I.064 Verdeeldheid Britten over 'Brexit' uit zich in tweestrijd politici 12 NIEUWS De EU verlaten is desastreus, zegt Britse premier tegen parlement. 'Bangmakerij' zegt zijn opponent. Vervolging sjiieten voor spionage België: 117 Syriëgangers Reder moet haast maken LONDEN. Hoe verdeeld het Britse parlement is over de aanstaande referendumvraag al dan niet te ver trekken uit de Europese Unie, werd gisteren goed zichtbaar na af loop van de bevlogen toespraak van David Cameron. Een deel van de regeringsmeerderheid én ook oppositieleden stonden op voor een daverende ovatie. Maar een bijna net zo groot deel van de volksvertegenwoordigers bleef de monstratief zitten. Te midden van luid gejoel en aanmoedigingen verdedigde de Britse premier het volgens hem gunstige compromis voor een voortzetting van het Brits lidmaatschap dat hij in Brus sel zo bitter had bevochten. Groot-Brittannië zou voor zijn economische en nationale veilig heid alleen maar slechter af zijn zonder Europa, was zijn bood schap. Tussen de regels door rekende hij wel even keihard af met zijn oude rivaal Boris Johnson die uit de EU wil en zichzelf feitelijk tot leider van het Brexit-kamp heeft gebombardeerd. Cameron deed dat overigens zonder de naam van de burgemeester van Londen ook maar één keer te nomen. 'Dit krijg je als één partij alle macht heeft: de toekomst van het land geredu ceerd tot twee ruziënde universi teitsmakkers', twitterde de voor malige leider van Liberalen en ex-vicepremier Nick Clegg. Want het ging er vol op. „Ik heb geen andere agenda dan dat ik hier het belang van mijn land dien", sneerde Cameron in een kolkend Lagerhuis. Lees: Boris Johnson is een populistische op portunist die via Europa naar het premierschap wil surfen. De pre mier veegde de vloer aan met Johnsons suggestie dat er - als de Britten op 23 juni maar zouden kiezen voor een vertrek uit de EU (Brexit) - na dat referendum altijd wel weer kon worden onderhan deld over andere, nog gunstiger vormen van samenwerking met het continent. Cameron vergeleek dat met een problematisch huwelijk. „Ik ken geen stellen die een echtschei dingsprocedure zijn begonnen en daarna hun huwelijksgeloften heb ben vernieuwd." En voor wie het nog niet had begrepen: 'no' bete kent 'no' en dat heeft definitieve gevolgen. Volgens insiders is Ca meron ziedend vanwege het ver raad van Johnson die door menig een in de partij wordt gezien als zijn opvolger. Cameron herhaalde zijn argu menten tegen 'een grote sprong in het onbekende' en betwijfelde hardop of Groot-Brittannië nog wel voor vol zou worden aange zien in de wereld als het alleen stond en het niet ook namens de EU opereerde. Net als het overgro te deel van de Britse ondernemers benadrukte de premier dat ver trek uit de Europese Unie bijzon der slecht nieuws zou zijn voor de Britse economie. Londen zou zijn positie als financiële wereldmarkt kunnen verliezen aan Frankfurt en buitenlandse investeerders zou den zich liever binnen de EU (500 miljoen potentiële consumenten) Volgens insiders is Cameron ziedend vanwege het verraad van Johnson vestigen dan daarbuiten om niet tegen handelsmuren op te lopen. Investeerders houden niet van on zekere tijden. Als om Cameron ge lijk te geven, zakte het Britse pond gisteren naar zijn laagste koers sinds 2008. Boris Johnson reageerde vanuit het Londense stadhuis en noemde de door Cameron genoemde geva ren van een exit 'schromelijk over dreven'. Hij vergeleek het met de zelfde 'bangmakerij' toen Groot-Brittannië voor de keuze stond wel of niet mee te doen aan de euro. „Er komen geen gemu teerde ratten die straks knagen aan de gezichten van de laatst overgebleven bankiers", voorspel de Johnson. Zijn belangrijkste zorg blijft een 'erosie van de demo cratie' door Brussel. Zoals iedereen over alles ver deeld lijkt, zo ook de politieke ana listen over het gewicht van Boris Johnson in het referendum. Vol gens Matthew Goodwin van de universiteit van Kent wordt zijn impact overdreven. Anderen en ook sommige bookmakers denken dat Johnsons campagne doorslag gevend zal zijn en zien hem als de opvolger van premier Cameron. De laatste peilingen wijzen op een nek-aan-nekrace. Ondertussen spelen door het re ferendum over Europa ook de al oude anti-Engelse gevoelens van de Schotten weer op. De laatsten willen per se bij Europa horen. Er zijn al stemmen opgegaan voor een nieuw referendum in Schot land over de unie met Engeland als Groot-Brittannië zichzelf bui ten de EU zou plaatsen. Saudi-Arabië vervolgt 32 sjiieten op beschuldiging van spionage voor Iran. Dat hebben Saudische kranten en het televisiesta tion al-Arabiya gisteren ge meld. Onder hen zijn een Iraniër en een Afghaan. De overigen zijn allen Saudiërs, van wie sommi gen volgens Saudische sjiie ten vooraanstaande leden van hun gemeenschap zijn en zich niet inlaten met po litiek. Onder de verdach ten zijn een bejaarde hoog leraar, een kinderarts, een bankier en twee geestelij ken. Ze zouden militaire geheimen hebben doorge geven en Saudische econo mische belangen hebben willen saboteren. België telde eind vorige maand 117 teruggekeerde Syriëgangers. Dat blijkt uit cijfers die Kamerlid Koen Metsu (N-VA) van minis ter van Binnenlandse Za ken Jan Jambon heeft ge kregen. De meeste terugge keerde Syriëgangers zijn af komstig uit Brussel en om geving (59). De cijfers ge ven voor het hele land een totaal van 451 Syriëstrij- ders. Volgens de gegevens van 28 januari bevonden zich 269 strijders in Syrië en waren er zes onderweg naar het front. Rederij Flinter uit Barend- recht moet zorgen dat er binnen tien weken een ber gingscontract ligt voor het vrachtschip Flinterstar. Als er dan nog geen contract is, wordt een dwangsom van 300.000 euro per dag opgelegd. Het hof van be roep in Gent bevestigde het oordeel van de rechter in Brugge dat de berging voor rekening komt van de rederij. Het schip zonk 6 oktober voor de Belgische kust na een aanvaring met een gastanker. Er lekte ruim 300 ton olie in zee. Boris Johnson, burgemeester van Londen, moest gisteren langs een horde journalisten toen hij zijn huis verliet. Dit omdat hij eergisteren aankondigde voor een vertrek uit de Europese Unie te zijn. Hij is, tot ontsteltenis van partijgenoot Cameron, nu het boegbeeld van de Brexit-campagne. foto Carl Court Cameron waarschuwt, Johnson schiet terug door Bob van Huët De Britse premier David Cameron. foto Ben Stansall/AFP RIYAD BRUSSEL De afgelopen vier jaar zijn precies 1.064 meldingen gedaan van seksueel misbruik binnen de rooms-katholieke kerk in België. Aan slachtoffers is door de kerk in die periode 3,9 miljoen euro aan schadevergoedingen uitgekeerd. Dat blijkt uit het rapport 'Van taboe naar open beleid' dat gisteren in Brussel is gepresenteerd. CENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12