Aanleg kunstgras blijft omstreden Zeeland moet Tholen op de kaart zetten Gezocht: vrijwilligers Wijsneus Tunneldirecteur Schoenmakers: 2 ZEELAND Een tolvrije Westerscheldetunnel blijft een vergezicht. Er zijn nauwelijks realistische alternatieven. COMMENTAAR Het Rode Kruis is al jaren ingeburgerd en staat als een huis. Je vergeet gemakkelijk dat er steeds nieuw bloed nodig is. Daarom is het goed dat de hulporgani satie een wervingsactie voert. De afdeling Zeeland wil er minstens 75 man bij. Het is de bedoeling dat zij minimaal 52 uur per jaar vrijwilligerswerk kunnen doen. Dat is te overzien. Het tekort aan menskracht wordt pijnlijk duidelijk bij de noodop vang van vluchtelingen. Dit goede werk kenmerkt het Rode Kruis: menslievend en onpartijdig. Het is de basis waarop de or ganisatie al decennialang over de hele wereld de helpende hand biedt. Vanzelfsprekend is de neu traliteit van het Rode Kruis nooit. Vorig jaar merkte de organisatie dat sommige vrijwilligers liever geen vluchtelingen helpen. Een enquête bevestigde dat een klein deel van de Rode Kruisers de De neutraliteit van het Rode Kruis is voor sommige vrijwilligers niet vanzelfsprekend. grondbeginselen niet steunt. Bij hen bepalen politieke motieven of zij helpen of niet. Prompt lan ceerde het Rode Kruis een inter ne campagne om de neuzen dezelfde kant op te krijgen. Deze kleine affaire leidt de aandacht hopelijk niet af van het goede werk van duizenden vrijwilligers. Zij begrijpen hoe het moet. Is een medemens in nood en kun je iets doen? Stel dan geen voor waarden. Geef hulp zoals je zelfhulp zou willen krijgen. Wethouder Jack Begijn (CDA) maakte vorige week bekend dat het college van B en W 370.000 eu ro wil investeren in een kunstgras veld bij VV Terneuzen en één bij HSV Hoek. Verenigingen dragen Als alle raadsleden van CDA en TOP-Cemeentebelangen in de raad aanwezig zijn, komt het kunstgrasvoorstel erdoorheen ook zelf bij en meerdere clubs gaan er gebruik van maken. „Het is een beter voorstel dan vorig jaar is gedaan", oordeelt Jos Verdurmen, fractievoorziter van TOP/Gemeentebelangen, de groot ste partij in Terneuzen. Vorig jaar was sprake van een kunstgrasveld op het 'neutrale' sportcomplex De Vliegende Vaart. „De clubs staan er nu achter en betalen ook mee", licht Verdurmen zijn positieve in steek toe. Ook CDA-fractievoorzit- ter Ronald Lippens is om dezelfde redenen voor. TOP/Gemeentebelangen en het CDA hebben samen een meerder heid in de Terneuzense raad. Als alle raadsleden van beide partijen aanwezig zijn, moet het in maart lukken het kunstgrasvoorstel goed gekeurd te krijgen. Of de PvdA, de andere deelnemer in het college van B en W, voor stemt, is nog zeer de vraag. PvdA-fractievoorzit- ter Jack d'Hooghe laat op persoon lijke titel weten tegen te zijn. Hij vindt het principieel onjuist dat een gemeente in dergelijke voor zieningen investeert. D66 (twee raadsleden) laat bij monde van Peter de Kraker een zelfde geluid horen als zijn PvdA- collega d'Hooghe. Gerry Loof (Christenunie, twee raadsleden) aarzelt nog, evenals Ernst Jonker van GroenLinks. Loof wil aan het voorstel een discussie koppelen over het in haar ogen te grote aan tal (sport)voorzieningen in Ter neuzen. Andere partijen in de Ter neuzense raad waren gisteren niet bereikbaar. Almanak De Vlissingse peuter onthoudt de le venslessen van haar ouders goed. En dat niet alleen. Ze trakteert haar om geving regelmatig op hun uitspraken. Wanneer de kleine meid een nachtje bij haar oom en tante logeert, rent ze al snel naar de wc voor een kleine boodschap. Onder toeziend oog van haar logée pakt tante wat wc-papier. „Zo is het wel genoeg hoor", klinkt het vanaf depot. Ook wanneer tante helpt met afvegen heeft de peuter wij ze raad: „Van voren én van achteren hè?!" Bij het verlaten van de wc moet tante het nog één keer ontgelden: „En nu eerst je handen wassen!" Zonnepanelen op sportclubgebouw Sport- en ontspanningsver eniging Corn Boys in Sas van Gent gaat voor duur zaam. Op de clubaccommo datie van Corn Boys aan het Suikerplein worden vandaag, dinsdag en mor gen, woensdag 46 zonnepa nelen geplaatst. De investe ring moet ervoor zorgen dat de club voortaan zelf voor 75 procent in de eigen energiebehoefte kan voor zien. Rijkssubsidie wordt ervoor verstrekt, maar ook verschillende bedrijven, waaronder Cargill en Elsta, dragen financieel bij. Veel animo voor clubactie Rabo De ClubKas Campagne van de Rabobank Zeeuws- Vlaanderen slaat weer aan. Al 350 clubs hebben zich ervoor aangemeld. Vorig jaar deden 436 Zeeuws- Vlaamse verenigingen en stichtingen mee. Aanmel den kan nog tot 15 maart via de website van de Rabo bank Zeeuws-Vlaanderen. Dit jaar is er 180.000 euro te verdelen. Rabobank-le- den zorgen zelf voor de ver deling van dit geld. Ze kun nen van 6 tot en met 18 april op hun favoriete club stemmen. Eerste namen voor Weitjerock De Belgische rockband Black Box Revelation (foto) is de eerste headliner die de organisatie van Weitje- rock bekendmaakt. Ook tre den The Hickey Under world en de Nederlandse band The Brahms op tij dens het festival op 30 juli in IJzendijke. Katinka Pol derman zorgt voor humor en dj M@gneto draait tus sen de optredens door mu ziek. In totaal treden er vijf tien artiesten op. Kaarten zijn te koop via de website www.weitjerock.com. Café doelwit van inbrekers Onbekenden hebben zon dagochtend rond half ne gen ingebroken in Café Driewegen. De inbrekers hadden het gemunt op de gokautomaten die openge broken zijn. „Ze zijn via de voordeur binnengeko men", vertelt eigenaar Cor de Witte. „Het alarm is wel afgegaan, maar niemand die iets heeft gezien. Het is heel snel gegaan." De re cherche heeft gisteren spo renonderzoek gedaan. Een onbekende hoeveelheid geld is buitgemaakt. BORSSELE. Vraag het een Zeeuw op de man af: wil je tol betalen voor de Westerscheldetunnel? Het antwoord is steevast 'nee'. Niemand betaalt graag om van A naar B te rijden. Directeur Ha- rald Schoenmakers van de NV Westerscheldetunnel begrijpt de handtekeningenactie voor een tolvrije tunnel dan ook wel. Voor lopig is tol echter de beste ma nier om de tunnel af te betalen, zegt hij. Waarom moeten we eigen lijk tol voor de tunnel betalen? „Ondanks een forse bijdrage van het Rijk bleek destijds tolhef fing noodzakelijk om de Wester scheldetunnel te bekostigen. Ei genlijk net zo als de Zeeland- brug is gefinancierd. En let wel: als de tunnel niet was aangelegd, waren de veerboten blijven va ren. Daar hadden reizigers ook voor moeten betalen. Tot in leng te van jaren, want waar de tun nel in maart 2033 zeker tolvrij wordt, was aan de veerdiensten geen einddatum gekoppeld. Het kaartje voor de veerboot is in fei te tolheffing geworden." Onder aanvoering van Mark Perquin uit Nieuwvliet en met steun van de Terneuzense wet houder Cees Liefting wordt ac tie gevoerd voor een tolvrije doorgang. Is dat nou echt niet mogelijk? „Niks is onmogelijk, maar ik zie het voorlopig niet gebeuren. Als de tunnel nu tolvrij wordt ge maakt, ontstaat er een financie ringstekort van 500 tot 600 mil joen euro. Je kunt dat gat dich ten door de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting te verhogen. Dat betekent dat iede- 'Uiteraard proberen we de tarieven zo laag mogelijk te houden. Sinds 2012 zijn de prijzen niet meer verhoogd' re Zeeuwse automobilist - dat zijn er zo'n 240.000 - structureel per maand 10 euro gaat meebeta len aan de tunnel, ongeacht of hij er nu wel of nooit doorheen rijdt. En pas op: niet-Zeeuwen en buitenlanders mogen dan wel de tunnel gratis passeren. Bij tol heffing worden de lasten eerlij ker verdeeld, lijkt me. Immers, de gebruiker betaalt. Uiteraard proberen we nu de tarieven zo laag mogelijk te houden. Sinds 'Als de tunnel nu tolvrij wordt gemaakt, ontstaat er een gat van 500 tot 600 miljoen' 2012 zijn de prijzen niet meer ver hoogd en berekenen we ook de btw-verhoging niet door." Liefting komt tot een ander bedrag: per automobilist 3 euro. „Ja, maar dan gaat hij ervan uit dat afschaffing van de tolhef fing door alle Nederlandse auto mobilisten wordt opgebracht. Dat ligt niet voor de hand, aange zien het Rijk de Westerschelde tunnel als ook de Sluiskiltunnel, waar Den Haag ook flink aan bij droeg, niet als een nationale, maar als een regionale verbin ding beschouwt. Via onze t-tags kunnen we zien waar passanten vandaan komen. Het merendeel komt inderdaad uit de regio." Heeft Zeeland voor een tol vrije tunnel per se het Rijk no dig? „Ja, dat lukt alleen als het Rijk bijspringt. Maar als er een zak geld naar Zeeland komt, zal de discussie losbarsten waar dat geld aan moet worden besteed. Misschien zijn er nijpender pro blemen dan de tunnel op korte termijn tolvrij maken." THOLEN. Tholen wil zichzelf op de kaart zetten, maar heeft daar de rest van Zeeland bij nodig. De stichting Tholen 650 jaar zoekt onder meer Zeeuwse voertuigen, muziekgezelschappen en histori sche groepen voor de Zeelandpa rade van 16 juli. Deze parade moet het hoogte punt worden van het feestjaar, waarin wordt gevierd dat Tholen 650 jaar geleden stadsrechten kreeg. Met de optocht wil de or ganisatie Tholen nadrukkelijk op de kaart zetten als een volwaar dig onderdeel van Zeeland. Het is de bedoeling dat de pa rade de provincie in de meest brede zin van het woord laat zien. Een paar klederdrachtgroe- pen en de Deltaband uit Vlissin- gen hebben hun deelname al toe gezegd. Dat laatste gezelschap doet ook mee aan de taptoe. Vrijwel iedereen die iets over Zeeland kan laten zien, is wel kom om mee te lopen of rijden in de parade. De organisatie ont vangt graag deelnemers op het gebied van onder meer land bouw, visserij, cultuur, toerisme, ambachten, onderwijs en de his torie in zijn algemeenheid. Scho len, verenigingen, individuen en echte Zeeuwse bedrijven kun nen meedoen. Inschrijven kan op www.tho- len650jaar.nl. door Harmen van der Werf TERNEUZEN. De aanleg van kunst grasvelden in Terneuzen en Hoek kan op steun rekenen van een meerderheid in de gemeenteraad, maar blijft bij verschillende par tijen omstreden. Tip? redactie@pzc.nl SAS VAN CENT TERNEUZEN IJZENDIJKE DRIEWEGEN Tol voor de door Frank Balkenende Harald Schoenmakers directeur tunnel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68