8 NIEUWS Het politieke einde van Geert Wilders werd al meerdere keren voorspeld. Zijn partij bleef stug overeind. Al tien jaar lang. Harde ingreep na derde keer besmette vis in tien dagen Rusland en de Verenigde Staten sluiten 'voorlopige deal' Syrië Daar zat hij dan. In een veredelde be- zemkast van het Tweede Kamerge bouw. Slechts een telefoon op het verder lege bureau, in een kamer zonder ramen. Met ruzie weg bij de WD, had Geert Wilders in sep tember 2004 niets dan een droom over een eigen partij. Op 22 februa ri 2006 werd die werkelijkheid toen hij zijn Partij voor de Vrij heid registreerde bij de Kiesraad. Tien jaar later is de PW niet meer weg te denken uit de vader landse politiek. Als vijfde partij in het parlement, als voormalig ge- doogpartner van een kabinet én als populairste in de opiniepeilin gen. „Het heeft lang geduurd voor dat duidelijk werd dat Wilders het vacuüm op rechts zou opvullen", zegt politiek historicus Koen Vos sen, die veel studie deed naar de PVV. „Wilders werd niet meteen gezien als dé kandidaat. Hij vol deed immers aan geen enkele re gel die voor andere politieke par tijen wel gelden." 'Zolang hij zelf niet in het gedrang komt door een schandaal, zal de PW blijven bestaan' Nu de eerste tien jaar zijn verstre ken, heeft Belgisch politicus Filip Dewinter - collega op de rechter flank - des te meer vertrouwen in de komende tien jaar voor de PVV. De voorman van Vlaams Be lang voerde al vanaf het begin ge sprekken met Wilders. Al moest dat aanvankelijk allemaal nog in het geheim, omdat Wilders toen nog niet met het Vlaams Belang geassocieerd wilde worden. Hun eerste gesprek was toen Wilders overwoog voor het eerst mee te doen aan de gemeente raadsverkiezingen in Nederland. „Hij wilde advies", zegt Dewinter. „Ik heb toen gezegd: Geert, kies voor een stuk of drie steden waar je een kader kunt vinden dat je kunt vertrouwen en waarvan je weet dat je kans hebt om veel stemmen te halen. Dat heeft hij heel slim gedaan. Hij koos alleen voor Almere en Den Haag en het was direct een succes." De manier waarop Wilders zijn partij strak houdt, is zijn kracht, vindt Dewinter. „Dat is wat hij voor heeft op Pim Fortuyn, die niet goed bleek te kunnen organi seren. Wilders houdt alles in ei gen hand. Dat is zijn succes." Zodra de PW begon te groeien, ze gingen meedoen in al le provincies en de partij meer ge kozenen in de Tweede kamer kreeg, ging het mis. De ene na de andere PW'er kwam in opspraak. Vorige week nog bekende Wil ders' rechterhand en woordvoer der Michael Heemels dat hij ge meenschapsgeld gestolen had om zijn 'drank- en drugsgebruik' te bekostigen. Ook dit schandaal heeft echter geen invloed op de populariteit van de PW, blijkt uit alle peilin gen. Dewinter snapt dat wel. De PW is Geert Wilders, de rest is bijzaak. „Zolang hij zelf niet in het gedrang komt door een schan daal, zal de PW blijven bestaan." Vossen vindt dat fascinerend aan de PW. „Andere partijen ver liezen hun aanhang door intern gedoe. De PW niet. En zo zijn er meer regels niet van toepassing op de PVV. Het is een ijzeren regel dat een partij alleen overlevings kansen heeft, als er genoeg perso neel en poen is. Allebei is een pro bleem bij Wilders. Er is nog geen geld voor een fatsoenlijk campag nefilmpje en op verkiezingsbijeen komsten blaast hij nog net niet zelf de ballonnen op. Maar hij heeft één ding wel: publiciteit. En daar leeft hij op." Volgens Vossen is Wilders meer een mediastrateeg dan een politicus. Hij werkt via een andere logica en dat is waarom andere po litici zo moeilijk grip op hem kun nen krijgen. Hij roept vergaande dingen, genereert aandacht, daar reageren mensen boos op en zo ge nereert hij nog een keer aandacht door te stellen dat hij niet mag zeggen wat hij wil. „Het is de zelf de strategie die iemand als Do nald Trump nu ook gebruikt. Je kunt er jaren mee doorgaan. Al leen zal het lastig worden als hij ooit nog eens echt macht wil uit oefenen. Want als je zo veel men sen beledigt, zal niemand een coa litie met je willen sluiten." Nadeel is dat de partij alleen op hem leunt. Zodra Wilders stopt, stopt ook de PW, denkt politico loog Meindert Fennema, auteur van een boek over Wilders. „Als hij morgen stopt of iemand schiet hem dood, dan is het over met de PW. Je ziet ook bij andere par tijen dat het steeds meer om de fractieleider draait, maar bij de PW is dat het sterkst." Voormalig PW-senator Rotter damse politicus Ronald Sorensen weet dat zo net nog niet. Hij zag Voedselwaakhond NVWA grijpt hard in bij visleverancier H. van Wijnen. Nadat voor de derde keer in tien dagen tijd met lyste- ria besmette vis werd teruggeroe pen, staat het bedrijf onder ver scherpt toezicht. Supermarktke ten Jumbo kiest voorlopig voor een andere zalmleverancier. De zalmrokerij uit Krimpen aan de IJssel moet de houdbaarheids datum van zijn producten sterk terugbrengen. Door deze maatre gel moet voorkomen worden dat de lysteriabacterie zich te veel ver menigvuldigt. Die bacterie is ge vaarlijk voor mensen met een kwetsbare gezondheid, bijvoor beeld zwangeren, ouderen en mensen met een zwakke afweer. De NVWA heeft H. van Wijnen onder verscherpt toezicht ge plaatst. Het levert behalve aan Jumbo ook aan Aldi en Makro. Rusland en de Verenigde Staten zijn het in grote lijnen eens gewor den over de voorwaarden voor een staakt-het-vuren in Syrië. De twee grootmachten sloten giste ren een voorlopig akkoord. Vol gens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Ker ry zou de wapenstilstand „in de komende dagen" in kunnen gaan. Details zijn nog onbekend en moe ten voor een deel ook nog worden ingevuld. De Syrische regering en het deel van de Syrische oppositie dat aan de onderhandelingstafel zit in Genève sturen zelf ook aan op een staakt-het vuren. Als er een definitief akkoord komt, is dat sowieso niet van toepassing op ter reurbeweging IS. De jihadisten van al-Nusra en de Syrisch-Koerdi- sche YPG zijn eveneens niet bij de onderhandelingen rond het staakt-het-vuren betrokken. 'Wilders kan nog zeker Filip Dewinter Vlaams Belang door Tobias den Hartog en Hans van Soest KRIMPEN AAN DE IJSSEL 87 Terroristische aanslagen in de Syrische steden Damascus en Homs hebben gisteren waarschijnlijk 87 levens geëist. In Homs kwamen 57 mensen om het leven toen twee autobommen ontploften. In de hoofdstad Damascus ontplofte een autobom in een overwegend sjiitische wijk. Hier vielen dertig doden. AMMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8