Handboek voor omgang dementie Winkelhart Goes vertoont steeds meer gaten Daniël Lohues is sinds jaren weer verliefd Guantanamo Bay sluit deuren Trainer Vli§singer heeft het moeilijk Amerikaanse president komt zijn verkiezingsbelofte na: de omstreden gevangenis gaat dicht. Op sollicitatiecursi in de gymzaal en de mi WASHINGTON. Ruim zeven jaar na zijn aantreden heeft de Ameri kaanse president zijn belofte inge lost: Guantanamo Bay gaat echt dicht. De laatste 91 gevangenen worden vrijlaten, berecht of naar de VS overgebracht. Al in januari 2009 tekende Oba ma een document met een duide lijk bevel: Guantanamo Bay moest binnen een jaar dicht. Hij heeft nog maar elf maanden te gaan als baas van de Verenigde Staten, en in het beruchte gevangenkamp verblijven nog altijd 91 terreurver dachten die ooit zijn opgepakt in Irak en Afghanistan. Gisteren presenteerde Obama een plan om de cellen op de Ame rikaanse legerbasis op Cuba als nog leeg te krijgen. Eerst wil hij zo'n 35 gevangenen die al geschikt zijn bevonden voor vrijlating over brengen naar de landen die bereid zijn hen op te vangen. (Nederland heeft dat geweigerd.) Een deel van De 91 gevangenen worden vrijgelaten, berecht of naar de VS overgebracht de ongeveer 60 gevangenen die overblijven kan berecht worden, in andere gevallen is er niet ge noeg bewijs voor een rechtszaak maar is vrijlating geen optie. Zo wel de gedetineerden die veroor deeld worden als de mannen die te gevaarlijk worden geacht om vrij te komen wil Obama over brengen naar nieuwe detentieloca ties op het Amerikaanse vaste land. Een van de prangendste vragen wordt niet beantwoord: waar gaan die gevaarlijk bevonden terroris ten dan naar toe? Het ministerie van Defensie heeft dertien zwaar beveiligde gevangenissen en mili taire bases op het oog, maar in het Sommige Republikeinen willen meer verdachten van terreur in 'Gitmo' plan van de president is van een specifiek onderkomen nog geen sprake. Hij wil er met het Congres over in dialoog. Maar het Congres is helemaal niet van plan toe te staan dat de terreurverdachten op Amerikaans grondgebied worden ondergebracht. Het heeft onlangs juist een wet aangenomen die dat verbiedt. Obama doet een verzoek om die regel af te schaffen, maar het is niet waarschijnlijk dat het door Republikeinen gedomineer de Congres van gedachten veran dert in het verkiezingsjaar. Som mige Republikeinse kandidaten roepen juist op om meer terreur verdachten onder te brengen in 'Gitmo'. Obama verwees gisteren naar terroristen als Dzjochar Tsarnajev, die na zijn aanslag op de mara thon in Boston in een gewone ge vangenis zit, zonder dat het pro blemen voor de veiligheid van Amerikanen oplevert. „Dat werkt prima", zei de president. „Ik denk dat we de verplichting hebben om het proberen", zei hij over slui ting, waarmee hij erkende dat de kans van slagen niet groot is. VLISSINGEN. Hoe leg je contact met een demente vader of moe der? Anniek Kramer en Marcelle Mulder schreven een handboek met tips. Veel situaties zijn her kenbaar voor mensen met de mente ouders of andere familiele den, maar wat moet je ermee? Kramer en Mulder, wier beider ouders met dementie inmiddels zijn overleden, besloten een handboek te schrijven hoe je toch kunt genieten met een dier bare, die stukje bij beetje zijn ge heugen verliest. „Een boek dat ik had willen hebben in die situa tie", beschrijft Kramer. Tijdens de vele bezoeken aan het verpleeghuis probeerden de vriendinnen van alles uit op in tuïtie. De succesmomenten haal den het boek: een wandeling ma ken naar het oude huis, speel goed uit de kindertijd bekijken, lievelingsgerechten eten - al waardeerde niet iedereen de pa- linglucht op de afdeling. ZEELAND 2 3 f PAGINA 23 go Zonnig www.pzc.nl Editie WALCHEREN WOENSDAG 24 februari 2016 258e jaargang nr. 46 Los nummer €2,00 Abonneeprijs 1,11 Obama sluit omstreden gevangenis door Karlijn van Houwelingen Lees verder op pagina 8 Lees meer op pagina 14 en 15: 'Heer lijk, samen liedjes zingen' 8 711688 555530 ZEELAND 12 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1