Publiek krijgt stem in Zeeuws Museum Effect van windparken op kusttoerisme is volgens 8 ZEELAND Colofon 088-0561510 088-0139910 FZC Plaatsing van windparken in zee zou toeristen afschrikken. Dat lijkt in de praktijk wel mee te vallen. Monasch Loskade Delta Hoe? Dat gaat ze de komende maanden uitzoeken. Daarvoor wordt een 'inspiratiereis' naar New York gepland met de mede werkers van de afdeling communi catie. Waarom Amerika? „Omdat musea daar veel verder zijn met participatie van bezoekers dan in Europa. Het Brooklyn Museum in New York heeft een kleine collec tie, maar legt wel een sterke ver binding met het publiek", zegt Ruiter. Dat museum heeft bijvoor beeld het hele jaar door onder- wijs- en culturele programma's voor jong en oud. Ruiter: „Wat we in Europa doen, vind ik toch wat te simpel: een museum kiest vijftig werken uit, laat het publiek stemmen op hun favoriete schilderijen daaruit en die komen dan in een exposi tie. Dat kan beter", vindt Ruiter. „Wij proberen het soms wel, zoals met het handwerkproject, waarbij mensen aan de slag gaan met am bachtelijke technieken." De mening van het publiek gaat ook een rol spelen bij de her inrichting van de 'geschiedenis vleugel' van het Zeeuws Museum. „Dat is de vleugel met de wandta pijten, de schilderijen en de Neha- lenniastenen. Die drie delen van de collectie vertonen nu onder ling geen samenhang én hebben geen samenhang met de rest van het museum. Dat is me al jaren een doorn in het oog", zegt Rui ter. „Het zijn topelementen uit de collectie, dus ze blijven zichtbaar. We stoeien nog met hoe we er één verhaal van kunnen maken." Het accent in de geschiedenis vleugel zal minder op de Zeeuwse geschiedenis komen te liggen, en meer op de cultuur van Zeeland, voorspelt Ruiter. „Het Zeeuws Mu seum moet een algemene intro ductie worden op Zeeland. Hier kom je heen als je wilt weten wat er in Zeeland is gebeurd. Wil je daarna meer weten over de mari tieme geschiedenis, dan ga je naar het Muzeeum in Vlissingen. Over de natuur? Dan ga je naar Terra Maris in Oostkapelle. En over de 'We willen de Zeeuwen meer betrekken bij de collectie en exposities' watersnood? Dan ga je naar het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk." Deze visie past bij de op dracht in het nieuwe museumbe leid van de provincie. Die gaat uit van samenwerking tussen 'thema musea' en een voortrekkersrol voor het Zeeuws Museum. Blijven toeristen weg als windturbines op zee de strakke hori zon doorbreken? De discussie woedt van Den Helder tot aan de Zeeuwse kust. Gemeenten als Katwijk, Noordwijk en Zand- voort vrezen tientallen miljoe nen mis te lopen doordat toeris ten wegblijven als de windpar ken letterlijk in zicht komen. Onlangs publiceerde het mi nisterie van Economische Zaken een rapport van onderzoeksbu reau Decisio. De onderzoekers konden geen definitief antwoord geven op de vraag of windparken effect hebben op de recreatie. Er zijn windmolens op zee die je nu al bij helder weer vanaf de Zeeuwse kust kan zien: het Bel gische windpark op de Thornton- bank op zo'n 27 kilometer van de luxe badplaats Knokke. Tussen Tearoom Titanic en Brasserie New Havanna in Knok ke biedt een opening in de hoge bebouwing rond het Louis van Bunnenplein ('medestichter van de badplaats') zicht op strand en zee. Op deze mooie heldere win terdag is het windpark aan de ein der te zien. Wandelaars genieten van het zonnetje en maken selfies op de stenen golfbrekers. „Liever een windpark dan een kerncentrale. Windmolens op zee storen mij absoluut niet." Rafael Versmesse wandelt met zijn vrouw Denise Smessaert over het strand van Knokke. Voor hen ligt de Noordzee te blinken in de zon. In de verte vaart een drijvende flat van Höegh Autoli- ners voor het windpark langs. De tientallen windmolens zijn te zien als witte plukjes aan de hori zon. „Maar kijk achter u. En naast u", wijst Versmesse. Achter hem zijn de hoge appartementencom plexen te zien, links de kranen van de haven van Zeebrugge en rechts is in de verte ligt de boule vard van Vlissingen. Daarbij val len de molens aan de verre hori zon in het niet. Het tweetal komt uit Gent en is een keer of tien per jaar in Knokke te vinden en zal er blij ven komen. „Maar we komen ook graag in Zeeland. De Zeeuwse kust is veel mooier. We fietsen van hier graag richting het Zwin." Een ander paar wenkt. Willy Bollen en Ludgart Valkenborg ko men uit Hasselt, Belgisch Lim burg. Ze vragen aan Versmesse of hij een foto van hen wil maken. Geen probleem. Bollen kent de discussie over het plaatsen van windmolens op zee. Hij tuurt over de zee om de molens te kun- 8 Brieven Eindelijk een PvdA-coryfee, Jac ques Monasch, die de ballen heeft om de waarheid te ver kondigen. Ik kan me helemaal vinden in stelling om de Haag se vier (Samsom, Asscher, Dijs- selbloem en Spekman) aan de kant te zetten vanwege de uit verkoop van Nederland voor ei gen politiek gewin. Dit kan vol gens mij rekenen op brede steun in onze samenleving. Mis schien stem ik dan weer op de PvdA. Wat weet Leny van de Heuvel (6 februari) van bomen? Ik heb daar jaren ervaring mee. Toen ik dertig jaar op mijn huidige adres woon de, plantte de gemeente Vlissin gen op goede afstand van de erfaf- scheiding drie abeelen. Abeelen hebben wortelopschoten, per boom soms wel 25. Dit worden ook weer bomen. Stel, drie bomen geven 25 opschoten. Dat worden dus 75 bomen in een tuin vol bloe men. De boeken die ik erover raad pleegde, spreken over plaatsing van die bomen in een park of laan. De bomen waarover Van de Heu vel praat, horen niet op de Loska de. Er zijn best bomen te vinden die daar wel thuishoren. Vraag het ook niet aan leken, maar aan men sen met kennis van zaken. Het aansturen op vertrek van de directeur van Delta is een politie ke beslissing en niet direct in het belang van de medewerkers - die niet zo'n exorbitante salarisverho ging kregen - en ook niet om de provincie kosten te besparen. Inte gendeel, zo'n vertrekkende direc teur krijgt miljoenen mee. De nieuwe directeur krijgt heus niet minder salaris dan de oude. Het is visieloze politiek die het grote door Maurits Sep MIDDELBURG. Zeeuwen krijgen meer invloed op het Zeeuws Mu seum. Directeur Marjan Ruiter wil bezoekers nauwer betrekken bij de presentatie van de collectie en bij exposities. Marjan Ruiter, museumdirecteur Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. t Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. »PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 Redacties Telefoon: 0118-434000 redactie@pzc.nl Walcheren 0118-434021 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 0118-434021 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 0118-434021 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service. Wie blijft weg door Theo Giele Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ben van de Ven Pak de Griffioen 9, Middelburg Johan Leijnse De Beerenbrouckstraat 16, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36