Een midlifecrisis kan iedereen overkomen 6 I HART& VRAAG HEI DE DESKUNDIGE Wie zelf wil bepalen wanneer hij sterft, kan aankloppen bij levenseindecounselors. Maar daarover praten zonder vooroordeel leidt niet altijd tot de gewenste euthanasie. Doodswens Een crisis betekent chaos, niet alleen in je eigen leven, maar ook in het leven van anderen Juist door erover te praten, door de mogelijkheid concreet te maken, zette die man de dood op een afstand Ü1Ë a» Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; ontwikkelingspsycholoog Steven Pont. De eerste is de peuterpuberteit, waarin je je lichamelijk losmaakt van je ouders ('Nee!', 'zelf doen!'). De tweede is de adolescentiepu- berteit, waarin je geestelijk loskomt van je ou ders en als derde kun je de midlifecrisis zien. Daarin maak je je los van de omgeving die je hebt opgebouwd. Ik wil niet stereotyperen, maar simpel gezegd geldt voor een man dat hij een andere baan, een andere auto en/of een andere partner wil. Kijken we naar de vrouwelijke midlife crisis (die bestaat ook), dan zien we vaker dat vrouwen stappen nemen op het gebied van zelf ontplooiing. Ze be ginnen bijvoorbeeld aan een opleiding. De midlifecrisis kan iedereen overkomen. Het klassieke verhaal van de nieuwe auto en de nieuwe vriendin mag niet verbloemen dat een crisis altijd een serieuze zaak is. Want crisis betekent chaos; niet alleen in je eigen leven, maar ook in dat van anderen. Er zijn pogingen ondernomen om de fasen van een crisis te beschrijven. Maar mensen zijn mensen en wetmatigheden worden zel den precies gevolgd. Daarom is het lastig je vraag te beantwoorden. en deze goed afsluiten. Er zijn mensen die erin blijven hangen en hun leven lang boos blijven. En er zijn mensen die terugkeren met een bos bloemen. De vraag is wat jij kunt doen. De beste tip die ik je kan geven: ga door met je leven en blijf je niet op hem richten. Dat geeft rust en je wordt er voor een eventu ele terugkeer ook aantrekkelijker door. Con centreer je dus op je eigen leven, dat doet hij ook. Daarin zijn jullie dan weer gelijkwaardig en alleen uit die gelijkwaardigheid kan even tueel een nieuwe, gezonde relatie komen. HET PANEL TEKST DO PRINS I FOTO'S SHODY CAREMAN Blij. Het klinkt misschien vreemd, maar dat is het eerste woord dat opkomt bij levenseindecounselor Carolien van Eerde (53), als ze denkt aan één van haar cliënten. „Een vrouw van 64 met COPD en artrose. Door pijn en benauwdheid kon ze alleen nog maar binnen zit ten. Een paar jaar geleden nam ze voor het eerst contact op, vorige maand besloot ze dat het genoeg was. Zij en haar man waren blij dat ze die beslissing zelf kon nemen, en dat ze er vervolgens op een mooie, humane manier kon uitstappen." Ook collega Frank Vandendries (53) ervaart vaak dat cliënten dankbaar zijn als zij dankzij de juiste infor matie kunnen beschikken over de medicijnen om te kunnen sterven, op het moment dat ze dat echt wil len. „Dankbaarheid, maar ook rust. Zo iemand weet: het kan, als ik het wil. Ik heb de spullen in huis, ik kan zelf beslissen. Die autonomie geeft mensen soms zelfs nieuwe le venskracht." Zoals bij de man van 25, die zich enkele jaren geleden bij Vanden dries meldde. „Tijdens het intake gesprek toonde hij zich overtuigd dat hij wilde sterven, en wel zo snel mogelijk. Maar juist door erover te praten, door de mogelijkheid con creet te maken, zette hij de dood voor zichzelf op een afstand. Hij be sloot toch naar andere mogelijkhe den te kijken en ging terug in therapie." Als levenseindecounselors begelei den Vandendries en Van Eerde mensen die aangeven niet meer verder te willen leven. Hulp bieden ze niet, want dat zou strafbaar zijn (zie ook het kader). Wel geven ze algemene informatie over de moge lijkheden om op een humane ma nier uit het leven te stappen, zonder bemoeienis van een arts. Dat wil niet zeggen dat iedereen die aanklopt voor een gesprek, ook tot zelfdoding overgaat. Het is voor veel mensen al belangrijk om, vaak voor het eerst, openlijk over hun doodswens te kunnen spreken. Frank Vandendries: „Op zelfdoding w. ft# - dt 1 ik, rust een enorm taboe, nog steeds. Er in eigen kring over praten is voor veel mensen onmogelijk. Ze zijn bang voor vooroordelen, voor afwijzing. In het reguliere medische circuit, waar ze vaak al jaren in ver toeven, wordt vaak bevoogdend ge reageerd." Carolien van Eerde: „Wij proberen niet om mensen van gedachten te laten veranderen. Wel gaan we het gesprek aan. Sommigen denken al leen nog maar: ik wil dood. Door ze vragen te stellen, proberen we ze aan het denken te zetten. Zijn er andere mogelijkheden? Staat er nog ergens een deur op een kier?" Het beeld dat iemand in een op welling contact opneemt met een levenseindecounselor om impulsief Steven Pont is ontwikkelings psycholoog. dinsdag 23 februari 2016 so Ik ben verlaten door mijn man die volgens mij in een midlifecrisis zit. Hij is al wat ouder en dit lijkt zijn tweede te zijn. Komt het vaak voor dat men sen een midlifecrisis niet goed verwerken en rond hun 60ste in herhaling vallen? Sluiten ze zo'n tweede crisis wel goed af of blijven ze vluchten voor een confrontatie? En is er een percentage bekend van mensen die na zo'n crisis naar een partner terugkeren? Een midlifecrisis is een soort derde puberteit. Er zijn mensen die een tweede crisis doormaken Ook een vraag? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho HUISARTS Rutger Verhoeff RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Als leuen klaar is 44 I :Ï>S s (T- -5 3M SS fm)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 49