Trends en gadgets op belangrijkste telecomevenement ter wereld NIEUWS 13 Bijna 100.000 bezoekers komen deze week op het World Mobile Congress in Barcelona kijken naar de nieuwste snufjes en gadgets op telecomgebied. Een klein kijkje in de keuken van de uitvinders. Virtual reality voor de massa? Of vooral voor gamers? Superhandig voor drones en zelfrijdende auto's Niet nóg groter, wel uit te breiden Als beveiliger of speeltje voor je huisdier Banken zijn er niet happig op NIEUWSTE SMARTPHONES MOBIEL BETALEN Volgens Samsung, LG, maar ook Facebook is het dé toekomst: een film of concert in virtual rea lity bekijken met een grote bril op je hoofd. Nu de smartphone- verkopen stagneren, hopen fabri kanten consumenten op andere manieren te verleiden het nieuwste model aan te schaffen. Zeker Samsung zet er flink op: in Barcelona wordt de Gear VR, een bril waarin een Galaxy S6 of S7 moet worden geschoven, in tensief gepromoot: bezoekers kunnen op de stand van de Kore- anen een heuse achtbaanrit bele ven. Dat is een bijna levensechte ervaring, mede dankzij de bewe gende fauteuils. „Toch blijft het de vraag of virtual reality echt iets voor de massa wordt", zegt Arnoud Wokke, mobiel expert bij technologiesite Tweakers. „Misschien in het vliegtuig, waar je niet sociaal hoeft te doen, of om te gamen." Nadeel is dat de beeldkwaliteit nog te wensen overlaat, je kunt de individuele pixels nog bijna zien. Maar dat zal komende ja ren snel veranderen. Samsung presenteerde in Barce lona verder een speciale 360 gra den camera die aan de VR Gear gekoppeld kan worden. De beel den zijn vervolgens op Facebook te delen. Facebookbaas Mark Zuckerberg gelooft in ieder geval heilig in VR. Tijdens de launch van de Ga laxy S7 noemde hij het de meest sociale technologie ooit. „Straks kan iedereen gebeurtenissen be leven alsof hij of zij er zelfbij was." De meeste mensen hebben nog maar net 4G op hun smartphone, maar in Barcelona gaat het al lang over de opvolger daarvan. Alle gro te providers en netwerkbedrijven zijn met 5G bezig. „5G wordt vooral heel belangrijk om drones, zelfrijdende auto's en andere apparaten op afstand te be sturen", vertelt trendwatcher Vin cent Everts, al jaren vaste gast op Mobile World. „Om dat te kunnen moet de reactiesnelheid zo laag mogelijk zijn." De huidige generatie netwerken verwerkt commando's in 40 milli seconde, langzamer dan een ge traind atleet. Met 5G wordt dat een duizelingwekkende 1 millisecon de. Een chirurg kan daardoor straks vanuit Amerika een Neder landse patiënt foutloos opereren. In Barcelona toonde Deutsche Tele kom het eerste complete sG-testnet- werk. Directeur technologie Bruno Jacobfeuerborn liet daarbij een ro bot een knikker vangen die hij via een computercommando liet val len. De primeur gaat waarschijnlijk naar Zuid-Korea dat op de winterspelen van 2018 in Pyongchang een wer kend 5G net in de lucht wil hebben. Bij ons in Nederland kan het nog wel jaren langer duren. Wel gaat er de provincie Groningen komende jaren intensief met 5G tes ten. KPN en TNO bundelen de krachten met internationale spelers als Huawei en Ericsson. De tijd dat consumenten enthou siast werden van weer een snel lere processor en extra intern ge heugen lijkt voorbij. „Wie weet er nu wat een Octa-core proces sor precies inhoudt", zegt Wok ke van Tweakers. Vandaar dat fabrikanten het in andere snufjes zoeken, zoals een betere camera. De belangrijkste nieuwe smartphones, die van Samsung en LG, zetten er bei den op in. Met de nieuwste Samsung Galaxy S7 kan einde lijk goed in het donker worden gefotografeerd. LG heeft zijn G5 met een dubbele lens uitgerust, waardoor extra brede foto's kun nen worden gemaakt. Andere trend: „Smartphones worden niet langer groter", zegt Wokke. Volgens trendwatcher Everts is het dit jaar 'back to the future'. „Het interne geheugen is in de nieuwe Galaxy net als vroe ger weer uit te breiden met een kaartje. Verder is de Galaxy S5 net als de S5 waterdicht." Opmerkelijk is tenslotte dat LG zijn smartphone modulair maak te: de batterij kan er gemakke lijk uitgehaald worden, ook kun nen er camera-accessoires op worden geklikt. Hij lijkt rechtstreeks uit de laat ste Star Wars weggelopen: de schattige Rolling Bot van LG. Het nieuwe op droid BB8 lijkende ro- botje bevat een camera en valt te besturen met een smartphone of tablet. Zo kan de bezitter ver weg van huis checken of alle spullen er nog staan. Daarnaast kan de Rolling Bot als afstandsbediening worden gebruikt voor uw tv of hi- fi-set. En grappig: de met twee wielen rijdende robot heeft een ingebouwde microfoon, luidspre ker en laserstraal om met de kat of hond te spelen. Bovendien heeft het ding een laserstraal waarmee u uw huisdier kunt pla gen. Een enorme stroom nieuwe kattenfilmpjes op Facebook verze kerd dus. Overigens werkte de Rolling Bot op de stand van LG bepaald niet vlekkeloos, dus of de rollende robot voorlopig echt als waakhond voor thuis kan functio neren is maar zeer de vraag. In de VS is het al de gewoonste zaak van de wereld: mobiel beta len met je smartphone via Apple, Samsung of PayPal. Komend jaar zullen steeds meer landen de voordelen van betalen met smart phone ontdekken. Apple lanceer de zijn dienst vorig week in Chi na, Samsung breidt zijn Wallet binnenkort uit naar diverse lan den, waaronder Australië, Brazi lië, Spanje en Groot-Brittannië. Ook Nederland moet dit jaar vol gen. Apple wil eveneens graag in ons land aan de slag. De banken zijn niet happig op de komst van Apple en Samsung; ze vrezen in komsten kwijt te raken. Tegelijk beseffen ze dat dergelijke dien sten betalen makkelijker maakt en dat klanten het willen. Gisteren werd bekend dat PayPal en Vodafone hun mobiele porte monnee later dit jaar hierheen brengen. Het mobiele betalen met de smartphone is overigens niet voorbehouden aan de grote internationale spelers: in Neder land kunnen klanten van ING en Rabobank contactloos betalen, mits ze een Android-telefoon hebben. Het mobiel betalen werkt bij alle partijen via de spe ciale NFC-chip die in vrijwel alle nieuwe smartphones zitten. WOENSDAG 24 FEBRUARI 2016 4G snel? Dan heb je 5G nog niet gezien! door David Bremmer foto's Reuters en AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13