Poetin en Obama regelen staakt-het-vuren Syrië Sunweb werft barmharige vakantiegangers voor een vrijwilligersreis NIEUWS 3 Overdag vluchtelingen helpen, 's avonds relaxen in een hotel. De eerste hulpvakantie naar Lesbos. LESBOS. 'Laat Lesbos stralen met jouw hulp.' Met die woorden werft Sunweb barmhartige vakan tiegangers voor een wel heel bij zondere reis naar de zon. 's Avonds kunnen ze genieten van het 'authentieke, charmante eiland' met die 'vriendelijke bevol king' en oh ja: een viersterrenho- tel. In de ochtend wachten op hen de vluchtelingen, die door oorlog en ellende alles zijn kwijtgeraakt. Met busjes worden de toeristen naar de plek des onheils gebracht, waar ze onder de vleugels van Joh nny de Mols stichting Movement on the Ground aan de slag gaan. „Ondanks de goede intenties heeft het natuurlijk iets wrangs", zegt Inge Hermann, die bij hoge school Saxion onderzoek doet naar vrijwilligerstoerisme. „Je gaat mensen helpen, voor zover dat mogelijk is, die alles kwijt zijn. Terwijl het jouw vakantie is. Een packagedeal, waar de excursie wordt vervangen door dat helpen. Maar voor wie doe je dat nu pre cies? Voor hen of voor jezelf? Wat levert het de ander op?" Want op Lesbos struikelen de hulpverleners over elkaar, om 'iets' te doen. En wat de vrijwilli ge vakantievierders te wachten staat, vermeldt het pakket van Sunweb niet. En er is nog een andere vraag die niet wordt beantwoord: hoe is het om in het echt de ellende te zien, die normaal alleen via tv te volgen is? „Het kan een traumati sche ervaring worden, om dit alle maal te zien." Hulporganisatie Dokters van de Wereld, dat ook actiefis op Les bos, pakt het heel anders aan dan Sunweb. Daar worden medisch ge schoolde vrijwilligers voor vertrek gescreend, om later voor zes we ken op het eiland te helpen. Er wordt gekeken waar behoefte aan is, in de kampen op Lesbos. „We geven begeleiding tijdens het werk en ook nazorg. Het werk daar kan erg heftig zijn", zegt een woordvoerder. Maar wie wil boeken bij Sun web, hoeft zich daar allemaal niet mee bezig te houden. Met een klik op de knop is het geregeld, naast de advertentie staat een ther mometer, die een heerlijke 30 gra den aangeeft. Johnny de Mol Gisteren vertrok de eerste vlucht en vertelde Johnny de Mol voor vertrek op Schiphol voor de came ra's van NOS over het initiatief. 'Zijn' Movement on the Ground werkt met Sunweb en Transavia om vrijwilligers geheel georgani seerd aan het werk te zetten. 'We hopen dat dit een hoop tijd en geld scheelt.' Door een ander be stuurslid van de stichting wordt 'Ondanks de goede intenties heeft het natuurlijk iets wrangs' benadrukt dat er wordt samenge werkt met de burgemeester van Lesbos, om te voorkomen dat de vakantiegangers in de weg lopen en te zorgen dat ze ook echt iets bij kunnen dragen. Voor zover be kend is Sunweb de eerste die dit soort vakanties aanbiedt, ook al zijn er al wel trips waarbij getim merd kan worden aan dorpscho- len in het buitenland, of geholpen wordt in weeshuizen, om maar wat te noemen. Of het huidige ini tiatief neigt naar ramptoerisme, daarop wil Sunweb niet ingaan. Het bedrijf zou geen winst maken op de vakanties. Bezettingsgraad Wél zorgt deze reis naar de zon dat de bezettingsgraad in hotels en restaurants in Lesbos in één klap stijgt, zegt Marco van Leeu wen, docent toerisme-industrie aan hogeschool NHTV. Voor de ondernemers in de toerismesector op het eiland, die de boekingen voor komend vakantieseizoen flink zien achterblijven, is dat een oppepper. De euro's die de vrijwilligers op het eiland laten rollen, kunnen ervoor zorgen dat meer onderne mers het hoofd toch boven water houden. „Dat is natuurlijk ook in het belang van Sunweb, op lange re termijn. Na de tsunami duurde het jaren voor de situatie weer als vanouds was. Reisorganisaties heb ben er baat bij om hun contacten warm te houden tot de vluchtelin- gencrisis bezworen is." Dan is er nog die andere winst, die de touroperator wellicht kan pakken, op het gebied van imago. „Maatschappelijk verantwoord on dernemen kan ook een imago ver beteren of versterken", zegt Her mann. Daar daar houdt vrijwilli ger Nick van Benthem zich alle maal niet mee bezig. Hij vertelt voor dezelfde camera's op Schip hol als Johnny de Mol dat hij 'een stukje bij wil dragen aan de mede mens'. Daarvoor offert hij graag wat vakantiedagen op. De VS en Rusland zijn overeenge komen dat er zaterdag om midder nacht een staakt-het-vuren in Sy rië moet ingaan. De Amerikaanse president Obama en zijn Russi sche collega Poetin hebben dat gis teren na telefonisch overleg laten weten. Volgens het Witte Huis was dat gesprek op verzoek van de Rus sen. De Amerikanen hebben een vijf pagina's lang document vrijge geven met details van de zoveelste poging tot een bestand, zonder dat daarin harde afspraken zijn ge maakt in geval van schending. Op de Russische televisie noemde pre sident Poetin het aanstaande staakt-het-vuren als een 'echte stap voorwaarts die het bloedver gieten kan doen stoppen'. Zijn ge sprekken met president Obama waren volgens Poetin 'een voor beeld voor de wereld in de strijd tegen het terrorisme'. Uitgesloten van het akkoord zijn Islamitische Staat (IS) en het al-Nusrafront, een filiaal van al-Qaeda. De VN-veiligheidsraad beschouwt hen als terreurgroe pen. In de strijd tegen IS zijn Was hington en Moskou bondgenoten. Rusland is een bondgenoot van de Syrische president Bashar al-Assad en heeft eind september militair ingegrepen om hem voor de ondergang te behoeden. De Verenigde Staten behoren tot de felste tegenstanders van al-Assad. De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken John Kerry riep alle partijen op volledig in te stemmen met de voorwaar den. „Als het bestand wordt uitge voerd en nageleefd, zal het niet en kel leiden tot een vermindering van het geweld, maar zal het ook Minister van Buitenlandse Zaken John Kerry riep alle partijen op volledig in te stemmen met de voorwaarden zorgen voor een uitbreiding van de verstrekking van noodzakelijke humanitaire noodhulp aan bele gerde gebieden." Het regime van president Bas- har al-Assad en de oppositie krij gen tot vrijdagmiddag de tijd het bestand te aanvaarden. De gevech ten zouden dan volgende dag om middernacht kunnen stoppen. Ook als de wapenstilstand zater dag ingaat, zal het geweld in Syrië niet stoppen. IS is juist nieuwe be schietingen begonnen op de stad Homs en een buitenwijk van Da mascus. Rusland en ook de Vere nigde Staten zullen doorgaan met het bombarderen van groeperin gen als IS en afsplitsingen van al-Qaeda. Grootste onzekerheid is of de Syrische president zich tot een bestand laat bewegen nu hij dagelijks terreinwinst boekt op het slagveld. In het verleden heeft al-Assad zich weinig van wapens tilstanden aangetrokken. Voorzitter Khaled Khoja van de Nationale Coalitie, zei dat het de bedoeling is dat het bestand in eer ste instantie twee weken duurt. De door Saudi-Arabië gesteunde rebellen van het Hoge Onderhan delingscomité (HNC) stemmen onder voorwaarden in met het plan, zei HNC-woordvoerder Riyad Farid Hijab. Een andere be langrijke partij, Turkije, heeft het plan verwelkomd. De speciale Sy- rië-gezant van de VN, Staffan de Mistura, ziet met het bestand een kans op een snelle hervatting van het vredesoverleg. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 Zon, zee én vluchteling redden door Annemieke van Dongen en Carla van der Wal Inge Hermann onderzoekster hogeschool Saxion door Bob van Huët WASHINGTON. Poetin belt Obama en maakt afspraken voor een staakt-het-vuren in Syrië. Amerika nen en Russen blijven wel schieten op IS en andere 'terroristen'. Een vrijwilligster met een vluchteling op Lesbos. foto Reuters (met advertentie Sunweb) Dinsdag 7 dagen 2 personen Logies BEWAREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3