Je hoeft niet bang te zijn voor lastige poëzie -Jm Lagere straf voor 'erectiehandel' maaskant Theater Zeelandia brengt verhalen Kees Slager ZEELAND 5 :*V;' Maakt er meer vakantie van. Gisteren werd in Middelburg begonnen met de repetities voor het muziektheater Zeeuwse Vrouwen 2. „Ik heb er een goed gevoel over. De afgelopen jaren heb ik veel mensen gesproken. Ik heb duide lijk kunnen maken dat poëzie meer is dan luisteren en lezen. Een gedicht is een echt communi catiemiddel. De tijd die ik nog heb als Dichter des Vaderlands ga ik vragen beantwoorden, die ik in het publiek heb opgepikt." „Het is een manier om te laten zien dat poëzie niet moeilijk is. Je hoeft niet bang te zijn voor zoge naamd lastige gedichten. Als je met mensen over een gedicht praat, dan zijn ze heel gauw ver rast en ontdekken ze dat het een rol kan spelen in je eigen gevoels leven." „Ik ga niet alles verklappen. We gaan het in elk geval hebben over het gedicht 'Nu nog' van Hugo Claus. Elke strofe begint met de woorden 'nu nog'. Het is een heel lang verslag van een erotische er varing. In tussenstrofen wordt er licht ironisch commentaar gege ven. Dit gedicht zet bij mij altijd de haren overeind als ik het lees. Het is ook een inspiratiebron ge weest voor mijn in 2011 versche nen bundel Eiland, berg, gletsjer." „Dat is niet de bedoeling. Als we dat toestaan krijg je een andere bij eenkomst. Maud Vanhauwaert en ik behandelen drie gedichten, die wij hebben gekozen. Het publiek mag ons wel onderbreken als we die gedichten ontrafelen." „Heel simpel, lees het een aantal keren hardop voor jezelf. Pak ver volgens de regels die je niet snapt, als uitgangspunt. Wat staat daar en waarom staat het daar? Zo dring je door in het gedicht." Gezellig Beieren I Sicilië, Sardinië en Corsica Genieten aan deBloemenrivièra Rondreis Madrid, Andalusië Barcelona maaskantreizen.nl De repetities voor Zeeuwse Vrouwen 2 moeten nog op stoom komen. En toch zijn er al meer dan acht honderd kaartjes verkocht. Dat zegt iets over de hoge verwach tingen. Het zegt ook iets over Zeeuwse Vrouwen 1, het mu ziektheater dat in 2010 in heel Zeeland volle zalen trok. Gisteren werd in het kantoor van Productiehuis Zeelandia in Middelburg het glas geheven en taart aangesneden. Zo werd de start van de repetities voor Zeeuw se Vrouwen 2 gemarkeerd. De drie actrices Gonny Gaakeer, Astrid van Eek en Julia van de Graaff wa ren van de partij. Net als regis seur Die van Duin en dramaturg Alex Mallems. En Kees Slager, op wiens boek het muziektheater is gebaseerd. Zij waren de mensen achter Zeeuwse Vrouwen 1 - zij zijn ook de mensen achter Zeeuw se Vrouwen 2, dat donderdag 7 april in de Mythe in Goes in pre mière gaat. Het begon allemaal met het boek. Journalist Kees Slager inter viewde rond 1990 zeven Zeeuw se vrouwen over hun leven in de 20ste eeuw. Actrice Gonny De tweede versie van Zeeuwse Vrouwen gaat donderdag 7 april in première in de Mythe in Goes Gaakeer zag in de gebundelde le vensverhalen meteen theater. Op haar initiatief werden vier van de zeven interviews voor het thea ter bewerkt. Zo ontstond Zeeuwse Vrouwen 1, waaraan behalve de drie genoemde actrices ook Ange- lique de Bruijne meedeed. Het succes binnen en ook buiten Zee land overtrof alle verwachtingen. Voor Zeeuwse Vrouwen 2 zijn nu de drie verhalen, die vorige keer niet aan bod kwamen, aan de beurt. Julia van de Graaff speelt de in 1916 geboren dijkwer kersdochter Wanne; Gonny Gaakeer is Heieen (1921), de eer ste Marva in Zeeland; Astrid van Eek kruipt in de huid van Els (1924), die haar hele leven op de barricaden stond. Kees Slager over de nieuwe productie: „Je ziet drie vrouwen in het arbeiders- en midden standsmilieu, die een hard leven hebben en zich toch niet tot slachtoffer laten maken. Ze zijn door het leven getekend, maar zijn er ook sterk en strijdbaar door geworden." Regisseur Die van Duin: „We weven net als de vorige keer de verhalen van de vrouwen door el kaar. Het verschil is dat er nu live pianobegeleiding is, waardoor je een andere sfeer krijgt." De actri ces: „Als we elkaar ontmoeten, gaan we meteen Zeeuws spreken. Dit is theater over mensen, die voor iedereen herkenbaar zijn." Dramaturg Alex Mallems: „Zeeuwse Vrouwen 2 is zeker geen kopie van de eerste versie, er is veel ruimte voor improvisatie." MIDDELBURG. De 52-jarige S.W. is gisteren door de rechtbank ver oordeeld tot het betalen van een boete van tienduizend euro waar van de helft voorwaardelijk. Twee weken geleden eiste het Openbaar Ministerie (OM) nog een boete van vijftienduizend eu ro waarvan de helft voorwaarde lijk omdat hij geneesmiddelen had verkocht zonder dat hij daar voor de juiste vergunningen had. De man had in Clinge (ge meente Hulst) een bedrijf dat handelde in voedingssupplemen ten. Via een melding uit Finland bleek echter dat de supplemen ten die hij verhandelde een erec- tiebevorderend stofje bevatten. Daarmee werd het voedingssup plement aldus het OM een ge neesmiddel. Volgens de raadsvrouw van W. betrok zijn cliënt de capsules in Taiwan en was niets bijzon ders aan hand. Ze vertelde ook dat de supplementen diverse ke ren waren onderzocht en dat er niets bijzonders was aangetrof fen. Pas medio 2012 werd de werk zame stof bekend en dat had W. dus nooit eerder kunnen weten. Volgens de rechters waren het twee onderzoeken die weinig voorstelden. De rechtbank: „Hij had gedegen onderzoeken moe ten laten doen." De rechtbank volgt het OM niet in de strafeis omdat de man zestien maanden illegaal gehandeld zou hebben. Het OM ging uit van een periode van twee jaar. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 5 vragen aan Dichter des Vaderlands Anne Vegter (1958) over de poëzie- workshop Hallo Gedicht! Zaterdag 27 februari geeft Anne Vegter samen met de Vlaamse dichter Maud Vanhauwaert een poëzieworkshop in de Kloveniers doelen in Middelburg (16.00 uur). door Jan van Damme U bent Dichter des Vaderlands ■*- sinds begin 2013. Januari 2017 loopt uw termijn af. Heeft uw func tie tot nu toe gebracht wat u ervan hoopte? Met de poëzieworkshop Hallo Gedicht reist u door het land. Is dat een manier om antwoord te ge ven op vragen over poëzie? 3 Welke gedichten komen aan bod tijdens de workshop? 4 Kunnen deelnemers aan de workshop zelf gedichten aan dragen? 5U geeft tips voor een beter en sneller begrip van gelaagde ge dichten. Zoals... 6 dagen vanaf 349 j 6-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar met o.a. Regensburg, Passau, Zuid-Bohemen Cesky Krumlov! Verblijf in Rimbach op basis van half-pension. Vertrek: 16 mei, 13 juni, 25 juli, 8 augustus, 12 september e.a. 14 dagen vanaf €999 14-daagse rondreis per Comfort-Class I touringcar, met o.a. Taormina, Costa Smeralda, Ajaccio. Verblijf in goede midden klasse hotels op basis van half-pension. Vertrek: 3,24 april, 15,29 mei, 4,18 september e.a. 10 dagen vanaf 699 10-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a. San Remo, Dolceaqua, Nice, Cannes, Genua Portofino. Verblijf in Loano Village hotel o.b.v. half-pension. Vertrek: 29 april, 19 mei, 9,23 juni, 28 juli e.a. 15 dagen vanaf 799 15-daagse excursiereis per Comfort-Class touringcar, met o.a. Burgos, Madrid, Anda lusië, Barcelona. Verblijf in goede midden klasse hotels op basis van half-pension. Vertrek: 2,23 april, 14,28 mei e.a. Maaskant Reizen organiseert al bijna 50 jaar verzorgde busvakanties, www CvVjr excursiereizen en rondreizen door heel Europa. Bij bijna alle reizen zijn sgr excursies en halt-pension inbegrepen. Vraag de gratis brochure aan info@maaskantreizen.nl I 0412-48 28 28 Zeeuwse Vrouwen weer op het toneel door Jan van Damme De mensen achter het nieuwe muziektheater Zeeuwse Vrouwen 2 (vlnr): Astrid van Eek, Julia van de Graaff, Gon ny Gaakeer, Kees Slager en Die van Duin. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33