Rode Kruis zoekt helpers Met een biertje praten over jeugdwerkloosheid Verzelfstandiging Terneuzense cultuurinstelling per 1 januari 2017 ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Los van de gemeente kan Toonbeeld beter inspelen op trends. Om zo nog meer mensen bij kunst en cultuur te betrekken. Het zat er al een tijdje aan te komen, maar 1 januari 2017 gaat het echt gebeuren: Toonbeeld, dé Ter neuzense instelling voor kunst en cultuureducatie, komt op eigen benen te staan. Directeur Jo Stan- neveld heeft er zowaar zin in, evenals wethouder van kunst en cultuur Frank Deij. De gemeente Terneuzen blijft subsidie geven, 895.000 euro op jaarbasis, maar Toonbeeld kan straks - los van de gemeentelijke ambtelijke organisatie - helemaal zelfstandig haar beleid bepalen. Dat biedt kansen, veel kansen, be nadrukken Stanneveld en Deij. „We hebben geen last van de ge- 'Kunst en cultuur kunnen mensen bij elkaar brengen, wij gaan daar nog meer mee aan de slag' meente", stelt Stanneveld, „maar je moet je wel aan de procedures houden. Terwijl je als kunst- en cultuurinstelling het liefst van daag wilt inspelen op de trends van morgen." Deij ziet daar tal van mogelijk heden voor. Hij noemt de succes volle beeldenroute op de Schelde- boulevard. Als zelfstandige instel ling zal Toonbeeld daar gemakke lijker sponsors voor kunnen vin den. „Een idee is bijvoorbeeld de beeldenroute door te trekken tot in de Nieuwstraat in de binnen stad. En we willen iets doen met de loodsen aan de Schependijk die vrijkomen, als gebouwd wordt aan de Nieuwe Sluis. Een interna tionaal kunstenaarsproject kan daar tot stand komen, met ook Bel gische kunstenaars." Stanneveld ziet zulke plannen voor - wat Deij noemt - cultureel ondernemerschap helemaal zit ten, maar hij wil nog meer met Toonbeeld. De kunst- en cultuur educatie, zoals muzikale en beel dende vorming, blijft. „We krij gen wekelijks duizend cursisten over de vloer. Dat is goud." Stanne veld wil daarnaast van Toonbeeld nog nadrukkelijker een ontmoe tingsplaats maken. Hij denkt on der meer aan (verdere) samenwer king met ouderenbonden en ook aan het inschakelen van nieuwko mers, als de vluchtelingen op Mari na Beach bij Hoek. „We hebben een beginnende modevakschool. Zij kunnen daar prima aan de slag. Zo ook met muziek. Wij wil len als instelling openstaan voor iedereen om mensen bij de samen leving betrekken." Tijd De verzelfstandiging van Toon beeld zat al een paar jaar in de pen, maar, geeft wethouder Deij aan, 'het kost eenmaal tijd om zo iets goed te regelen'. Personeel moet weten wat hun rechtspositie wordt. Die verandert in principe niet. Toonbeeld zal veel zaken die de gemeente nu nog doet, zoals automatisering voor inschrijving van cursisten, zelf moeten gaan doen. Om dat te regelen krijgt de instelling drie ton mee. Deij: „We laten Toonbeeld niet zomaar gaan. Dat zou niet netjes zijn." De Terneuzense gemeenteraad moet er in maart nog over beslis sen en dan kan Toonbeeld 'alleen' de wijde wereld in. In heel Nederland voert het Rode Kruis sinds gisteren cam pagne voor vrijwilligers. Ze moe ten minimaal 52 uur per jaar in zetbaar zijn. Minder mag niet, meer wel, maar het Rode Kruis past ervoor zijn vrijwilligers te zwaar te belasten. Bos: „Vandaar dat we extra mensen zoeken. Ve le handen maken licht werk." Niet alleen verdwijnen er vrijwil ligers door natuurlijk verloop, ook de vluchtelingencrisis heeft zijn tol geëist. „We hebben nu een aantal keren meegemaakt dat vluchtelingen 72 uur ergens werden opgevangen. Als je dan roosters moet maken met een continue bezetting, de klok rond, heb je heel veel vrijwilli gers nodig. Vooral in de regio Zeeuws-Vlaanderen is er een te kort", verklaart Bos. Vrijwilligers gaan nooit met pensioen, maar het moet nog wel verantwoord zijn. „Iemand die moet reanimeren, moet zelf goed gezond zijn. Reanimeren is best zwaar", licht Bos toe. Leef- Vooral in de regio Zeeuws-Vlaanderen is er een tekort aan vrijwilligers voor het Rode Kruis tijdseisen zijn er dus niet. Wel is er altijd een intakegesprek waar in de kandidaat op geschiktheid beoordeeld wordt. „Het Rode Kruis is een internationale orga nisatie die er is om iedereen hulp te bieden. Onze grondbe ginselen zijn menslievendheid, onpartijdigheid, neutraliteit, on afhankelijkheid, vrijwilligheid, eenheid en algemeenheid. Dat laatste betekent dat er in onze vereniging wel leidende functies zijn, maar dat iedereen gelijk is. Die uitgangspunten moeten on ze vrijwilligers onderschrijven. En verder is het natuurlijk fijn als mensen goed in een team kunnen werken." Het Rode Kruis zoekt vooral mensen die tot EHBO'er kun nen worden opgeleid en worden ingezet bij evenementen, zoals de Kustmarathon. Daarnaast is er binnen het Rode Kruis ook be hoefte aan mensen voor de afde ling Bevolkingszorg, die ingezet wordt bij onder meer crisisop vang, zoals een brand in een be jaardentehuis. Bij rampen zoals het mistongeval op de A58 wordt ook het Noodhulpteam in geschakeld, dat dan het werk van de ambulancediensten on dersteunt. Vrijwilligers krijgen geen loon, maar zijn wel verze kerd en krijgen hun onkosten vergoed. CDA-raadslid Jos van Ginne- ken en Jongerenvertegenwoordi- ger Europese Zaken, Sjoukje van Oosterhout organiseren een avond voor en door jongeren die in Zeeuws-Vlaanderen maar niet aan de bak kunnen komen. „Niet een avond met CBS-rap- porten maar met verhalen van jon geren zelf', verduidelijkt Van Gin- neken. „Ik wil juist de verhalen van de jongeren zélf horen. Zoals een jonge gast die de regels alle maal niet meer snapt en maar be sluit op z'n brommer te stappen en zelf naar Antwerpen te rijden op zoek naar een baan." Vanwege soms ingewikkelde re gelgeving is een baan zoeken op de grensstreek veel te complex voor veel jongeren. „Brussel geeft wel geld en steun maar helpt niet in het bij elkaar brengen van Bel gische werkgevers en werkloze Ne derlandse jongeren. Ik ben zelf ook jong. Er wordt van alles over ons verteld maar naar onze verha len wordt niet geluisterd." Van Ginnekens ervaring is dat de beste gesprekken niet tijdens een kringgesprek komen maar 'Er wordt van alles over ons verteld maar naar onze verhalen wordt niet geluisterd' Jos van Ginneken CDA-raadslid vaak na afloop aan de bar worden verteld. Dat is ook zijn insteek. „Het zal heus wel gezellig wor den", verwacht hij. „En na afloop drinken we samen een pilsje." DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 Toonbeeld zingt zijn eigen lied door Harmen van der Werf Jo Stanneveld directeur Toonbeeld Wethouder Frank Deij (links) en directeur Jo Stanneveld van Toonbeeld, foto Peter Nicolai door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN. Aan leeftijdsdiscrimi natie doet het Rode Kruis niet: el ke Zeeuw die de zeven beginselen onderschrijft, mag de handen uit de mouwen steken. Regiomanager Cor Bos van het Rode Kruis: „We hebben nu zo'n 900 vrijwilligers in Zeeland. Daar moeten er zeker 75 bij." door Guido van der Heijden TERNEUZEN. In een ontspannen om geving praten over jeugdwerkloos heid onder de titel Biertje met Brussel. Donderdag vanaf 19.00 uur, Café Luwak, Brouwerijstraat Terneuzen. Drankjes op kosten van de organisa tie. Aanmelden kan via www.rodekruis.nl/hulpverleners

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 70