h HART8TZII I 3 DIEKSTRA Geen enkele twijfel: kom op met die test De meeste mensen, jong en oud, zitten de laatste uren voor ze gaan slapen voor schermen ONTSPANNEND PRIJS KWALITEIT EIND OORDEEL René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Vraag je je weieens al waarom die leuke film zo laat begint? René Diekstra verzet zich tegen de verleiding van het scherm en slaapt liever goed. Slaapproblemen zijn vooral bijslaapproble men, zei een van mijn psychologie- opleiders als we weer eens een patiënt met slaapproblemen bespraken. Ik vroeg hem of het omgekeerde ook opgaat, dat goed slapen erop wijst dat je geen pro blemen hebt met degene die naast je in bed ligt. Interessante gedachte, zei hij. Vond ik zelf ook. Want het klinkt aanne melijk datje door je relatie te verbete ren ook beter slaapt naast hem of haar. Interessanter is het antwoord op deze vraag: kan slecht slapen de oorzaak zijn van een slechte relatie? Als het ant woord 'ja' is, belooft dat niet veel goeds op relatiegebied. Al jaren neemt zowel de duur als kwaliteit van slaap af. Ik wil niet meteen beweren dat de toename van het aantal echt scheidingen daarvan een gevolg is. Maar door slechter en te kort te slapen raken we eerder ontstemd, vermoeid, pessi mistisch, depressief. Slaapproblemen zijn een van de belangrijkste oorzaken van depressie. Drie slechte nachten zijn soms al vol doende om in een depressie te donderen. Slechter slapen betekent slech ter leren en presteren in studie of werk, meer fouten maken, vaker dingen verge ten, minder goed problemen oplossen. Ons brein heeft slaap nodig om gedach ten en gevoelens te ordenen, te archive ren, te leren en op te lossen zelfs. Zoals een van mijn andere leermeesters zei: er is niets zo therapeutisch in dit heelal als slaap. Als dat zo is hoe komt het dan dat we onze slaap zo laten verslonsen? Schermen! Massaal zitten we de laatste uren voor dat we gaan slapen aan schermen. Tele visie, computer, laptop, iPad, e-reader of mobiele telefoon. Vaak meerdere tege lijk. Schermen met blauw licht onder drukken de afscheiding van hormonen die essentieel zijn voor goede slaap. Ver der komt via schermen informatie op ons af waardoor breincentra geprikkeld worden die in de aanloop naar slaap juist met rust gelaten moeten worden. En tenslotte laten we steeds meer van onze nacht afpakken door praatpro gramma's, films en docudrama's die zo laat mogelijk worden geprogrammeerd. De economische en gezondheidsschade die Pauw en Jinek door hun slaapaf- braakeffect hebben veroorzaakt, moet enorm zijn. Mijn advies: bescherm je kostbare slaap alsof je leven ervan af hangt. Dat doet het namelijk. Anderhalf uur vóór bedtijd alle schermen uit! Nikki de Nies wil graag praten over haar ziekteproces, maar alleen, en dat zegt ze met een blij hoofd, als ze niet wordt afge schilderd als een zielenpiet. Want ze had dan wel lymfeklierkanker, zielig is ze niet. In maart 2014 zat ze met haar vader en moeder - gescheiden, maar hier alsnog een front vormend - bij de in ternist en daar klonk het: Hodgkin lymfoon. „Wat anders klinkt dan lymfeklierkanker, maar hetzelfde is." Al snel wist De Nies dat het een zeldzame aandoening is (450 diagnoses per jaar) en belangrijker: dat het goed valt te behandelen (sla- gingskans: 95 procent). Maar kanker had zijn trauma's veroorzaakt in de familie. „Oma was overleden aan borstkanker. Zij was er niet bovenop gekomen, en ik moest er wel bo venop komen." Dat deed Nikki niet, althans niet na de eerste chemokuur. Ze werd aanvankelijk schoon ver klaard, maar begin 2015 kwam de ziekte terug. „Mijn arts van het An- toni van Leeuwenhoek zei 'bij het AMC zijn ze bezig met een baanbre kende trial. Ik denk dat je daar beter af bent'." Zo geschiedde. Ze kwam in de Trans plant BRaVE studie - een on derzoek waarin wordt ge keken naar het effect van het medi cijn Brentuxi- mab vedotin in combinatie met de gebruikelijke chemo therapie (DHAP). Daar volgt, als de patiënt fit genoeg is, nog een stamceltransplantatie én een laatste, stevige chemotherapie (Beam) op. De onderzoekers hopen dat dankzij Brentuximab meer pa tiënten die laatste klap aankunnen. De chemo heeft Nikki uitgewrongen, wat haar lichamelijk sloopte, maar geestelijk sterkte. „Als hier nog iets doorheen slipt, dan weet ik het ook niet meer." Nu is ze kankervrij. Ze krabbelt op, haar haar is weer ge groeid. „Pittig kort is niet leuk als het je wordt opgelegd." Hoe energiek ze ook mag overkomen, ze is nog steeds onderweg naar haar oude ni veau. Ze heeft een lage weerstand. „Na een dag college zie ik scheel van vermoeidheid." Nikki twijfelde geen moment over de trial. Dit is wat ze wilde. Voor haar zelf en voor anderen. „Ik ben er an derhalfjaar uit geweest. Vriendinnen zijn afgestudeerd, heb ben huizen en banen. Ik heb geen klap uitgevoerd. Daar had ik best een goede reden voor, maar toch. Als je zo in bed ligt, voel je je nogal nut teloos. Ik vind het fijn dat ik uitein delijk ergens een stempel op heb kunnen zetten." dinsdag 23 februari 2016 GO Het is een soort nepvakantie. Smokkel door te fantaseren dat de zon bij het ontbijt schijnt. Dan voel je je anders. De overgang is wat groot (en cru) als de lamp uitgaat. Ik zit weer gewoon in de winter thuis aan tafel en moet als de sodemieter naar mijn werk. De prijs van dit oude model is niet te achterhalen. Nieuwe kosten vanaf 129 euro. Daar heb je jarenlang plezier van. Inderdaad kostbaar. Lenen of gezamenlijk aankopen kan een idee zijn. Sommige huis artsenpraktijken en moderne koffiebars hebben ze staan. Steun en toeverlaat - bij 5000 lux Zet de lamp aan bij het ontbijt, foto shutterstock Schermen Henke van de Pol (II) leerling groep 7 Duchenne spierdystrofie Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl Nikki de Nies (22) student communica tiewetenschappen Hodgkin lymfoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46