OlthofF krijgt antwoord op vragen over schetsboeken 30 jaar op bres voor Roodkapje de Boze Wolf 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Acrobaten, clowns en trainers: van alle markten thuis Stoomtrein werft vrijwilligers Ze ruziën tussen de kleuters in over wie Jip speelt en wie Janneke. Rijn Trijn weten na 30 jaar nog altijd te verrassen. In de regio 'Ik heb de onschuld van Rood kapje in me, het kwaad van de wolf, de wijsheid van oma' Mijn dorp, mijn stad Het onbevangen duo Rijn Trijn door Esme Soesman Proberen grip te krijgen op Reint Laan en Cécilia Meinders, beter bekend als het duo Rijn Trijn, is geen makkie. „Ben ik lastig te plaatsen? Wat ben ik blij met die opmerking", grijnst Reint ondeu gend. Het is zo'n beetje de ziel van de Stichting tot Behoud van Roodkapje de Boze Wolf, die dit jaar haar dertigste verjaardag viert: het zonder oordeel de we reld omarmen. De in Oosterland wonende Rijn Trijn stoffen in een onein dige reeks voorstellingen oude sprookjes en verhalen af, waarmee ze jong en oud weten te beroeren. Kibbelend tussen de kleuters over wie de rol van Jip en wie de rol van Janneke op zich neemt. Of vol uit improviserend bij de opvoe ring van Roodkapje. „Je kunt heel makkelijk uit zo'n verhaal stappen en er weer naar terugkeren, want de structuur ervan is bij iedereen bekend", legt Cécilia het uitgangs punt uit. De kracht van de sprook jes zit 'm voor Reint vooral in de archetypes (de heks, de held, de koning, de nar) aan de hand waar- Cécilia Meinders en Reint Laan zijn hun werk nooit zat. „Mijn lust om te spelen krijg ik van mensen terug. Dat is verrijkend." foto Marieke Mandemaker van de wereld valt te ontleden en te verklaren. Cécilia trekt het per soonlijker: „Ik heb de onschuld van Roodkapje in me. Het wrede kwaad van de boze wolf. De wijs heid van oma en het zorgende van Cécilia Meinders, Trijn de moeder. Die sprookjes zijn een soort innerlijk weten voor mij." Dag na dag gaat het veelzijdige cir cusduo er met volle passie en zo onbevangen mogelijk tegenaan. „Ben ik iemand aan het beoorde len of zie ik iemand als een verrij king? Word ik door die ander ge raakt? Dat is eigenlijk de grond houding van ons allebei", zegt Reint. „We zijn in onze cultuur ge wend te benoemen wat er niet is in plaats van juist te zeggen wat er wél is", vult Cécilia aan. „Dan krijg je een heel andere atmo sfeer." Elkaar vanuit een open hou ding bezien, zonder te vallen over 'fouten'. „Een afwijking zoals fla poren is voor een clown een ca deautje. Of neem theatersport. Juist door fouten te maken, kom je verder. Die fouten zijn een ca deau." Pin Cécilia Meinders en Reint Laan niet op één liefde vast. Dol graag al eens willen exposeren of een boek willen uitgeven? Het tweetal is multi-inzetbaar als het om het realiseren van andermans sprookjes of dromen gaat. Ze ge ven trainingen en lezingen, bege leiden schoolprojecten en doen re gie-opdrachten -om wat voorbeel den te noemen. Begonnen als straattheater- en cir cusduo volgden de twee onder meer zang- en acrobatiekles. Ze leerden jongleren en gingen naar de theaterschool. Verlegden hun grenzen op straat en wisten ook hun publiek over grenzen te trek ken. Verruilden viool en accor deon gaandeweg voor cello en gi taar. Samen begonnen op een ka mertje in Rotterdam, verkasten ze 35 jaar geleden naar het platte land. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE. „Mijn oproep in de PZC heeft geholpen. Ik weet nu veel meer over Ph. de Munck en zijn oude schetsboeken." Edward Olthoff uit Rilland stond vorige week donderdag in de krant. 44 jaar is hij in het bezit van drie grote schetsboeken uit het begin van de vorige eeuw. De boeken waren van Ph. de Munck. Olthoff kreeg ze van zijn ouders, die in de zeventiger jaren in Zie- rikzee café De Gekroonde Suiker biet dreven. Een klant betaalde zijn drankrekening ermee. Olthoff kreeg hulp van Zierikzeeënaren Joop van Loo en Isaac van der Ma le. Uit Dordrecht kwam bericht van Ko Hoogesteger, een achter neef van De Munck. Philip de Munck wordt in 1899 geboren in Zierikzee. Hij volgt de kweekschool, waar hij als oefe ning zijn leraren portretteert. De Munck geeft later zelf les aan de la gere school in de Nieuwe Bogerd- straat en in Dreischor. In 1938 ver huist hij naar Ommen, waar hij ook les geeft. Tijdens de inundatie in 1944 laat hij zijn familie uit de Ravenstraat overkomen. Ze krij gen onderdak bij zijn hospita. De familie keert in de zomer van '45 terug. Philip overlijdt in 1984 in Ommen. Achterneef Hoogesteger gaat binnenkort op bezoek bij Olt hoff. De Dordtenaar krijgt dan een van de schetsboeken cadeau. ZIERIKZEE Meet Greet Wereldvrouwen Ahoy! Wereldvrouwen Ahoy! houdt op 26 februari hun maande lijkse Meet k Greet in het Ondernemers atelier in Zierikzee. Tijdens de Meet k Greet op 26 februari is er vanaf 18.00 uur een buffet met ver schillende gerechten. Te gast is Tedi Ivancheva-Sies. Zij komt vertellen over haar werk als maat schappelijk werkster bij Stichting Maat schappelijk Werk en Welzijn Oosterschel- deregio. Er is gelegen heid om vragen te stellen over maat schappelijk werk. De ze avond kunnen ook tekeningen voor de wedstrijd Draw Your Life worden in geleverd. De avond duurt van 18.00 tot 20.00 uur en is in het Onderne mersatelier, Room nr. 9 aan de Caland- weg 1 in Zierikzee. Toegang is gratis. ZONNEMAIRE Aanschuiftafel bij d'Ouwe Smisse Bij proeflokaal d'Ouwe Smisse in Zonnemaire is maan dag 29 februari weer een Aanschuiftafel. Belangstellenden zijn vanaf 17.00 uur wel kom voor een drie- gangenmaaltijd inclu sief een kopje koffie en een gezellige avond met tafelgeno ten. De avond is be doeld als ontmoe tingsavond voor alle bewoners van Schou- wen-Duiveland. Kosten bedragen 16,50 euro. Reserve ren kan via 0111-402932. GOES Lezing Groei en Bloei Groei en Bloei Goes houdt donderdag een lezing over bij- vriendelijk tuinieren Imker Manon Best neemt bezoekers mee in de relatie tus sen insect en plant. Zij geeft inrichtings- tips voor de moes tuin. De lezing wordt gegeven in Dorps huis Ons Dorpsleven aan de Poelvoorde- straat 3 in Goes. De aanvang is 19.30 uur. GOES. De Stoomtrein Goes-Borsele houdt zaterdag een wervings dag voor nieuwe vrijwilligers op twee locaties. In Goes, aan de Al- bert Plesmanweg 23, kunnen kandidaat-vrijwilligers van 10.00 tot 16.00 uur terecht voor informatie over het vrijwilligerswerk bij de stoomtrein en actuele vacatures. In Hoedekenskerke, aan de Waard- weg 4, kunnen belangstellenden van 10.00 tot 15.00 uur binnenlo pen. In Hoedekenskerke zoekt de stoomtrein vrijwilligers voor de Minitrein, de zelfbedieningshoreca, de souvenirwinkel en voor hulp bij het exploiteren van de attracties. In Goes zijn nieuwe medewer kers nodig voor de werkplaats, het kaartjesloket, het conducteurs team, de figurantengroep en de infraploeg, die de spoorlijn onder houdt en vernieuwt. Ook zoekt de stoomtrein vrijwilligers voor straatwerk, schilderwerk, groenonderhoud en terreinaankleding op het museumterrein in Goes, archieffoto Marcelle Davidse BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schut- se, 9.30 uur: Zang koor Vrouwen van Nu; 15.00 uur: Mu ziekles; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Excursieschuur Westenschouwen, 13.30-15.30 uur: Ex cursie Boswachte- rij; DREISCHOR Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 13.00- 17.00 uur: Open ter gelegenheid van de voorjaarsvakantie; Trefpunt de Dors vloer, 19.30 uur: Cur sus Vliegbinden; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Koersbal/Soos; OOSTERLAND De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dan sen; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvere niging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum, 10.00-12.00 uur: Ex positie Blik op Zee land; Dorpshuis, 19.30 uur: Yoga; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Schilderclub; 19.00-21.30 uur: Gymclub; ZIERIKZEE Cameramuseum, 13.00-17.00 uur; Fi- zi, 14.00 uur: Publie ke Werken; Het Gra vensteen, 14.30 uur: Rondleiding door de oudste gevange nis van Zeeland; Ha venplein, 9.00- 22.00 uur: Ijsbaan; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00- 17.00 uur: Beklim ming van de toren; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 20.00-21.30 uur: Yo ga Marianne van den Haak;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57