, er naast staat een typisch Frans bank je. De ingehuurde vormgevers en het atelier van DNO en Het Natio nale Ballet hebben ook alle muren roze, rood en bordeaux geverfd en voorzien van gordijnornamenten. In het trappenhuis zijn rode lamp jes geplaatst; het is wat veel van het goede. Maar in die frivole, zeg maar ge rust campy omgeving is veel moois te zien. Manets De pruim uit 1878 bijvoorbeeld, van een ver moeid ogende prostituee in een ca fé, een sigaretje in de linkerhand en een glaasje pruimenbrande- wijn voor zich op tafel. Of De ab- sintdrinkster (1876) van Edgar De- gas. Er hangen prachtige portretten en schetsen van Vincent van Gogh, talloze schilderijen van De Toulouse-Lautrec en bijzondere werkjes van Félicien Rops, die een inkijkje geven in het leven van de Parijse bordeelprostituees. Er han gen schilderijen van wulpse vrou wen, schalkse vrouwen, van vrou- Edwin Evers (44) is met 450.000 luisteraars per dag voor zijn ochtend show Evers Staat Op op zijn hoogtepunt, zeggen kenners. De Radio 538-dj komt in elk geval tot eind 2018 vroeg zijn nest uit. „Twee jaar bijtekenen, is aan de voorzichtige kant", vindt ra dio-kenner Sieb Kroeske. Hij wijst op het sterk veranderende radio landschap. „Verjonging wordt steeds moeilijker door de populari teit van streamingdiensten zoals Spotify. Spotify probeert niet voor niets nu dj's binnen te halen. Het kan zijn dat Evers zich niet meer voor lange periodes laat vastleg gen, omdat het straks gunstiger is ergens anders aan de slag te gaan. Maar gezien die concurrentie moet Radio 538 misschien ook wel op de centjes gaan letten." Radio wordt volgens Kroeske meer en meer een eventbusiness. Evenementen als Das Coen und Sander Fest en de Top 2000 zorgen voor extra inkomsten. Vaste ge zichten blijven daarbij van groot belang, denkt Kroeske. „Never change a winning team. Als Evers andere rubrieken of sidekicks in troduceert, kan hij zo een kwart van zijn luisterpubliek verliezen." Het lijkt mediastrateeg Evert Bronkhorst onwaarschijnlijk dat de dj over twee jaar overstapt naar een concurrent. „Hij is de duurste dj van Nederland, geen enkele zen der kan zijn salaris betalen." Evers' gage wordt door insiders ge schat op 1,5 tot 2 miljoen euro. „El ke ochtend zo'n show neerzetten en ook nog door het hele land op treden met je band hakt er wel in. Evers' enige bedreiging is Evers zelf." Evers zelf houdt het bij een persbericht: 'Fantastisch om mijn programma ook de komende jaren op Radio 538 te mogen maken'. MUZIEK COLUMBIA. Bruno Mars krijgt mogelijk een stevige claim aan zijn broek omdat hij zijn Grammy-winnende Uptown Funk zou hebben gejat van The Sequence. De leden van de eerste vrouwelijke rap groep beweren dat zijn megahit een kopie is van hun Funk You Up, een hit uit 1979. De groep bereidt een rechtszaak voor. foto AP BOEKEN FILM SAMMIE DE VRIES Voorwaardelijk Sammie de Vries, de 23-jarige zoon van Monique van de Ven en Edwin de Vries, is veroordeeld tot een voorwaardelijke taak strafvan twintig uur met een proeftijd van twee jaar. Hij moest gisteren voor komen in de recht bank van Almere voor een vernieling in een café in Blari- cum afgelopen okto ber en het bespugen van een agent bij zijn aanhouding. Hij was toen onder invloed van drugs. Edwin de Vries, die zijn zoon bijstond gis teren, wil niet reage ren op de uitspraak. „De ophef die hier over wordt gemaakt, is bespottelijk. Als dit gewoon het kind was geweest van niet bekende ouders, had er geen haan naar ge kraaid", zei de Dokter Deen-scenarist. Het Openbaar Ministerie wilde eigenlijk een zitting achter geslo ten deuren, maar om dat Sammie daags na het voorval zelf de publiciteit zocht om zijn kant van het ver haal te doen en zijn spijt te betuigen, was de rechtszaak toch openbaar. Zo hoorden toe schouwers gisteren in de zaal Sammies relaas over hoe drugsgebruik van hem en een goede vriend in de villa van zijn ouders uit de hand was gelopen. Zijn ouders waren niet thuis toen de jongens, zo vertelde hij aan de politierech ter, de hallucine rende drug Isd uitpro beerden. De trip was 'vrij heftig', dus Sam mie besloot naar bui ten te gaan. Al lo pend kwam hij in een café in Blaricum waar hij een glas van de bar afveegde. Mensen werden boos en pakten hem beet. Sammie vertel de dat hij daardoor in paniek raakte. Ohlala! door Jan Pieter Ekker D Detail uit Vrouw op de Champs-Élysées van Louis Anquetin. door Gudo Tienhooven Edwin Evers heeft voor twee jaar bijgetekend bij Radio 538. De ko ning van de ether lijkt niet te stop pen. Komt dat kantelpunt ooit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 24