Uitbundig feest Mugabe in straatarm Zimbabwe Het faillissement van V&D dreunt door bij de twee grote ketens van sportzaken. 6 NIEUWS BETALINGSPROBLEMEN SPORTKETENS -A^fctj Giuluuu^> HARARE. Robert Mugabe, de presi dent van Zimbabwe, is 92 jaar ge worden en dat wordt door het oudste staatshoofd ter wereld groots gevierd. De kosten voor het vervoer van de duizenden gas ten, hun verblijf, het eten en drin ken met de verjaardag van Muga be bedragen jaarlijks ongeveer een miljoen euro. Zaterdag is het feest voor het Zimbabwaanse volk. Traditiegetrouw in de zuid oostelijke stad Masvingo. Vorig jaar stond olifantenvlees, buffel en impala op het menu. De uit bundigheid leidt elk jaar tot de no dige kritiek. Zimbabwe is onder het 36-jarige bewind van Mugabe economisch volledig in puin ko men te liggen. Veel Zimbabwa- nen leven op of onder de armoe degrens. Aanhoudende droogte heeft ertoe geleid dat meer dan drie miljoen mensen afhankelijk zijn van voedselhulp. Het land heeft zelfs de noodtoestand uitge roepen. Maar Mugabe is de beste en hij wordt maar één keer 92, stelt hij. Daarom pakte de over- heidskrant Sunday Mail uit met een bijlage van zestien pagina's, waarin de verjaardag van de Afri kaan werd vergeleken met de ge boorte van Jezus Christus. AMSTERDAM. De wedstrijd is ge speeld en verloren, om maar even in de sporttermen te blijven waar USG (Unlimited Sports Group) zich graag van bedient. De brief die het management gis teren naar het personeel van Per ry en Aktiesport stuurde, klinkt als afscheid behoorlijk definitief. 'Beste Collegae en Vrienden, We hebben het zeer gewaar deerd om met jullie te mogen werken en zijn er zeker van dat jullie een mooie toekomst tege moet zullen gaan. Of bij een nieuw USG, of elders. In ieder ge val wensen we jullie veel succes. We willen deze communicatie eindigen in de spirit van onze on derneming: keep the fighting spi rit going!' Was getekend: 'USG Board - Jerry, Steve, Pascal en Jos.' De basisopstelling van USG was al niet best, maar de laatste maanden zat er wel erg veel te gen. Eerst gingen de schoenen winkels van Macintosh failliet, daarna volgde V&D. En laten die bedrijven nou allebei nauw ver weven zijn met USG. De schoe nenwinkels van Macintosh (waar onder Pro Sport, Invito en Scapi- no) kochten niet alleen veel schoenen van merken als Lotto, Fila en Le Coq Sportif die USG importeert. In de winkels van Scapino waren ook nog eens 128 shop-in-shops van Aktiesport ge vestigd. En elf V&D-vestigingen hadden een klein filiaaltje van Perry Sport in huis. „Met de faillissementen van Macintosh en V&D lazerde de omzet van USG gigantisch onder uit", zegt marketingdeskundige Paul Moers. Dat USG zo afhanke lijk was van de twee failliete be drijven, noemt hij 'strategisch knap dom'. „En USG heeft in zijn eigen winkels veel te weinig aan vernieuwing gedaan. Perry Sport en Aktiesport waren sleetse, verstofte formules geworden. Juist in de sportretail moet je de wedstrijd van morgen spelen. 3D-technieken waarmee je voe ten precies kunt meten, hardloop- banen met camera's om je loop techniek te filmen: daar deden de winkels allemaal niet aan." Dat het moederbedrijf van Per ry Sport nu in acute betalingspro blemen is gekomen, roept de vraag op of V&D nog meer bedrij ven zal meesleuren in zijn faillis sement. Perry was lang niet de enige keten die winkelruim te huurde binnen de waren huizen. De vakbonden hou den hun hart vast. „Namen en rugnummers durf ik niet te noemen, maar het zou me niet verbazen als er nog meer ke tens volgen", zegt Nico Meijer van FNV. Twee weken geleden ging computerketen Paradigit al failliet, dat vijf shop-in-shopvesti- gingen had in V&D's. Sportwinkels leken het hoofd ondanks de economische crisis re delijk boven water te houden. De omzet in de sportbranche was vo rig jaar slechts 0,7 procent min der dan het jaar ervoor. Brancheorganisatie InRetail ziet de toekomst daarom niet zo som ber in. Voor dit jaar rekent de or ganisatie op een omzetstijging van 2 procent. „Het is triest dat opnieuw een grote retailformule in moeilijkheden verkeert", zegt branchemanager Dave Quad- vlieg. „Maar sportwinkels die spe cialiseren, bijvoorbeeld in hun as sortiment of deskundige mede werkers, hebben nog steeds een uitstekend perspectief." Ook Paul Moers kan zich niet voorstellen dat alle filialen van Perry en Aktiesport uit het straat beeld verdwijnen. „Sport is onge looflijk belangrijk in Nederland. Aktiesport richt zich op de onder kant van de markt, Perry heeft onder meer outdoor als specialis me. Daar zullen zeker investe ringsmaatschappijen of onderne mers in geïnteresseerd zijn." Een doorstart van alle vestigin gen kunnen medewerkers en klanten volgens echter Moers wel vergeten. „Niemand zal 180 Aktie- sportfilialen overnemen. In veel dorpen is voor een sportwinkel geen plaats meer." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 5 dagen Stedenreis Berlijn 5 dagen Dresden en omgeving 5 dagen Het eiland Rügen Noord-Duitsland 5 dagen Zwarte Woud en Mainau 5 dagen van der Valk Landhotel Spornitz Ml™ (J04JA, Je wordt maar een keer 92 en dus mag dat groots worden gevierd met een miljoenen kostend feest, vind Mugabe, foto Tsvangirayi Mukwazhi/AP Perry Sport en Aktiesport grote verliezers door Annemieke van Dongen 128 In de winkels van Scapino waren 128 shop-in-shops van Aktiesport gevestigd. En elf V&D-vestigingen hadden een klein filiaaltje van Perry Sport in huis. v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Brochure en boekingen: Vertrekdata: 11 april 9, 30 mei 20 juni etc. m C Vertrekdata: 25 april/9 mei6 juni4juli etc. Vertrekdata: 11,18 april/2,16,30 mei 13, 27juni11, 25 juli8 aug. etc. Vertrekdata: 11, 25 april/ 9, 30 mei 13 juni etc. Vertrekdata: 25 april/23 mei6, 20juni etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6