geld voor opvang NIEUWS 5 Zorgkantoor wil geen klachten Prinsdom stuurt gegevens door Gemeente fout met specificaties Ondersteboven in de voortuin ten weten niet waar de kinderen uiteindelijk naar school gaan en of ze in Nederland blijven. Dat maakt het lastig", voegt Paulien Muller, onderzoeker bij Sardes, hieraan toe. Voor de gemeente Tytsjerkstera- diel speelde dat niet. In de gezins- opvang in Burgum zitten asielzoe kerspeuters die terug moeten naar het herkomstland. Desondanks mogen ze allemaal twee dagdelen 'Jonge kinderen leren door samen te spelen, dat draagt bij aan een goede ontwikkeling' per week naar de opvang. Het COA zorgt voor ruimte, de ge meente betaalt veertigduizend eu ro voor de leidsters. Opvang „Met vrijwilligers erbij houden we de opvang betaalbaar", ver klaart wethouder Doeke Fokkema. „Wij vinden dat al onze inwoners het recht hebben op een rijke leer- en leefomgeving, ongeacht hun achtergrond. Bovendien ko men deze kinderen uit een stress volle situatie en hebben ze extra zorg nodig." En dus geldt in die peuteropvang één belangrijke re gel: de leidsters spreken maar één taal, Nederlands. Al moet het met handen en voeten, de peuters (en hun ouders) moeten zich de Ne derlandse taal eigen maken. „In de centra spreken ze zoveel verschil lende talen. Die kinderen leren van alles een beetje", verklaart Foekje Veldhuis, manager bij kin deropvangorganisatie Kinder woud. De ouders van de peuters hebben meestal één wens voor 'Het Nederlands gaat verrassend goed. Ze pikken het heel snel op' hun kinderen; dat ze Nederlands leren spreken. En dat gaat verba zingwekkend goed, merkt Veld huis. „Ze pikken het echt zo snel op." Voordat de peuteropvang draaide, gingen de asielzoekerskin deren eerst naar een basisschool op het centrum. Nu kunnen ze vaak meteen naar de dorpsschool. „De achterstand was heel snel in gelopen", zegt Veldhuis. De MO-groep vindt dat het rijk meer geld moet uittrekken om al le peuters professionele opvang te kunnen bieden. „Het hangt nu zo af van de positie van een gemeen te", zegt beleidsadviseur Eline Ko- lijn. „Een groot deel van deze kin deren zal in Nederland blijven. Door vroeg in te zetten op het le ren van de taal en de sociaal-emo tionele ontwikkeling voorkom je een grote achterstand." Het Zilveren Kruis Zorgkantoor heeft een groep pgb-budgethou- ders gevraagd afstand te doen van het recht een klacht in te dienen of een rechtszaak aan te spannen. Het consumentenprogramma Ra dar heeft een brief daarover in han den. Deze is verstuurd naar 185 veelal verstandelijk beperkte en/of kwetsbare cliënten. Het gaat om mensen van wie de hulpverleners mogelijk voor tienduizenden eu ro's fraude hebben gepleegd. Het zorgkantoor stelt dat als de cliënt niet meewerkt, en dus niet tekent, hij of zij de vordering zelf zal moe ten betalen. In de brief staat ook dat cliënten de getroffen regeling geheim moeten houden. De Europese Unie heeft met Mona co afgesproken dat het prinsdom met ingang van 2018 de bankgege vens van buitenlandse rekening houders deelt met het land waar de rekeninghouder de nationali teit van heeft. De Europese Com missaris voor Economische Zaken, Pierre Moscovici, heeft hier giste ren in Monaco een overeenkomst voor getekend. Monaco volgt het voorbeeld van onder andere An dorra, Liechtenstein, Malta en Zwitserland. Deze belastingpara dijzen staan onder grote druk om met informatie over rekeninghou ders belastingontduiking en het witwassen van geld te helpen be strijden. Een aantal mensen met een uitke ring in Leeuwarden heeft gisteren de uitkeringsspecificatie gekregen van iemand anders. De gemeente liet weten dat specificaties zijn ver wisseld tijdens het digitaal verstu ren. Om hoeveel mensen het gaat is nog niet duidelijk. Het is fout ge gaan bij berichten die verstuurd zijn via de Berichtenbox van Mijn Overheid. In Leeuwarden zijn on geveer 1.600 uitkeringsgerechtig den geabonneerd op die berichten box. De cliënten hebben wel de juiste bedragen gestort gekregen. „We zullen er alles aan doen om de fout in de toekomst te voorko men", laat wethouder Harry van der Molen weten. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 Ad Veen PO-Raad Boven: Kinderen in azc Heumen- soord met tekeningen van Neder landse kinderen, foto Flip Franssen/HH. Links: vader met kind bij azc Heu- mensoord foto Robin Utrecht Foekje Veldhuis manager kinderopvang HILVERSUM MONACO LEEUWARDEN DAARLE. Een man is gisteren met zijn auto ondersteboven terechtgeko men in de tuin van een woning in het Overijsselse Daarle. De man raakte in een bocht van de weg de macht over het stuur kwijt en sloeg over de kop. De bestuurder liep slechts licht letsel op. foto GinoPress B V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5