l Celstraf voor inrijden op fietser Liever op afspraak dan wachten in rij voor loket Schotse Huizen op weg naar een toekomst zonder structurele subsidie WALCHEREN 7 Museum Schotse Huizen werkt aan de toekomst. De eeuwenoude beelden worden gedeeld met moderne snufjes. m VEERE. De manipulatieve officier van justitie Justine de Heer uit de tv-thriller Penoza duikt straks op in de Schotse Huizen in Veere. Niet als Justine, maar als Alma. Alma Oaks (1889 - 1987) is de geestelijk moeder van de Schotse Huizen. Zij wordt belichaamd door actrice Jacqueline Blom, die in Penoza de rol van Justine speelt. Vanaf eind maart vertelt zij op twee videoschermen de bezoe kers van het nieuw ingerichte mu seum over haar verzamelingen en haar fascinatie voor Veere en de kunstenaarskolonie die het stadje tot de aanleg van de Veerse Dam kende. De opnames worden binnen kort gemaakt. In Amsterdam en in Veere, vertelt Ruud Backx van Mu- Penoza-actrice verhaalt straks in de Schotse Huizen als Alma Oaks van haar liefde voor Veere en haar verzamelingen seum Veere. Onder die noemer vallen de Huizen en het oude stad huis aan de Markt. De Schotse Huizen zijn tot 25 maart gesloten. Er wordt hard ge werkt aan een grondige opknap beurt en herinrichting. Schilders, elektriciens, sjouwers en schoon makers wisselen elkaar af. Met maar één doel voor ogen: het mu seum een nieuwe toekomst bin nenleiden. Een toekomst zonder de structurele subsidie van de ge meente Veere. Die hield 1 januari dit jaar op. Voor speciale exposi ties of projecten kan Museum Veere een eenmalige subsidie aan vragen. Verder moet het zelf de broek ophouden. Met de herinrichting hoopt het museum niet alleen meer bezoe kers te trekken, maar ook nieuwe De man is veroordeeld om dat hij op 2 augustus vorig jaar met zijn terreinauto doelbe wust is ingereden op een fiet ser. Deze 25-jarige ex-vriend werd vol geraakt door de auto. Volgens de rechtbank was er sprake van een poging tot dood slag. A.'s vriendin had hem die dag gebeld met de mededeling activiteiten te ontplooien. Zoals concerten, lezingen en work shops. De herinrichting treft het volledige museum. Backx: „De museumwinkel gaat helemaal op de schop. Over zichtelijker en vooral eigentijdser. Chocolate Lovers verdwijnt defini tief. Niet alleen door het bezwaar van een Veerenaar, maar ze past ook niet echt meer binnen ons idee van de museumwinkel." Bezoekers kunnen straks met podcatchers, interactieve audio- handsetjes, door het museum zwerven. Met het apparaatje kan informatie opgevraagd worden van wat er te zien is. De zestiende-eeuwse stadhuis- beelden in de verduisterde beel denzaal, staan straks letterlijk in het spotlicht. Ze vertellen elk hun eigen verhaal. Kasteel Sanden- burgh krijgt een prominente plek aan hun voeten. Als maquette. De gemeente denkt erover na om het werken op afspraak dit jaar in te voeren. Mede daarom is een peiling gehouden onder in woners naar hun mening over de kwaliteit van de dienstverle ning. Dan gaat het bijvoorbeeld om het vernieuwen van pas poort of rijbewijs en afspraken over bouwvergunningen. De peiling is uitgevoerd door ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland bij een inwonerpa nel waarvoor mensen zich voor- Naast herschikken en beter uit lichten van de collectie, is er ook een nieuwe expositieruimte. Vol Na de herinrichting moet er nieuw licht schijnen over de collectie in de Schotse Huizen. De officiële heropening is donderdag 25 maart trots wijst Backx boven op een zaal aan de achterkant. Daar stroomt het licht volop binnen door de grote ramen met tuin- af konden opgeven. Aan deze pei ling deden 195 Middelburgers mee. Daaruit blijkt dat 59 pro cent van de ondervraagden graag op afspraak komt; 38 procent houdt liever vast aan de vrije in loop. Wethouder Arjan Beekman verwacht voor de zomervakantie een besluit te kunnen nemen over werken op afspraak. Hij wil eerst ook ervaringen van andere gemeenten met deze werkwijze horen. Volgens Beekman is het voor bezoekers inderdaad prettig als ze direct geholpen kunnen wor den. „Overigens zijn de wachttij den nu ook niet lang." Voor de gemeente is werken op afspraak ook interessant, vanwege de be zuiniging op personeel. „De be zetting van een afdeling is dan beter te plannen." zicht. „Dit was kantoor en wat op slag. We hebben de tussenwan den weggehaald. Over de hele lengte komt een vitrine met daar in streekdracht. Niet op poppen maar in een modieuze opstelling." Het museum wil meer ruimte bieden aan de bestaande collectie beeldende kunst en aan wisselex posities. Met werk van hedendaag se kunstenaars en Veers werk dat in andere musea hangt. „Via fond sen als VSB en Prins Bernard Cul tuurfonds, onze donateurs en ei gen geld, hebben we ruim een ton bij elkaar gekregen", vertelt Backx. va kan tie krach ten K dat haar ex haar lastig viel. A. ging op weg, kreeg ruzie met de ex en was van plan met zijn dichtgeslagen oog richting huis te rijden. Hij bedacht zich, keer de om en reed over het fietspad waar hij tegen zijn fietsende op ponent zou zijn aangereden. Verwondingen Het slachtoffer kwam er met lichte verwondingen vanaf. Tij dens de behandeling van de zaak ontkende A. dat hij op het slachtoffer was ingereden, hoe wel camerabeelden van het te genoverliggende benzinestation een andere indruk gaven. De celstraf die is opgelegd is conform de eis, de ontzegging van het rijbewijs is iets zwaar der. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 Museum Veere duikt in diepe door Annemarie Zevenbergen door Emile Calon MIDDELBURG. De 35-jarige Rillan- der A. A. is gisteren veroordeeld tot een celstraf van twaalf maan den waarvan vijf voorwaardelijk. Ook legde de Middelburgse recht bank hem een rijontzegging op van één jaar waarvan vier maan den voorwaardelijk. door Maurits Sep MIDDELBURG. Inwoners van Mid delburg vinden het fijn als de ge meente gaat werken 'op af spraak'. Dan kunnen ze er reke ning mee houden in hun agenda. En dan hebben ze ook geen last meer van wachttijden. Zeeuws Schoon zoekt Vanaf 18 jaar. Uurloon: 12,20 Solliciteer op www.zeeuwsschoon.nl reeuws Onderdeel van Zorgstroom Vrijwilligers Jan Feller en Ciel van Willems ruimen de potten en pannen op die bij de kachel staan, foto Dirk-Jan Gjeltema Meer nieuws zie: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35