Edwin Evers langer bij Radio 538 23 Frans Bauer blij met vele volgers Schoppenvrouw is de nieuwe roman van Mensje van Keulen (69). „Ik wilde al lang iets doen met het paranormale." Media Entertainment Dj Edwin Evers (44) en Radio 538 verlen gen hun samenwerking tot eind 2018. Vo rig jaar vierde Evers met zijn sidekicks Rick Romijn, Niels van Baarlen en nieuwslezer Henk Blok het 15-jarig be staan van de populaire ochtendradio show Evers Staat Op. Frans Bauer (foto) bereikte giste ren de mijlpaal van 10.000 volgers op zijn YouTube-kanaal. De zan ger, die in december aan het vlog- gen sloeg, is 'kei- en kei- en kei- trots' op dat aantal. Hij wil nu naar de 100.000 volgers. Het gebeurde in Tokio, kort nadat Mensje van Keulen het manuscript van haar boek had ingeleverd. Ze be zocht een tempel in de Ja panse hoofdstad. In een hoek stopte ze een paar muntstukken in een bakje en ze pakte een buisje met een opgerold vel papier, waarop een toekomst voorspelling in het Engels stond. Ze gruwt er nog van. Het was een kwaadaardige boodschap. Een toekomst die er niet bepaald rooskleurig uit zou zien. „Ik heb het totaal verdrongen", ver telt ze. „Ik weet alleen dat er iets naars en vervelends op dat briefje stond. Doodeng." Ze kijkt naar haar handen. „Voor die tempel stond ook een bak met gewijd wa ter; daar heb ik mijn hand waarmee ik dat briefje had vastgehouden meteen mee afge spoeld." Even is ze stil. „O, wat zeg ik nou toch allemaal weer?" Van Keulen houdt er niet zo van zich te laten interviewen. „Ik ga altijd ongelofelijk kletsen en voor je het weet, zeg je allemaal dingen die je niet meent of niet op die ma nier had willen zeggen. Ik heb al eens Na bokov aangehaald, die hield er ook niet van, hij zei dat hij altijd als een kleuter ging kraaien." 'Niemand mag één zin lezen voor het verhaal of de roman klaar is, ook de uitgever niet' Reden voor het gesprek is haar nieuwe ro man Schoppenvrouw. Daarin draait alles om een angstaanjagende voorspelling. Schop penvrouw is een kleine, maar prachtig ge schreven roman over Paula, wier dochter een misdaad heeft begaan. De roman be gint als Paula op televisie een Opsporing Verzocht-nchtig programma ziet en weet dat haar dochter een roofoverval heeft ge pleegd. Het brengt haar terug naar haar jeugd, toen ze vriendschap sloot met een nieuw meisje in de klas. Nadat die intrige rende vriendschap tot een einde was geko men, zocht ze contact met een heler, een ziener: dokter Adami. Die haar dus een toe komst voorspelde waarin ze vooral iets niet moest doen. Briefjes „Ik wilde al lang iets doen met het paranor male. Ook ik krijg al jaren briefjes in de bus van bijvoorbeeld dr. Samba of prof. Touba. Ze beloven voorspoed, relatiegeluk en in de toekomst veel geld. Garantie verze kerd! Maar uiteraard tegen betaling. Zwak ke mensen, mensen die erin willen gelo ven, kunnen daar de dupe van zijn. Ze hechten zich aan iemand die misbruik van ze maakt." Ze heeft drie jaar aan de compacte ro man geschreven, die 44 jaar na haar de buut Bleekers zomer is verschenen. Dikke ro mans heeft Van Keulen nooit geschreven. „Ik ben een paar keer over de tweehonderd bladzijden gegaan. Pas toen mijn verhalen werden gebundeld, had ik eindelijk een dik boek." Ook haar manier van werken, is niet ver anderd. „Ik schrijf in mijn werkkamer en vertel niemand wat ik aan het maken ben. Niemand mag één zin lezen voor het ver haal of de roman klaar is, ook de uitgever niet. Het moet eerst helemaal af, zonder fouten. Dan ga ik met het manuscript naar de uitgeverij, leg het op het bureau van de uitgever en ben weer weg. Mopperen „Als ik aan het werk ben, mopper ik wat af. 'Ik doe het niet meer', zeg ik als ik vast loop. Maar je raakt ook in een roes, bent voortdurend met de personages in de weer. Je denkt aan niets en niemand. En als ik dan weer thuiskom nadat ik mijn nieuwe boek heb ingeleverd, denk ik: wat als ik het helemaal mis heb? Wat als er niets van deugt? Maar het kon niet anders dan zo geschreven worden, en tot op he den is het altijd goed gegaan." Ook na 44 jaar? „Ja! De twijfel blijft. Ik schrijf wat het verhaal nodig heeft, ga niet opzettelijk scènes of verhaallijnen uitbrei den. Soms kun je een leven al in één zin schetsen. Waarom zou je omstandig gaan uitleggen?" Bovendien, zegt Van Keulen, kun je op de korte baan suspense en sug gestie veel beter vasthouden. „In Schoppenvrouw gaat het om een moe der die zich zorgen maakt. Een moeder die ook een eigen agenda heeft en met iets wil afrekenen. Bovendien wordt het nodige verzwegen. In deze roman laat ik zien wat er gebeurt met iemand die vervloekt is. Wat gebeurt er als je een puber bent en ie mand voorspelt je iets vreselijks? „Vroeger hoefde de schrijver niets toe te lichten. Het boek was een autonoom kunst werk. Je hoefde niet te vertellen wat je had meegemaakt of onder welke omstandighe den het boek tot stand was gekomen. Een schrijver stond niet voor, maar achter zijn boek. Er was de verbeelding, en daar moest de lezer het mee doen." Dus was dokter Adami er opeens, een fictieve figuur wiens macht tot buiten de roman in een tempel in Japan reikt. „Ach, had ik dat nou maar niet verteld." Fictie, ze schrijft fictie. „Als mensen vra gen wat er autobiografisch is aan mijn werk, kan ik wel antwoorden dat ik alles heb bedacht, maar ik kan ook zeggen dat het autobiografische eraan is dat ik het zelf heb geschreven en het deel uitmaakte van mijn leven." DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 Cultuur Wat gebeurt er als j e vervloekt bent? door Maarten Moll Mensje van Keulen - Schoppenvrouw. Atlas Contact, 18,99 euro. x WB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23