I 5 I li Weeën wegpuffen met hulp van een stemmetje 0 LEESTIPS Cf Streef je dromen na Bepaal je eigen grenzen Accepteer eikaars verschillen Kevalling'scoaeh app De app dient ter overbrugging, tot de verloskundige daadwerkelijk verschijnt VI3 1 Theo: „Ik zie mezelf op termijn nog wel iets in het verlengde van onze zoon doen. Een Voetbalschool op starten in Amerika. Lijkt me gewel dig!" Wilma: „Ik heb een salon voor sportmassage, waar ik verschil lende massagetechnieken toepas. Dat begint nu nogal extreme vor men aan te nemen, zo druk." Theo: „We hebben het over emigre ren gehad. Dat is niet niks, maar wij kijken naar kansen in plaats van beren op de weg te zien." Wilma: „De massagetechnieken en andere methodes die ik toepas, staan in Amerika nog in de kinder schoenen. Daar kan ik iets nieuws opbouwen, dat weet ik zeker. Een mooie uitdaging. Maar voorlopig praten we alleen nog over emigre ren. Het ook doen, is een grote stap." Wilma: „Ambitieus en sociaal zijn is leuk, maar je moet wel je grenzen kunnen aangeven. Ik doe dit jaar bijvoorbeeld voor het eerst niet mee met de Roparun. Het wordt te veel allemaal." Theo: „Jij slaat soms ook wel een beetje door. Vorig jaar beklom je de Alpe d'Huez en halverwege ga je nog een meneer masseren om dat hij zo'n pijn heeft. Zelfs op de berg ben je aan het werk." Wilma: „Dat is de passie voor mijn vak." Theo: „Weet ik, maar je moet soms even op de rem trappen." Wilma: „Dat doe ik nu dus. Althans, ik probeer het. Zoiets als de Ropa run is leuk, maar de bedoeling is natuurlijk wel dat je als team vol doende geld binnenhaalt. Het is niet alleen de loop zelf, ook alle ac tiviteiten vooraf. Een bowlingmara thon voor het goede doel, een diner voor het goede doelDat slurpt tijd en energie." Theo, lachend: „En we zijn ook de jongsten niet meer. Ik heb het voor zitterschap van de Voetbalschool ook overgedragen." Theo: „Hoewel we allebei nogal fa natiek en actief zijn en beiden van voetbal houden, zijn we verder heel verschillend van karakter." Wilma: „Ik ben veel drukker dan jij bent." Theo: „Ja, ik houd er wel van mezelf soms even terug te trekken. Geluk kig ben je daarvan op de hoogte." Wilma: „Tessa lijkt wat dat betreft op jou. Ook wat ingetogener. Jouko is een flapuit, een druktemaker. Net als ik." Theo: „Maar als we ergens voor gaan, dan gaan we er volledig voor. Daarin zijn we wel hetzelfde. Dat is ook precies wat we terugzien in de kinderen." Veel vrouwen ervaren de eerste bevallings uren als stressvol. De coachende app 'Doula' blijkt zo succesvol dat deze ook in het Turks, Marokkaans, Engels, Spaans en Duits be schikbaar komt. De weeën zijn begonnen, de verloskundige is gebeld. En dan volgt het grote wachten. „Waar ontspan ning nodig zou zijn, over heerst dan vaak de stress," zegt de Amsterdamse ver loskundige Marijke Sibie. „Met deze app kan de rust terugkeren." „Veel stellen houden bij hoeveel tijd er verloopt van de éne tot aan de vol gende wee. Gaat alles vol gens schema? Dit kan stress met zich meebren gen, vooral als het de eer ste bevalling is of als die lang duurt. Ik heb het meegemaakt dat ik een vrouw begeleidde en dat ze tot mijn verbazing een weeën-timer-app had aan gezet. Ik dacht: Óf ik be strijd dit soort apps, die meer spanning geven dan helpen, óf ik ontwikkel als verloskundige een betere app." „Natuurlijk. Toch is het van belang je te kunnen overgeven aan die weeën. In de eindfase van je zwan gerschap maakt het li chaam van nature het bevalhormoon oxytocine aan. Dat zorgt voor regel matige en gecoördineerde samentrekkingen van de baarmoeder. Maar neemt de stress de overhand of denk je al na over het aan staande kraambezoek? Dan komt het hormoon adrenaline vrij, terwijl de productie van oxytocine zal afnemen. Minder weeën zijn het gevolg en de ontsluiting zal trager verlopen. Ik zeg weieens: Verlaat het mensenbrein, vergeet het plannen. Keer terug in het oude reptie lenbrein, in een soort me ditatieve toestand." „Er komt geen klok bij kij ken. Dankzij kalmerende muziek en mijn rustige stem laat ik vrouwen ont spannen. Je hoeft alleen maar te luisteren. Of kies voor een druk op de puf- knop. Dan praat ik je naar de wee toe en er ook weer uit. Zonder er bewust van te zijn kun je tijdens je be valling in een soort trance terechtkomen. Wil je even stilte, dan kan het volume van mijn stem of de mu ziek zachter of je drukt op pauze." „Dat is inderdaad jammer ja, datje bij een app niet zonder een smartphone kunt. De bedoeling is dat de partner of een andere begeleider het apparaat be dient. De boodschap is vooral: de app dient ter overbrugging, tot de ver loskundige daadwerkelijk nodig is en verschijnt. Daarna heb je vooral een stevige hand nodig om heel hard in te knijpen." „Bij een soepele aanloop is iedereen gebaat, vinden gynaecologen, cursuslei ders en collega verloskun digen. Ook in het Amsterdamse Lucas An dreas Ziekenhuis vallen we er soms op terug. Doula is nu ook te downloaden in Google Play, inmiddels ook in Engels, Duits, Spaans, Turks en Marokkaans." Een ziek persoon liefdevol en warm benaderen is wat een alzheimerspecialist bepleit. Ook andere schrijvers willen patiën ten een steun in de rug zijn. dinsdag 23 februari 2016 Wat brengt deze app dan aan extra's voor een vrouw die gaat bevallen? Een kind baren is toch gewoon spannend? Bij de app komt geen klok kijken, want het is de bedoeling dat de barende vrouw in een meditatieve toestand komt. Wat is de truc achter jouw bevallingsapp Doula? 44 Met alsnog die smartphone die je moet gebruiken als stoorzender? Wie gebruiken de app? iSARNOUDKLUHERS HUIL MAAR NIET MAMA, ALLEEN MIJN BLOED IS ZIEK Toen de 10-jarige zoon van Bertine van de Poll leukemie kreeg stond haar leven en dat van de rest van het gezin op zijn kop. Dit boek schreef ze voor lotgenoten. Vior webmedia, 17,95 ANDERS KIJKEN NAAR ALZHE MER li ESA K r.iriMr.Miif. IjlLWUiiai.HBÜ ANDERS KIJKEN NAAR ALZHEIMER Een boek vol tips en the rapieën voor wie iemand met alzheimer verzorgt. Megan Carnarius kiest een warme benadering in plaats van een klinische. AnkhHermes, 20 HEMELS LAND Rachel Visscher woonde en werkte in Italië en sprak daar met migranten en mensen die op de vlucht zijn. Over actueel met als thema's overleven en opnieuw beginnen. Pepper books, 17,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48