eigen regering steunen Britse premier niet NIEUWS 7 Europe Yes 'War Horse Ook meer en meer Kamerleden ge ven aan voor een vertrek uit de EU te zijn. Een verdeeld kabinet en een verdeelde conservatieve partij: pijnlijk voor Cameron. Extra pijn lijk is dat de belangrijkste minis ter van de groep Brexitministers, Michael Gove van Justitie, al tien tallen jaren bevriend is met Came ron. Het zijn gevoelige verliezen voor het 'Remain'-kamp en voor de Britse premier in de opmaat naar het referendum. De komen de tijd voert Cameron dus cam pagne vóór de EU, maar tégen een aantal van zijn grootste vrienden en belangrijkste partijgenoten. Waar de Britten op 23 juni voor gaan kiezen is nog onvoorspel baar. In de peilingen is het tot nog toe een nek-aan-nekrace tussen het 'Remain'- en het 'Leave'-kamp. Bijna een kwart van de Britten weet nog niet wat het gaat stem men: die zwevende kiezers gaan voor de beslissing zorgen. Voor Cameron blijft het tot 23 juni, de dag van het referendum, tandenknarsend afwachten: luiste ren de steeds eurosceptischer wor dende Britten nog naar hun pre mier, of gooien ze de deur naar Eu ropa definitief dicht. -•. ,A1 THE SUNDAY TIMES Cameron declares war on rebels HOE, WAT WAAROM De deal De kansen Als er één opponent is die David Cameron zich niet wenst, dan wel de excentrieke, zelfingeno men en verbaal briljante burge meester van Londen. Zijn oude vriend Boris Johnson heeft flair, humor en bijna onverslaanbare de batkwaliteiten die wel eens van doorslaggevende betekenis kun nen zijn. Met Boris Johnson heeft het allegaartje van het Brexit-kamp opeens wél een cha rismatische leider met torenhoge ambities. Het wordt genieten van een po litiek spel zoals alleen Engelsen dat kunnen spelen. Boris versus David, het zal gaan vlammen tus sen deze twee karakters. Twee pro ducten van Eton College en Ox ford University die ondanks hun hoge posities altijd de corpsballen zijn gebleven, die ze ooit waren. Van David Cameron weten we dat hij op een luidruchtig studenten feestje zijn geslachtsdeel in een varkenskop stak. Boris Johnson deed het allemaal in het kwadraat. Op school was juist Cameron de meest timide van de twee. Bei den studeerden politiek, econo mie en filosofie en beiden waren lid van de exclusieve Bullingdon Club van Oxford. Het stak John son, die twee jaar ouder is, later dat Cameron het zo ver schopte. Een 'wijvige blokker' noemde hij Cameron en bezorgde hem ook de pesterige bijnaam 'Cameron Mi nor' om duidelijk te maken dat hij twee jaar jonger was en altijd in een lagere klas zat. Brugpieper, beetje een mietje, bedoelde hij. Johnson was stoer, aanvoerder van de school en het voetbalteam. 'World King', zag hij zijn toe komst met een kwinkslag. Aan het einde van zijn studietijd had Boris niet de cijfers maar wel een veel grotere ambitie. Tekenend voor hoe beide 'alfamannetjes' met elkaar omgaan is het relaas van een bijeenkomst in Downing Street, waar de premier het met de burgemeester van Londen wil de hebben over de begroting van de hoofdstad. Op een briefje staat het bedrag dat hij maximaal aan Johnson wil overmaken. Boris wil het zien, maar David graait het voor zijn neus weg. Verbijsterde medewerkers zien hen over de grond rollen om het papiertje te bemachtigen. Typisch voor de ver standhouding is dat beiden zeg gen dat ze hebben gewonnen. Cameron weet waartoe de 'World King' in staat is. Johnson zou heel goed Groot-Brittannië uit de EU kunnen leiden. En hem daarmee naar huis sturen. MAANDAG 22 FEBRUARI 2016 'avotdkecontrol.org introl VoteJ Let's take back control l£v£"* The true story, by its *W| <- author Michael Morpurgo j, Looking to sell your Op 23 juni gaan de Britten naar de stembus om zich uit te spre ken over de vraag: vindt u dat Groot-Brittannië in de EU moet blijven? Premier Cameron kwam met veel eisen naar Brussel, maar kwam uiteindelijk met een sterk vermagerd hervormings pakket thuis: 1. Als er exceptio neel veel immigranten binnen komen, mag Groot-Brittannië hen korten op de uitkering. 2. De kinderbijslag voor migran tenkinderen wordt aangepast naar het niveau van het thuis land. 3. GB hoeft niet verder te integreren in Europa en 4. Het land kan een noodbescherming uitvaardigen als Britse bedrij ven gediscrimineerd worden omdat ze de euro niet hebben. Waar de Britten voor gaan kie zen, is totaal onvoorspelbaar. In de peilingen is het een nek-aan-nekrace tussen het 'Re main'- en het 'Leave'-kamp. En bijna een kwart van de Britten weet nog niet wat hij/zij gaat stemmen. Cameron zal met alleen deze deal twijfelaars niet over de streep trekken; de hervormin gen zijn daarvoor te mager. Als Cameron niet de geschiedenis in wil gaan als de premier die het mogelijk maakte dat Groot-Brittannië uit de EU stap te, moet er een tandje bij in zijn campagne. Hij zal de komende vier maanden er veel tijd ste ken om de Britten ervan te over tuigen dat een toekomst in de EU rooskleuriger is dan buiten de EU. Zes bewindslieden uit het kabinet van Cameron zijn aanwezig tijdens de start van de campagne voor een Brexit. foto Stefan Rousseau/Getty Images David vs Boris, dat gaat knallen door Bob van Huët David Cameron staat voor het poli tieke gevecht van zijn leven. Boris Johnson, zijn razend populaire par tijgenoot en gedoodverfde opvol ger, wil bij het aanstaande referen dum campagne gaan voeren tégen het Britse lidmaatschap van de Eu ropese Unie. Vrienden en partijgenoten Cameron en Johnson in bete re tijden, 2014. De politici wacht ten in Newark op de trein na een gezamenlij ke bijeenkomst. foto Stefan Rousseau/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7