HSBC diep in het rood Jumbomedewerkers woedend over cao Nederlandse bloemenexporteurs gaan dit jaar slecht van start ECONOMIE 21 Philips samen met Amazon AH moet filialen België afstoten Waardedaling Britse pond Philips heeft de handen ineenge slagen met Amazon Web Services voor de ontwikkeling van een back-updienst waarmee zieken huizen in hoog tempo al hun gege vens op afstand (in de cloud) kun nen zetten. Albert Heijn moet acht winkels af stoten in België. Anders kan de be oogde fusie met het Belgische su permarktbedrijf Delhaize niet doorgaan. Dat gebeurt volgens vakbonden op last van de Bel gische Mededingingsautoriteit. De onzekerheid over de Britse toe komst in de EU zet het Britse pond stevig onder druk. De munt boekte gistermorgen de sterkste waardedaling in bijna een jaar. De populaire politicus Boris Johnson schaart zich achter een 'Brexit'. De bank zag de kwartaalopbreng sten in het vierde kwartaal met 18 procent kelderen tot 11,8 miljard dollar. Dat kwam onder meer door een daling van de rente-in komsten naar 8,1 miljard dollar. Aan afschrijvingen op slechte le ningen en voorzieningen was HS BC ruim 1,6 miljard kwijt. De slechte leningen waar HSBC geld voor opzij moest zetten, waren vooral te vinden in de olie- en gas- sector. Beide sectoren hebben het moeilijk nu de prijs voor fossiele delfstoffen onder druk staat. HS BC kondigde ook aan zijn verlies lijdende Turkse tak te houden en te herstructureren, in plaats van af te stoten. Topman Stuart Gulli ver zei in een toelichting dat HS BC 'nog veel moet doen' om zijn doelstellingen te bereiken. In juni kondigde hij een nieu we strategie aan, waarbij de bank zich nog meer gaat richten op Azië. Verder trekt HSBC zich te rug uit verlieslatende landen en worden 25.000 banen geschrapt. Dat moet eind 2017 een besparing opleveren van zo'n 5 miljard dol lar. Aan een verdere uitbouw van de Aziatische activiteiten kleeft overigens wel een risico: de Chine se economie is overduidelijk aan het afkoelen, en dat zou de plan nen van Europa's grootste bank le lijk kunnen opbreken. HSBC is ook de bank waar 453 medewerkers meer dan 1 miljoen euro per jaar verdienen. VEGFIEL. Distributiemedewer kers van Jumbo voeren vanaf vandaag actie in het hele land. Ze zijn woedend over de cao-voorstellen van het super marktconcern. Werktijden van Jumbomedewerkers in de distri butiecentra worden straks in een halfjaarlijks rooster als dic taat opgelegd. Dat zegt FNV-be- stuurder Karin Boelens. De 2.800 medewerkers moeten op commando van de baas komen werken op drukke momenten als feestdagen en weekeinden. Ook de vrije tijd wordt eenzij dig aangewezen. Boelens: „Ver plicht werken als je gezin thuis is en verplicht vrij zijn als je kin deren op school zitten." Ze noemt de voorstellen van de su per één grote verslechtering. „Af gezet tegen de inflatie dalen de lonen zelfs met 1,5 procent in 18 maanden. De overurentoeslagen lijken grotendeels te verdwij nen." De onrust bij de kaderle den over het werktijdendictaat komt bovenop de hoge werk druk. Elke werknemer moet een minimaal aantal orders verwer ken. Wie het target niet haalt, moet langer doorwerken. Ook als een versperd gangpad de oor zaak is. Jumbo Supermarkten kon gisteren geen reactie geven. Naar belangrijke exportmarkten als Duitsland, het Verenigd Ko ninkrijk en Frankrijk werd een stuk minder aan snijbloemen en pot- en tuinplanten uitgevoerd. De handel naar Rusland zakte zelfs met 39 procent. Rusland kampt al een tijd met een econo mische crisis. Uitzonderingen vormden Bel gië en Polen, waarnaar juist meer werd geëxporteerd dan een jaar te rug. De exporteurs handhaven voor alsnog hun „gematigde optimis me" over de afzetmogelijkheden dit jaar. De branche wijt het tegenval lende resultaat onder meer aan het koude, donkere en sobere weer aan het begin van het jaar. De plantenmarkt lijkt in februari al weer herstel te vertonen, de bloemenmarkt nog niet. De domper van januari volgt overigens op een heel goed jaar voor de Nederlandse bloemen- en plantenhandel. De branche kende over heel 2015 een recordomzet van 5,6 miljard euro. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 5 Facebook wil samenwerken met telecombedrijven aan de opvolger van 4G-internet. Door de handen ineen te slaan kunnen de bedrijven miljarden besparen bij de ontwikkeling van 5G. LONDEN. HSBC verkeert in zwaar weer. In het vierde kwartaal leed de grootste bank van Europa 858 miljoen dollar verlies. Vorig jaar was dit nog 1,7 miljard dollar winst. door Bart van Eldert Bloemen op de veiling FloraHol- land in Aalsmeer, foto Remko de Waal AALSMEER. Voor Nederlandse ex porteurs van bloemen en planten viel de start van het jaar tegen. Hun omzet daalde in januari op jaarbasis met 6 procent tot 366 mil joen euro, blijkt uit nieuwe cijfers van brancheorganisatie VGB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21