Mag het licht eind februari langer aan? 0 2 I HART& Zeven minuten bestand tegen de zon Ruim twee jaar in wachtstand Lekker in balans Zeldzameziektendag Ongeveer één miljoen Nederlanders hebben te maken met een zeldzame aandoening. Door mee te doen aan een test hoopt één op de acht aan betere medicijnen of behandelingen te komen. Maar wat als de proef wordt gestaakt? tekst malikasevil i foto s mark van der zouw Opeen dag zag ik op Facebook dat het onderzoek 'on hold' werd gezet. Dan word je niet goed, hoor Wat heerlijk dat de dagen lengen. Februari kan zo zwaar vallen, in de staart van de winter. Zeker met wei nig zon. Het is tijd voor een lichtkuur. De krokussen mogen dan aangeven dat de natuur voorloopt op schema, de zon gaat er niet eerder van op of later van onder. En juist het gebrek aan helder daglicht breekt mij aan het einde van de winter op. Dan duurt het me opeens te lang. Op reis naar de zon helpt, maar bruin trekt zo'n extra wintervakantie niet elk jaar. Gelukkig gaat het de goede kant uit, roept ook de sombere buurvrouw en de ver moeid ogende collega. De zon komt alweer op om 07.42 en gaat onder om 18.09 uur. Toch duik ik rond deze tijd de kast in om de lichtlamp te pakken voor een kuur van mi nimaal vijf dagen. Het is nog zo'n log model. De kleinere opvolger past in een handpalm. Lichtbaden kunnen vermoeidheid, neer slachtigheid, moeilijk opstaan en een laag energiepeil verhelpen, typerend voor een ont regelde biologische klok. Zo'n 60 procent van de bevolking heeft er last van. In de win ter is de lichtintensi teit (lux) van de zon fors lager. Dat kan op een grauwe februari dag van 5000 lux zo maar 95.000 eenheden schelen met een zon overgoten dag in juli. Placebo of niet, mijn trouwe lichtlamp helpt enigszins. En is al vele keren uitgeleend. HELDER PRAKTISCH MOTIVEREND Henke, Nikki en Jeroen hebben een zeldzame ziekte. Met alle landgeno ten die aan - naar schatting - zesdui zend zeldzame aandoeningen lijden, vragen zij zaterdag, op Zeldzame- ziektendag, aandacht voor hun vaak chronische of levensbedreigende aandoening. Volgens cijfers van de Centrale Commissie Mensgebonden Onderzoek die medisch weten schappelijk onderzoek registreert, doen jaarlijks 130.000 van deze patiënten mee aan medische onderzoeken, in de hoop dat hun lichamelijke conditie verbetert of dat de ziekte wordt gestopt. Medicijnen moeten immers worden getest op mensen voordat ze worden geregistreerd. Maar als een middel aanslaat en het onderzoek stopt, kunnen deze proefpersonen nergens aanspraak op maken. Patiënten moeten dan jaren wachten op registratie en lancering op de markt. Onbekend is hoeveel gebruikers van het eerste uur 'onvrijwillig' moesten stoppen met de medicatie of behandeling. Als dit ge beurt, is dat volgens Peter Kapi tein van stichting Inspire2Live schrijnend. „Er moet een ga rantie komen dat patiënten die er baat bij hebben, een middel mogen blij ven gebruiken, dat het wordt verstrekt en net jes wordt vergoed." Directeur Cor Ooster- wijk van de patiënten vereniging voor zeldzame ziekten, VSOP, vindt dat er meer snelheid moet komen in het registra tieproces. Veel patiën tenverenigingen spreken de hoop uit dat weten schappers en farmaceuten hen bij de opzet van de testen betrekken om onder meer de be langen van proefpersonen te behar tigen. Moeder natuur heeft een stel wrange aandoeningen in haar repertoire. Een opval lende is die met de feeërieke naam erytropoiëtische protoporfhyrie (EPP) - een ziekte waarbij iets mis gaat in de laatste fase van de aan maak van rode bloedlichaampjes. Onder de huid hoopt zich een rest stof op die reageert op een bepaalde golflengte van het licht. Mensen met EPP kunnen niet tegen zonlicht, niet tegen fel licht, sommigen zelfs niet tegen ledlicht. Als ze er te veel van opvangen, hebben ze last. Van een onaangename kriebel als mild ste uiting tot, uiteindelijk, stevige ontstekingen aan de huid. Als gevolg van een weef- foutje in et DNA zijn mensen met EPP gedoemd zo veel mogelijk binnen te blijven, met de ramen verduisterd. „Toen mijn buren hun tuin snoeiden, stond ik binnen een paar seconden buiten om te vragen of ze de begroeiing wilden laten staan. Beschutting tegen zonlicht is voor mij belang rijk," zegt Jeroen Verheul, een van de circa tweehonderd mensen met EPP in ons land. Dertig van hen hebben meegedaan aan de medische proef met het middel Scenesse. Daarbij wordt een soort buisje in het buikvet gebracht, dat ervoor zorgt dat de aanmaak van pigment in de huid wordt gestimuleerd. Het resultaat is bevrijdend. Volgens offi ciële onderzoeksgegevens levert het de deelnemers per dag zeven onge schonden minuten in de volle zon op. „Voor mij maakt dat veel ver schil. Want zeven minuten in de volle zon is goed voor twee tot drie uur in de schaduw. Met andere woorden: je kunt je kinderen naar school brengen, in de schaduwkant van trein of bus reizen, op kantoor werken, boodschappen doen, kortom een redelijk normaal leven leiden." Toen de proef afliep heeft de farmaceut uit compassie nog een jaar Scenesse verstrekt. Dat is drie jaar geleden. Al die tijd zitten EPP- patiënten te wachten op het mid del. „Ik maak me zorgen, omdat de fabrikant aan de hand van onze ervaringen opnieuw moet bewijzen dat het perma nent werkt. Gebruikers moe ten strikt worden gevolgd. Dat maakt het middel verschrikke lijk kostbaar." Op de site van Duchenne Pa- rent Project staat het hard en helder: 'Met ongeveer 10 jaar wordt lopen voor kinde ren met Duchenne spierdystro fie erg moeilijk, en worden ze afhankelijk van een rolstoel'. Henke niet. Henke is 11 jaar en staat nog op een tram poline en fietst. Zijn vader, Walter van de Pol, weet hoe dat komt: het medi cijn Drisapersen. Toen Henke 5 jaar was, begon hij ermee in een medi sche proef. „Wij zagen vrij snel verbeteringen. Eerst denk je: misschien beeld ik het me in. Maar na zo'n tien weken liep Henke de trap op van de glijbaan in het zwembad. Normaal stapte hij bij, voetje bij voetje, maar nu nam hij trede voor trede." Natuurlijk vond Henke het naar om elke week een injectie te krij gen, maar dat had het gezin Van de Pol er graag voor over. Tot twee jaar geleden. „Op een dag zag ik op Facebook dat het onderzoek 'on hold' werd gezet. Dan word je niet goed, hoor." Bij Duchenne breken de spieren langzaam af, omdat er een eiwit ontbreekt dat zorgt voor de stevig heid van spiercellen. Voor die zeer ernstige ziekte is geen behandeling maar Henke reageerde goed op Dri sapersen. Volgens de onderzoekers vielen de resultaten voor de hele groep echter tegen. Henke kwam daardoor ruim twee jaar zonder medicijnen te zitten. Hij voelde zich sneller moe, fietste minder goed. Telkens werd een volgende test uit gesteld. Maar sinds vijf weken neemt Henke deel aan een nieuwe proef met Drisapersen. Wanneer het middel inNederland wordt gere gistreerd, is volstrekt onzeker. Laat het alsjeblieft snel gebeuren, zegt Walter, ook als de langeter mijneffecten en bijwerkingen niet tot het laatste detail zijn uitgeplo zen. „Duchenne heeft, om het licht uit te drukken, ook bijwerkingen." dinsdag 23 februari 2016 so &CATHËRINEVANDERUNDEN Zeker. Gewoon bij het ontbijt met krant de lamp voor je neus aanzetten. De kuur duurt minimaal vijf dagen achtereen. Niet verge ten dus. In de handleiding staat niet voor hoeveel lux de lichtlamp zorgt. Je hoeft niet constant in de lamp te kijken. Af en toe volstaat. Kruip dichtbij. Hoe verder je van de lamp af zit, hoe langer het duurt. Kijkend in het licht blijken er allerlei eiwitvlekjes in mijn oogvocht te dansen. DE PATIËNT ALS proefkonijn Jeroen Verheul (44) journalist erytropoiëtische protoporfhyrie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45