Kamer: misstanden gevangenis ophelderen Organisatie liedjesfestival neemt tekst onder de loep Oekraïense inzending bezingt wandaden tegen bewoners van de Krim op Eurovisie Songfestival. 8 NIEUWS Sneer naar Russen inmiddels traditie Twee eekhoorns op Haagse brug begaf de Oekraïense travestiet Vjerka Serd- joetsjka zich op glad ijs toen hij 'Russia Goodbye' zong. En in 2014 klonk luid boegeroep toen Russi sche deelneemsters op het podium kwa men. De nog maar 17 jaar oude meisjes ver lieten compleet over stuur de zaal. Regelmatig grijpen landen het evene ment, dat is bedoeld om vriendschap tus sen landen te bevor deren, aan om politie ke kwesties aan de kaak stellen. Zo kwam Armenië vorig jaar met Don't Deny, officieel een liefdes liedje maar het bleek ook een boodschap voor Turkije dat de Armeense genocide van 1915 ontkent. In overleg met de organi satie werd de titel van het nummer ver anderd. Na een korte oorlog tegen Rusland deed Georgië in 2009 met tegenzin mee aan het Songfestival dat toen in Moskou werd gehouden. Maar het liedje werd door de organisatie afge keurd. 'We don't wan na put in' verwees te duidelijk naar de Rus sische president Vla dimir Poetin. KIEV. Susana Jamaladinova - ar tiestennaam Jamala - heeft het zichtbaar moeilijk als ze haar lied je zingt. Ze heeft een gekwelde ge zichtsuitdrukking. Er rollen zelfs tranen over haar wangen. Gekleed in een licht gekleurde, traditionele jurk betovert ze de zaal met haar popliedje met bloed serieuze tekst. „De vreemdelingen komen naar je huis komen en je vermoorden. Daarna zeggen ze: we zijn niet schuldig", klinkt het. Jamela is een Tataar, de islamiti sche bevolkingsgroep die van oudsher de Krim bevolkt. In 1944 deporteert de toenmalige dictator Jozef Stalin 240.000 Krim-Tataren naar Centraal-Azië omdat ze aan de kant van de nazi's zouden staan. Tijdens de voettocht sterven tienduizenden mensen door ge brek aan eten en slechte leefom standigheden. Het publiek trak- De Tweede Kamer wil snel duide lijkheid van staatssecretaris Dijk- hoff (Veiligheid en Justitie) over vermeende misstanden in de ge vangenis in Alphen aan den Rijn. Oppositiepartijen SP en CDA heb ben Kamervragen gesteld. Gisteren schreef De Telegraaf dat 'invloedrijke en vermogende gevangenen' het voor het zeggen hebben in de gevangenis. Daar zou een levendige handel plaats- teert Jamala op een daverend ap plaus. Aanwezigen zwaaien met Tartaarse en Oekraïense vlaggen. De 32-jarige zangeres is door. Ze mag van de 380.000 Oekraïense te levisiekijkers en de driekoppige ju ry in mei haar land vertegenwoor digen op het Eurovisie Songfesti val in Stockholm. 'De vreemdelingen komen je vermoorden, daarna zeggen ze niet schuldig te zijn' De jazz-zangeres haalt haar inspi ratie uit het verhaal van haar over grootmoeder Nazilkhan. Zij is in de twintig als ze met haar vier zoons en dochter wordt gedepor- vinden in wapens, smartphones en drugs. Ook zouden medewer kers van de gevangenis de integri- teitsregels schenden en te nauwe contacten hebben met de gevange nen. CDA-Kamerlid en oud-gevan genisdirecteur Madeleine van Toorenburg noemt de berichtge ving 'zorgelijk'. „Dit is het gevolg van eindeloze reorganisaties in het gevangeniswezen. Er is de laat ste jaren grof bezuinigd, veel goe de mensen zijn vertrokken en teams zijn niet compleet. Daar door is er nu niet genoeg deskun digheid om veiligheid te garande ren." Van Toorenburg wil snel een debat met staatssecretaris Dijk- hoff, maar daar voelt de coalitie voorlopig weinig voor. PvdA-Ka- teerd. Een van de kinderen over leeft het niet. „Ik had dat nummer nodig om de herinnering levendig te houden aan die jonge vrouw die geen graf heeft", aldus de zan geres voorafgaand aan haar optre den. Staartje Na de val van de Sovjet-Unie zijn de Krim-Tataren in 1991 terugge keerd naar de regio in Oekraïne. Maar sinds de annexatie van het schiereiland door Rusland, is het volk opnieuw onder druk komen te staan. Activisten worden gear resteerd, hun huizen doorzocht. Hoewel het nummer van de in Kirgizstan geboren Jamala niet di rect verwijst naar de recente an nexatie, kan het wel zo worden op gevat. 'Oekraïne zoekt duidelijk problemen', schrijven Russische media. Ruslandkenner Helga Sale- mon van Most Translation re search Russia verwacht dan ook dat dit een staartje gaat krijgen. „Het is een zeer gevoelig onder werp. Ik verwacht niet dat het Kremlin meteen zal reageren maar er zijn voldoende Russische parlementariërs die willen roepen dat dit liedje een Amerikaans com plot is of zoiets." Politiek bedrij ven is niet toegestaan bij het Euro- merlid Marith Volp: „Laten we eerst zeker weten waar we het over hebben: klopt dit? Als je kijkt naar recente rapporten van de in spectie is er volgens mij geen structureel probleem, maar het kan wel een signaal zijn. Dat moet uitgezocht worden." Twee medewerkers van de Alp- hense gevangenis zijn voorlopig niet meer welkom op hun werk. „Zij zijn niet op non-actief ge steld, maar wel is hen voorlopig de toegang ontzegd", aldus een Medewerkers in Alphen aan den Rijn zouden te nauwe contacten hebben met de gevangenen Oekraïne is vaker op het Eurovisie Songfes tival met nummers waarin een sneer aan Rusland wordt uitge deeld. In 2005 droeg de orga nisatie Green Jolly op de tekst van zijn lied je te herschrijven om dat die teveel ver wees naar de Oranje revolutie, een jaar eer der. Twee jaar later visie Songfestival. Dus geen span doeken in het publiek of gebaren. Geen vlaggen van een land dat niet wordt erkend. Letterlijke tekst Ondanks het enthousiasme en de winst in eigen land is Jamela nog niet officieel toegelaten tot de eindrondes, benadrukt Sietse Bak ker van de European Broadcasting woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justitie. Hij wil niet ingaan op de reden daarvan. Volgens het ministerie is al lan gere tijd onderzoek gaande naar de veiligheidssituatie in de gevan genis. „Maar dit is wel een reden om goed te gaan kijken naar de si tuatie en hier extra aandacht aan te schenken." Het ministerie van Veiligheid en Justitie openbaarde ook een in spectierapport over de gevangenis in Vught. In juni ging het gerucht dat er sprake zou zijn van een 'ge zagscrisis' en 'doofpotcultuur'. De inspectie concludeert nu dat er 'geen misstanden zijn aangetrof fen'. Wel doet ze aanbevelingen ter verbetering van communicatie en beveiliging van de peniten tiaire inrichting. Union, de organisator van het mu ziekevenement. „We hebben de tekst opgevraagd bij de organisa tie in Oekraïne. De comités in alle deelnemende landen zullen zich er de komende dagen over buigen. Het gaat niet om allerlei interpre taties, we kijken naar de letterlijke tekst." Als die aan het reglement voldoet kan het nummer gewoon worden uitgevoerd. DEN HAAG. Een prijzige eek hoornbrug in Den Haag is vo rig jaar welgeteld twee keer ge bruikt door een kleine knager. In 2014 zijn drie eekhoorns en in 2015 zijn twee eekhoorns ge signaleerd op de brug. Dit blijkt uit de camerabeelden, al dus het stadsbestuur. Het colle ge van B&W geeft geen ant woord op de vraag of de 1,5 ton kostende brug als geldverspil ling kan worden beschouwd. „De eekhoornpopulatie in Den Haag wordt vanwege barrières zoals wegen bedreigd door in teelt." Bovendien is de brug ge financierd met compensa tie-gelden voor de verplaatsing van de Amerikaanse ambassa de van het Rijk. Jamala zingt gekweld over trieste gebeurte nissen foto Valentyn Ogirenko/Reuters door Gerben van 't hof door Marco Gerling en Susanne Geuze DEN HAAG. In de gevangenis in Al phen aan den Rijn delen langge strafte gedetineerden de lakens uit. Het gevangenispersoneel zou ook nauwe contacten met gedeti neerden onderhouden. Jamala in haar winnende lied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8