EEN NIEUW BEGIN Tip 6; Zorg datje rood staat voor je doodgaat 8 HART&ZII Nareist heeft weinig houvast I 0 DAGBOEK VAN HENDRIKGROEN Jolanda I lamel ink (44) verhuisde met man en kinderen van de Zak van Zuid Beveland naar het Canadese Yorkton. Een stap om u tegen te zeggen. Inmiddels, krap 13 maanden verder, zijn ze helemaal gesetteld. frTEKST PAULA KOSTER Onze buren kwamen vorig jaar helpen met de oogst. Dat was echt hartverwarmend Narcisme remmen en zelfwaardering stimuleren. Het leek altijd onmoge lijk. Dankzij veran derde inzichten kunnen nieuwe behandelingen worden ontwikkeld. „Narcisme en zelf waardering: lange tijd is gedacht dat deze één en hetzelfde zijn," zegt psycholoog Eddie Brummelman van de Universiteit van Am sterdam. „Psychologen schetsen vaak dat nar cisten een overdreven of extreem hoge zelf waardering hebben. Maar dat klopt niet." Dat leert literatuuron derzoek van de univer siteiten van Utrecht en Southampton. Narcisten voelen zich boven anderen verhe ven en willen dat be vestigd krijgen. Als dat niet lukt, kan een boze of agressieve reactie volgen. Narcisten zijn dus niet per se tevre den met zichzelf. Mensen met een hoge zelfwaardering voelen zich niet verheven boven of waardevoller dan anderen. Zij wor den zelden agressief of boos. „Ander onderzoek leerde al dat westerse jongeren geleidelijk narcistischer zijn ge worden. Vooral bij op groeiende kinderen is het belangrijk dit te remmen en zelfwaar dering te stimuleren." n het dorp Driewegen be- stierde mijn man Ko Goeree I (45) een schapenhouderij I annex akkerbouwbedrijf. Ook _H_ werkte hij als zzp'er in de bouw. In 2007 hadden we eigen handig een boerderij met een grote schuur gebouwd. Het was onze droom de schapenhouderij uit te breiden. Maar door allerlei wetten en regels kwam het er niet van, heel frustrerend. In 2010 bezochten we daarom een emigratiebeurs. Nog datzelfde jaar waren Ko en ik voor het eerst Canada. Het voelde onmiddellijk goed: aardige mensen, een prettige no-nonsense mentali teit, een mooi land, ruimte zat. In 2011 gingen we weer, om ons verder te oriënteren. Onze zoon Björn, die toen 13 jaar was, was mee. Onze dochter Naomi, nu 7, was daar niet bij." Combines „We besloten ervoor te gaan. We verkochten het bedrijf in Driewe gen en kochten bij Yorkton, een stadje in prairieprovincie Saskat chewan, een akkerbouwbedrijf met 2100 hectare grond. Dat is een lap met een oppervlakte van 2100 voet balvelden. Op 12 januari 2015 ver trokken we naar ons nieuwe thuisland. Ko en ik werken samen i-:U op de boerderij. Ook Björn draagt zijn steentje bij en het is de bedoe ling dat hij na het afronden van een studie Agricultural Manage ment in het bedrijf komt. Voor het bewerken van zo'n enorm stuk grond heb je reusachtige machines nodig. Ko heeft me geleerd hoe ik daarmee moet omgaan en ook met de grootste combines kan ik lezen en schrijven. Björn en Naomi waren snel geset teld. Naomi kende aanvankelijk slechts twee woorden Engels: 'hello' en 'goodbye'. Nu spreekt ze nog maar nauwelijks Nederlands, hoewel dit - in de vorm van Zeeuws dialect - bij ons thuis de voertaal is. Björn, die in Goes het vmbo had af gerond, moest in Canada terug naar de schoolbanken om zijn high- school-diploma te halen. Het bleek een ideale manier om vrienden te maken. We ondervinden in Yorkton veel vriendschap van de mensen om ons heen. Toen vorig jaar bleek dat we vanwege een storm waar schijnlijk niet tijdig de hele oogst konden binnenhalen, reden wat buren het erf op in hun combines. Ze kwamen helpen, echt hartver warmend. Begin januari bleek mijn vader ern stig ziek te zijn. Ik ben direct afge reisd naar Nederland. Elke dag bezoek ik pa in een hospice in Goes. Mijn gezin mis ik verschrik kelijk. Gelukkig is er Skype. En als de tijd daar is, pak ik weer het vliegtuig naar Canada, mijn nieuwe home, sweet home." Hoe houd je de moed erin als de laatste levens jaren aanbreken? Zes tips uit het dagboek 'Zolang er leven is' van schrijver Hendrik Groen. dinsdag 23 februari 2016 SfARNOUDKLUHERS Canada is mijn homesweet home' Jolanda Hamelink kan nu omgaan met de grootste landbouw voertuigen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN JOLANDA HAMELINK Was Parttime boerin in Zuid-Beveland Is Fulltime boerin in Canada Vertellen over uw nieuwe begin? Mail naar redactie@pzc.nl IMaak nieuwe vrien den. Dat is in het ver zorgingshuis net zo belangrijk als op het schoolplein. 'Omanido' (oud-maar-niet-dood) heet de club van Hendrik en lotgenoten. Voor de ze kerheid vieren ze elk jaar een lustrum want je weet niet wie er volgend jaar nog bij is. 2 Wees af en toe opstandig. Steek met oud en nieuw een vuurpijl af op de bin nenplaats, ook al is het verboden. Of schuif met een glimlach dat kritische krantenartikel over bezui nigingen in de zorg onder de neus van de directeur. 3 Nieuwe uitjes geven inspiratie. Ga zoals club Oma nido doet eten in een res taurant met telkens een andere keuken. De italiaan en chinees zijn te gemak kelijk. Ga samen naar de huishoudbeurs en doe een wedstrijd wie in een half uur de meeste gratis spul len verzamelt. 4 Blijf goede voor nemens maken. Zoals eenvoudig weg een jaar ouder wor den. Hendrik (85) neemt zich voor zijn voorzichtig heid te laten varen. Hij voelt zich beter als hij zegt waar het op staat. En hij gooit elke dag iets weg, dat ruimt lekker op. 5 Zorg dat je rood staat voor je dood gaat, is de eerste clublijfspreuk. Laat het geld flink rollen maar gooi het niet over de balk. Hendrik haalt voor een etentje peren bij de groentejuwelier. Omanido heeft een fonds waar alle leden geld in storten, naar eigen draagkracht. 6 Met rustig aan doen kom je verder. Wande len gaat langzaamaan en van bankje naar bankje om uit te rusten. En mocht er nog eens een echte winter komen en het ijs dik ge noeg zijn, durf dan het ijs op in de scootmo- biel. fMERELDADO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51