Nieuw groen voor de wijk mag wat kosten Officier 'Zierikzeeënaar moet terug naar Torentijd' Monumentenclubs hoeven zich geen zorgen te maken SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Bewoners van gemeentelijke monumenten doen juist veel om hun huis in oude luister te herstellen. 'Laat huiseigenaar niet bepalen' NOORDGOUWE. Monumenten- clubs kunnen opgelucht ademha len: bewoners van gemeentelijke monumenten op Schouwen-Dui- veland gaan écht geen gekke din gen doen met hun huis. Slopen? David Mol komt niet bij van het lachen. „Ik heb het ver dorie net voor een half miljoen ge kocht! We hebben al het hout werk laten schilderen. Meer zijn we er niet mee van plan." De boerderij van Mol, net bui ten Bruinisse, is een gemeentelijk monument. Een van de 386 op een lijst die de gemeente Schou- wen-Duiveland wil opschonen om de eigenaren wat meer bewe gingsvrijheid te geven. Mol wist niet eens dat zijn huis gemeentelijk monument was. „Of bedoelen ze de bijhorende schuur, met die houten spanten? En waar om dit huis wel en andere huizen op het dorp niet? Wat raar." Sowieso komen dorpen amper 'Zo'n huis koop je toch ook alleen maar als je gevoel hebt voor authenticiteit?' op de lijst voor. Kennelijk hadden de voormalige gemeentebesturen daar wel wat beters te doen. Het oude kasteeltje van Noordgouwe, Huize Potter, staat er ook op. De eigenaren, Cees en Corry Bij de Vaate hebben daar nooit iets van gemerkt. Terwijl ze toch tien jaar bezig zijn geweest het huis te ver bouwen. „Het was een bouwval", vertelt Bij de Vaate. „Buren ver klaarden ons voor gek dat we het überhaupt kochten, zelfs de make laar zei dat we het eigenlijk beter konden slopen. Maar voor mij was het een uitdaging om er iets moois van te maken." Dat laatste is gelukt. Het echt paar kan zich, mede dankzij de brocante inrichting en de toege paste pasteltinten, kasteelheer en -vrouw noemen. Ze glunderen. „We hebben er ook echt hard aan gewerkt. We zijn heel wat mark ten en antiekzaken afgestruind op zoek naar oude deurknoppen en monumentale ramen. De gladde platen zijn van deuren gehaald, de deuren zijn opgeknapt. En zo kan ik nog wel even doorgaan." Dus ook om Noordgouwe hoe ven de monumentenclubs zich geen zorgen te maken: de sloopha mer komt er daar niet in. „Nee zeg, ik heb juist alles in de oude stijl teruggebracht. Zo'n huis koop je toch ook alleen maar als je ge voel hebt voor authenticiteit?" Zelfs al zet je er alleen maar fietsen en andere zooi in, zoals Marcel Muller deed met zijn oude schuur aan de Lammermarkt in Zierikzee. „Het pand is van mijn grootvader en mijn vader ge weest", vertelt zijn zus Eline, die er tegenover woont. „Zij waren smid. Er heeft zelfs nog een traval- Een monument is mooi, maar le vert eigenaren ook beperkingen op. Coalitiepartij LSD wilde daar van af en kreeg een meerderheid achter een voorstel om de ge meentelijke monumentenlijst eens flink op te schonen. Nog dit jaar mogen eigenaren zelf bepa len of zij hun pand als gemeente lijk monument aangemerkt wil- je gestaan, maar die is weg. Net als de oude steenhaard. Wat er nu nog monumentaal aan is, weet ik niet. Ik weet wel dat mijn broer, die de schuur gebruikt, er eens twee openslaande deuren in wil de maken zodat hij zijn caravan naar binnen kon rijden. Van die mooie houten, in de oude stijl. Maar dat mocht niet van de ge meente. Die wilde per se een mo derne deur. Zo bekrompen. Dus niet zo'n gek idee om eens wat panden van die lijst te halen." len zien. Dat heeft de gemeente geweten. Eerst stond de heemkun dige organisatie Stad en Lande op haar achterste benen, vervolgens liet erfgoedvereniging Heem schut van zich horen en tenslotte klom ook stichting Het Cuypers- genootschap in de pen. Alle clubs zijn bang dat het historische erf goed wordt verkwanseld. De 29-jarige inwoner van Zie rikzee had een uitnodiging ont vangen omdat hij niet doet wat hij moet doen, aldus officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. De man is veroordeeld voor diefstal. Onderdeel van het vonnis is dat hij na het uitzitten van de celstraf geen alcohol en drugs gebruikt, een therapie volgt en regelmatig naar de reclassering gaat om te ver tellen hoe het met hem gaat. Al die bijzondere voorwaarden komt hij niet na of kunnen niet worden gecontroleerd, bleek gisteren. Suij- Man durft niet naar de rechtbank in Middelburg te komen uit angst dat hij direct wordt opgepakt kerbuijk eiste dan ook dat de man twee maanden wordt opgesloten in Torentijd. Die maanden kreeg hij bij zijn veroordeling voorwaar delijk opgelegd. Grootjans pleitte voor een nieuwe kans voor zijn cliënt of het opleggen van een werkstraf. Volgens de raadsman probeert Van C. al die voorwaar den na te komen maar lukt dat niet altijd. Onder andere niet om dat er soms wel drie afspraken in één week worden gepland. En dan niet in Zierikzee maar in een ande re plaats zodat hij met het open baar vervoer moet reizen om daar te komen. Een medewerkster van de reclassering bevestigde dat Van C. weigert met het openbaar ver voer te reizen. Uitspraak 7 maart. ZIERIKZEE. Het wordt dit jaar een stukje groener en netter op Schouwen-Duiveland. De ge meente investeert 307.600 euro om straten, pleinen, singels en vergeten plantsoens te ver fraaien. De grootse investering gaat zitten in het opnieuw aankleden van Poort Ambacht in Zierikzee. De straten in de wijk achter Bor- rendamme zijn heringericht. Met die werkzaamheden is een ware kaalslag gepleegd, zegt wet houder Jacqueline van Burg. „Daar gaan we nu andere beplan ting voor terugzetten." Daarmee is een bedrag gemoeid van 84.000 euro. In totaal bijna negentigdui zend euro steekt de gemeente in onderhoud en nieuwe beplan ting voor de Wandeling en het Slingerbos in Zierikzee en voor het stuk op de Lage- en Steen weg in Westenschouwen. Renesse ziet eindelijk iets ge daan aan de trieste Vlindertuin bij de Zeeanemoonweg. De 'groe ne kuil' wordt met struiken, boompjes en banken ingericht als klein park, vertelt Van Burg. In Brouwershaven wachten De Lei, het Bostonplein en de Ver hoefstraat een opknapbeurt van ruim 27.000 euro. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 Sloophamer komt er niet in door Wendy Wagenmakers Cees Bij de Vaate, bewoner David Mol verhuisde onlangs met zijn gezin van Zierikzee naar een oud boerenhof net buiten Bruinisse. Corry en Cees Bij de Vaate, met kleinzoon Dillen, wonen in een voormalig kasteeltje in Noordgouwe. De oude schuur waar de grootvader en vader van Eline Mul Ier hun smederij hadden, foto's Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG. T. van C. durfde giste ren niet voor de Middelburgse rechtbank te verschijnen. Hij was bang dat hij direct zou worden op gepakt, zei zijn raadsman Joost Grootjans. door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58