IWijfel in rechtszaal over wie oma Toni (96) neerstak Referendum koerst aan op 'ongeldig' - dan is het ja Gemeenten hebben vaak geen 4 NIEUWS Pleidooi om achterstanden bij jongste vluchtelingenkinderen op basisschool te voorkomen. In de asielzoekerscentra zitten zeker 2..500 kinde ren jonger dan vier jaar. Ze wachten met hun ouders op een verblijfsver gunning en wonen vaak langer dan een jaar in een azc. Voor kinderen vanaf vier jaar wordt hard gewerkt om ze zo snel mogelijk op een basisschool te krijgen. De kleintjes moeten het echter meestal doen met een lokaal waar ze af en toe eventjes mogen spelen. „Dat is een gemiste kans", rea geert woordvoerder Ad Veen van de PO-Raad (vertegenwoordiger van basisscholen). Als de peuters eenmaal vier jaar zijn, komen ze met een grote achterstand op de basisschool en zijn taallessen on nodig duurder. Dat betogen de MO-groep (brancheorganisatie van peuterspeelzalen) en PO-Raad. Veen: „Jonge kinderen leren op deze leeftijd door sa men te spelen, ook dat draagt bij aan een goede ontwikkeling van deze kinderen." Uit onderzoek van onder- zoeks- en adviesbureau Sardes blijkt dat peuters slechts in een derde van de azc's naar een edu catieve opvang kunnen. Op ande re locaties heeft het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) alleen een speelruimte ingericht. Daar kunnen ze een paar uur per week spelen en meedoen met re creatieve activiteiten. „We doen er zoveel mogelijk aan om iets voor peuters te doen, maar peu terspeelzalen zijn gemeentelijke aangelegenheden", aldus woord voerder Caroline van Dullemen. Onderwij sachterstanden Gemeenten moeten de opvang van asielzoekerspeuters betalen van het geld dat ze krijgen voor het wegwerken van onderwijs achterstanden. Juist vluchtelin genkinderen hebben een grotere kans op leer- en ontwikkelings achterstanden. Met name kleine gemeenten, die weinig geld krij gen uit dat potje, zeggen de edu catieve opvang niet te kunnen be talen. Om de peuters vroeg- en voorschoolse educatie te bieden, is een kleine zes miljoen euro no dig, schat Sardes. Asielzoekers peuters staan niet ingeschreven in de gemeentelijke basisadmini stratie waardoor gemeenten geen extra geld krijgen, bijvoor beeld vanuit het potje voor on derwijsachterstanden. Boven dien is de peuteropvang duur, doordat de ouders geen eigen bij drage kunnen betalen en de in- en uitstroom hoog is. „Gemeen- Als er vandaag verkiezin gen zouden zijn, dan haalt het referendum het waarschijnlijk niet", zegt Peter Kanne van onderzoeks bureau I&O Research. Dat terwijl volgens zijn onderzoek vier op de tien Nederlanders tegen het ver drag zijn (38 procent), tegenover 32 procent voor. Bijna een derde van de kiezers is er nog niet uit. Om het referendum te laten gel den, moet minimaal 30 procent van de stemgerechtigden komen opdagen. Maar of dat gaat lukken, is zeer de vraag. Uit onderzoek van I&O Research blijkt dat de ver wachte opkomst al sinds decem ber schommelt rond de 30 pro cent. Het zal er dus om spannen, zegt Kanne. „Maar er is nog een week of zes te gaan, dus de animo kan nog groeien." In het 'voor-kamp' leiden de peilingen tot hevige discussie: moet je nu wél of niet gaan stem men? Er zijn immers twee situa ties waarin het associatieverdrag gewoon doorgaat. Als een ruime meerderheid van de kiezers in stemt - al lijkt dat nu onwaar schijnlijk. Maar ook als de minima le opkomst niet wordt gehaald. Onder meer GroenLinks-jonge- renorganisatie DWARS pleitte daarom voor thuisblijven. Maar onderzoeker Kanne noemt dat een 'ongelofelijke stommiteit'. „Een beetje alsof je in een voet baltoernooi zegt: laten we gelijk spel spelen, want dat doet de an der ook. Zul je net zien dat die an der tóch scoort." Bovendien, zegt de onderzoe ker, schuilt in die houding 'een soort minachting voor de mensen die tegen het verdrag zijn'. „Kie zers in het voor-kamp zijn vaak van D66, GroenLinks en PvdA: juist de partijen die de referen- dumwet in het leven hebben ge roepen. Met thuisblijven negeer je de onrust en voed je politiek cynis me." Uit het onderzoek blijkt ook dat nog steeds ruim de helft van de Nederlanders niet of nauwe lijks weet wat het referendum in houdt. Kanne: „Vooral de voorde len blijven voor veel mensen ab stract. Als premier Rutte zegt: het is goed voor de handel en export, dan denken veel mensen: ja ja, het geld gaat vast naar de grootverdie ners." De Tweede Kamer heeft al voor het verdrag gestemd. Het kabinet zegt de uitslag 'serieus te bekij ken', maar een raadgevend referen dum is niet bindend. Minister Plasterk (Binnenlandse Zaken) raadt ja-stemmers hoe dan ook af om thuis te blijven. „Volgens mij moet je helemaal niet ingewik keld doen. Ga stemmen, en laat ge woon weten wat je ervan vindt." Broodmager is hij, Vino H., de 25-jarige Arnhemmer die op 19 maart 2015 in de Amsterdamse Pijp de geliefde 'oma Toni' Heere- mans-de Jong neerstak. Vino eet bijna niks. Het is een van die rare gedragingen waaruit deskundigen concluderen dat hij volledig ontoe rekeningsvatbaar is en waanidee ën heeft. Vino denkt dat zijn gebit vol gaten zit. Hij wilde het de rech ter in Amsterdam laten zien, maar die bedankte snel. Een gaatje in zijn gebit is nooit geconstateerd. Dat hij als zoon van een ge vluchte Irakees jaren is mishan deld door zijn vader, daar zijn wel aanwijzingen voor. Het is dé re den die Vino H. ook gisteren weer opgaf voor de dodelijke steken die hij oma Toni toebracht. Hij deed het uit wraak op zijn vader. Zijn relaas daarover klonk bi zar: zijn eigen vader durfde hij niet aan te vallen. Dus moest hij zijn fysieke wraak op iemand an ders kwijt. „Liefst een kwetsbaar persoon. Een bejaarde of een kind." Vino had ook kinderen in z'n vizier, 'maar die zijn altijd met hun moeder'. Dat durfde hij dus niet. Oma Toni met haar rollator, dat durfde hij wel. Maar niet voor dat zij helemaal alleen in een straat liep. „Want anders zou een voorbijganger mij misschien iets aandoen." En dan viel hij haar ook nog van achteren aan. „In een flits, vier messteken, twee in haar hoofd en twee in haar buik." Ja, hij had wel spijt en vond het een domme actie. Maar: „Naar mijn vader toe is het het waard ge weest." Vino's familie was er niet bij gisteren. Zij bezoeken hem niet of nauwelijks in de gevangenis. Oma Toni's dochters waren er wel, met hartverscheurende slachtofferver klaringen: „Een hel om onze moe der zo'n pijn te zien lijden. Onze maar ik heb het gedaan." Zijn ad vocaat Bob Meijer zei, ondanks Vi no's bekentenis, 'dat hij daar niet zeker van is'. Bovendien is de vraag of Vino H. wel verantwoordelijk is voor To ni's dood. Oma Toni overleed 3,5 week na de aanval. Ze had een longonsteking gekregen, kon moei lijk praten en zou vermoedelijk nooit helemaal herstellen. Ze wil de niet meer, at niet meer en knokte niet langer voor haar le ven. Was haar dood dan Vino's schuld? De officier van justitie vond dat er absoluut een causaal verband is tussen het geweld en haar dood: „Zij is fysiek en geeste lijk kapot gemaakt door het ge weld. Dat zij het eten en vechten voor haar leven niet meer kon op brengen, was niet haar schuld." Omdat deskundigen 'goed gear gumenteerd' hebben dat Vino vol ledig ontoerekeningsvatbaar is, eist justitie geen cel maar tbs met dwangverpleging. De rechter doet op 7 maart uitspraak. moeder is ons ontnomen, maar ook ons ouderlijk huis, ons honk." Vino luisterde roerloos, zei iets van spijt maar bleef erbij: het was het waard geweest. Duidelijker kon het niet. Toch rezen gisteren twee vragen: er was speeksel gevonden van een derde persoon op de plaats delict, van een Georgische asielzoeker die nu spoorloos is. En Vino had géén bloed van oma Toni op zijn kleding en handen. Maar Vino bleef erbij: „Ik was in de war, 'Onze moeder is ons ontnomen, maar ook ons ouderlijk huis' Peuter moet leren spelen, ook in het azc door Ellen van Gaaien door Susanne Geuze In de referendumstrijd over het as sociatieverdrag met Oekraïne ligt het 'nee-kamp' ruim aan kop, maar er schuilt een addertje onder het gras: de uitkomst is ongeldig als te weinig mensen komen stemmen. En daar ziet het naar uit. Demonstranten in Kiev: zij zijn vóór. foto Sergey Dolzhenko/AP Vino H. voor de rechtbank in Amsterdam foto Petra Urban door Victor Schildkamp AMSTERDAM. Vino H. (25) stak in maart vorig jaar Toni Heere mans-de Jong (96) neer met dode lijke gevolgen. Zelf bekent hij dat, óók de laffe wijze waarop. En toch rezen er gisteren in Amsterdam vragen: heeft hij het wel gedaan en is hij wel verantwoordelijk voor haar dood? Dochter Toni Heeremans-De Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4