L I 7 Zelfs de deur opendoen naar de slaapkamer kan al worden uitgelegd als hulp bij zelfdoding. Overal afblijven, zeggen wij boven zijn emoties laten uitstijgen, en objectief naar de situatie laten kijken. Zo sprak ik een keer een vrouw van in de veertig met een al coholprobleem. Ze wist zeker dat ze dood wilde. In dat gesprek heb ik hard gewerkt om haar te laten in zien dat ze zo'n besluit niet zorgvul dig kon nemen, zolang ze onder invloed van de alcohol was." Dat in de maatschappij behoefte bestaat aan regie over het eigen le venseinde, blijkt uit de cijfers: het aantal geregistreerde cliënten van levenseindecounselors steeg van 427 in 2013 naar 607 in 2014, een stijging van bijna 30 procent. Van 89 cliënten weten de raadslie den dat ze zijn overleden in 2014. Hoewel mensen van alle leeftijden aankloppen, bestaat de grootste groep uit ouderen: de gemiddelde leeftijd is 67 jaar. Fysiek lijden (kanker, ouderdomsklachten) is een motief bij een derde van wie aan klopt, bij één op de vijf is dat psy chisch lijden. Bij een kwart van de cliënten is er geen actuele aanlei ding; zij willen simpelweg de regie als het moment daar is. Hoewel de cliënt centraal staat, proberen levenseindecounselors al tijd de omgeving erbij te betrekken. „Vaak zeggen mensen in een eerste gesprek: dat kan niet. Bij een vol gende ontmoeting hebben ze dan toch een partner of familielid bij zich. Naasten hebben altijd vragen en het is belangrijk daar stil bij te staan. Doe je daar niets mee, dan kunnen de gevolgen van de zelfver kozen dood, hoe humaan ook, als nog desastreus zijn." Filmen Naasten die bij het einde aanwezig zullen zijn, krijgen ook informatie. „Zodat ze zijn voorbereid. Bij een zelfgekozen dood komen een schouwarts en politie altijd langs; mensen moeten dat weten. En ze mogen niets doen. Zelfs de deur opendoen naar de slaapkamer kan al worden uitgelegd als hulp bij zelfdoding. Overal afblijven, zeggen wij. En filmen, dan heb je bewijs dat iemand het zelf heeft gedaan." Soms kan de levenseindecounselor niets doen, al is de situatie nog zo schrijnend. „Een man in een ver pleeghuis roept al 3 jaar dat hij dood wil. Het tehuis is ertegen, dus het gebeurt niet. Dat vind ik af schuwelijk," zegt Van Eerde. „Of het echtpaar dat al 55 jaar samen is. De vrouw dementeert, ze willen er samen uitstappen na een mooi leven. Strikt genomen moet de man zijn vrouw vermoorden, want zij begrijpt het niet meer. Zo'n man zit hier dan te huilen op zijn stoel. Dat komt heel erg bij mij binnen." uit het leven te stappen, staat ver van de realiteit, stelt Frank Vanden dries: „Zo iemand loopt eerder richting het spoor. Mensen die con tact met ons opnemen, zijn vaak al jaren bezig. Die hebben een verle den in de geestelijke gezondheids zorg, met opnames en contacten met allerlei artsen. Aan hun wens is al een lang besluitvormingspro ces vooraf gegaan." Wachten De route via een levenseindecoun selor is niet de snelste: „Na een eerste telefoontje wacht je twee weken op een afspraak. Als iemand na dit gesprek bij zijn voornemen blijft, en inderdaad voorbereidin gen treft, duurt het al snel twee, drie maanden voor het echt zover is. Voor ons staat een zorgvuldige voorbereiding centraal. Het tegen overgestelde van impulsief dus." Voor sommige cliënten is dat een tegenvaller: „Die denken dat wij een koffertje met medicijnen heb ben klaarstaan, waaruit we direct leveren. Zo werkt het niet." Toetsen of de wens om te sterven definitief is, doen levenseindecoun selors niet, zegt Vandendries. „Wij zijn geen scherprechters over het leven van een ander, die vraag ligt wat ons betreft bij de cliënt. Dat is zelfbeschikking. Wel onderzoeken we of iemand in staat is de voorbe reidingen zelf uit te voeren." Van Eerde vult aan: „Met onze ge sprekken willen we een persoon Euthanasiewet dinsdag 23 februari 2016 GO Levenseindecounselors Frank Vandendries en Caroiien van Eerde bespreken een doodswens door 'boven de emoties uit te stijgen'. Hulp bij zelfdoding is strafbaar. Instrueren, sturen, regisseren, of hulp verschaffen in de vorm van concrete voor bereidingen en handelin gen zijn bij wet verboden. Wat wel mag: algemene informatie verschaffen (bijvoorbeeld over mid delen en procedures), morele steun bieden en aanwezig zijn bij de zelf doding. De commissie-Schnabel concludeerde onlangs dat er geen noodzaak is om de juridische moge lijkheden voor hulp bij zelfdoding te verruimen. Deze 'commissie van wij- ven van een arts." over de vraag of versoe peling van de Euthana siewet - voluit Wet toetsing levensbeëindi ging op verzoek en hulp bij zelfdoding (WTL) - nodig is. Volgens levenseinde counselors Frank Van dendries en Caroiien van Eerde slaat Schnabel de plank mis. „Deze conclu sie past bij de conserva tieve stromingen in de politiek. Dat is vooral vervelend voor ouderen en anderen die wat wil len ondernemen en daarvoor binnen de hui dige wet afhankelijk blij- zen' boog zich in op dracht van de regering www.levenseindecoun- seling.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50