NIEUWS 15 Wie beter dan Star Wars-held Han Solo om het volgende grote avontuur van het Amerikaanse en- tertainmentconcern Walt Disney toe te lichten. Acteur Harrison Ford verscheen op de Amerikaanse televi sie om ten overstaan van een uitzinnig pu bliek enige attracties te presenteren van twee nieuw te bouwen pretparken die hele maal in het teken staan van de Amerikaan se ruimtesaga. „Het wordt..geniaal", aldus Ford die de ster was in speciale uitzending ter gelegen heid van de zestigste verjaardag van Disney land. In de twee uur durende show die zon dagavond (lokale tijd) werd uitgezonden traden tal van Disneyhelden op onder wie Elton John en de 90-jarige Dick van Dyke die Bert speelde in de klassieker Mary Pop- pins (1964). Harrison Ford stal de show. Hij beloofde het publiek straks zelf te kunnen onder gaan wat hij in de filmopnames had meege maakt. „In een universum, heel, heel ver weg en toch dicht bij huis", aldus Han Solo. Het eerste Star Wars-park komt in Orlan do. Volgend jaar wordt met de bouw begon nen. In datzelfde Florida opent Disney dan overigens ook nog een ander pretpark 'Pan dora - de wereld van Avatar', gebaseerd op de science fiction-film Avatar (2009) gere gisseerd door James Cameron. Deze zomer komt er in Sjanghai het eer ste Disney-pretpark op het Chinese vaste land bij. Alleen al dat laatste vergt een inves tering van vijf miljard euro. Wanneer met de bouw van Star Wars-Anaheim wordt be gonnen is nog niet bekend. Samen met de ingenieurs van Lucas Films hebben de pret- parkbouwers van Disney het Star Wars-uni- versum naar de aarde gebracht. Een van de topattracties wordt straks een tochtje met de Millennium Falcon, het ruimteschip van Han Solo dat in vijf van de zeven films een rol speelt. Bezoekers kunnen straks aan boord gaan van een gigantische vluchtsimulator voor een missie waarbij zijzelf kunnen vliegen of laserkanonnen bedienen om vijandelijke toestellen van het Galactische Keizerrijk neer te halen. In een andere attractie wordt letterlijk over de hoofden van de pretpark bezoekers een lasergevecht gevoerd tussen de beruchte witte stormtroopers van de kei zer en het verzet. In diverse restauratiesectoren kunnen ro bots gaan bedienen en zullen ook acteurs rondlopen als meer of minder bekende bui tenaardse wezens uit de films. Om het alle maal nog een beetje vreemder te maken zal er bijvoorbeeld blauwe melk worden geser veerd. Voor kinderen komen er cursussen lichtzwaardvechten op een speciale Jedi Training Academy. Disney melkt de Star Wars-koe daarmee helemaal uit. Vier jaar geleden telde het en- tertainmentimperium liefst vier miljard dollar neer om de rechten te kopen van Lu- casfilm, de filmmaatschappij van de maker van de Star Wars-films. Disney verwierf ook alle marketingrech- ten van de Star Wars-films en kondigde aan 'om de drie jaar' een nieuwe film te zul len toevoegen aan de al succesvolle reeks waaraan The Force Awakens vorig jaar werd toegevoegd. Het bleek een gouden investe ring. Begin deze maand passeerde die film de magische grens van 2 miljard aan bio scooprecettes. Het hielp Disney aan de hoogste kwartaalwinst ooit behaald. De net towinst steeg met 630 miljoen euro in het eerste kwartaal van het nieuwe boekjaar. De omzet ging met 14 procent omhoog naar 13,7 miljard dollar. „We willen een deel van 'Star Wars' in elke hoek van Disney brengen, op het scherm maar ook in het echte leven", aldus de topman van Disney, Bob Iger, bij de aan koop van de rechten. Dat werkt, want inmiddels blijkt het suc ces van de film ook een magnetisch effect te hebben voor bestaande pretparken van Disney. De bezoekersaantallen daar stegen met 10 procent, de kamerbezetting met 3 procent naar 92 procent. Volgens marktana- listen had dat alles te maken met de nieu we Star Wars-aankleding rond bestaande niet-Star Wars-attracties. Zo werd de in 1977 geopende indoorachtbaan Space Moun tain geüpgrade herdoopt in 'Hyper Space Mountain'. DINSDAG 23 FEBRUARI 2016 In 2012 telde Disney vier miljard dollar neer voor de rechten van de Star Warsfilms. Het Walt Disney imperium begon met Disneyland in Californië in 1955 en blijft sindsdien groeien. Walt Disney World Resort, Florida Tokyo Disney Resort, Tokio Disneyland, Parijs Hong Kong Disneyland Shanghai Disney (geplande opening juni 2016) Naast de themaparken varen er ook vier Disney-cruiseschepen rond en zijn een flink aantal Disney-vakantieparken. Cr W»'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15