Een etmaal gamen voor Kika Schrappen belasting kost zo'n 12.000 euro Canadese kunstenaar aan de slag met licht en vleermuisachtige monsters SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Centree brengt kansen in beeld Het is er duister en het waait. En je kunt er alleen komen via een eindeloze reeks treden. Centree laat de mogelijkheden zien. Een spijkertje in de muur slaan is geen op tie. Zoals ook het naar boven slepen van zware objecten in de Dikke Toren in Zie- rikzee niet mogelijk is. De Canade se kunstenaar Ed Pien voelt zich daar allesbehalve door begrensd. Pien is deze week in Zierikzee om 'Zonder restricties zijn de mogelijkheden eindeloos. Dat is veel minder leuk' op de etages van de ruim 6o me ter hoge toren installaties te ma ken. Vanaf de zaterdag voor Pasen, 26 maart, kunnen torenbeklim- mers zijn werk zien. Die Dikke Toren is prachtig, vindt Pien. Zonder meer. De be perkingen die het monumentale bouwwerk met zich meebrengt, zijn voor hem geen straf. „Ze zor gen juist voor een uitdaging. Zijn er geen restricties dan zijn de mo gelijkheden eindeloos. Dat is veel minder leuk." De in Amsterdam wonende kunstenaar Karin van Dam ging hem vorig jaar voor in het explore ren van de tot 2014 hermetisch af gesloten torenverdiepingen. De twee sloten in 1998 vriendschap in Parijs. Sindsdien kruisen hun wegen zich regelmatig: ze werk ten onder meer samen in Shang hai. Van Dam: „Het is heel anders wat we doen, maar we hebben een gelijk gevoel voor materiaal en vorm. We staan wat dat betreft dicht bij elkaar". Van Dam helpt Pien de eerste twee dagen in de to ren op weg en voert hem in alle handigheidjes in. Via aan blokjes gebonden draad kunnen objecten via de voegen van de zoldering spijkerloos in de ruimte worden gehangen. Op de tweede verdieping werkt Pien met vleermuisachtige creatu ren van tyvek, een soort plastic pa pier. Die hoogste etage vormt een tegenwicht voor de subtiele spie- gelreflecties die hij een verdieping lager beproeft. „Niet alle mensen die de toren beklimmen, zijn op zoek naar een museum. Dus ik zocht iets met meer impact." De vleermuizen (Pien tekende ze in Toronto en kreeg ze moeiteloos door de douane) combineren reali- Zijn monsterachtige 'vleermuizen' tekende Pien al in Canada. Hij kreeg ze moeiteloos door de douane. teit met fantasie. Elk exemplaar is uniek, geïnspireerd door onder meer gargoyles (waterspuwers) op oude gebouwen. Zowel het licht en schaduwspel op de eerste als de 'vleermuizen' op de tweede ver dieping zijn boven in de Dikke To ren met z'n solide muren maar kierende ramen voortdurend speelbal van de wind. Daarom die tyvek. Daarom ook de dubbele be vestiging met tape en spelden - toont Pien de constructie. Zijn in stallatie, waaraan hij vanaf zater dag in Zierikzee bouwt, moet van af de opening op 26 maart tot en met de herfstvakantie mee. „Je moet als kunstenaar een ruim te als deze niet vullen, maar je moet de ruimte activeren. Als je 'm wilt vullen, heb je miljoenen dingen nodig. Als je 'm activeert, niet", zegt Ed Pien over het wer ken op hoogte in de Dikke Toren. De kunstinstallaties op de tussen- vloeren in de Sint Lievensmon- stertoren in Zierikzee is een initia tief van Centree. „Het past bij het Cultuurplein met de Nieuwe Kerk en de Weverij. We wilden la ten zien wat de mogelijkheden van de Dikke Toren zijn", aldus voorzitter Frank van Asten van de stichting Centree. Met de wereld wijd opererende kunstenaars Karin van Dam en Ed Pien is nu twee keer gekozen voor namen van formaat. ZIERIKZEE. Met het schrappen van de precariobelasting voor kleinschalige, niet-commerciële evenementen verwacht de ge meente Schouwen-Duiveland zo'n 12.000 euro per jaar aan in komsten te verliezen. Burgemeester en wethouders zijn bereid dat verlies te nemen, omdat ze veel waarde hechten aan initiatieven uit de samenle ving die de leefbaarheid vergro ten. Het balletje over de precario belasting werd aan het rollen ge bracht door de organisatie van Huttendorp Zierikzee, een initia tief van Hart van Poortambacht. Ook veel zaken als rommel- en snuffelmarkten en het plaatsen van schaatsbanen en dergelijke vallen buiten de heffing. Voor grote evenementen als de Visse rij- en Havendagen is dat voor deel er niet. Strikt genomen zou ook preca riobelasting geheven moeten worden voor versieringen van straten en pleinen met kerstbo men en sfeerverlichting. Ook dat doet het college omwille van de leefbaarheid niet. Een vergun ning aanvragen blijft wel ver plicht. Acht uur aan één stuk door ga men was tot nu toe voor Julian de max. „Vierentwintig uur lang zal best zwaar zijn, maar we gaan er voor. Het gaat zeker lukken. We willen dit graag doen voor het goe de doel." Dat heeft alles te maken met Martijn, die op zijn twaalfde kanker kreeg en als gevolg daar van verlamd raakte tot aan zijn borst. „Daarom wilden we Kika 'Vierentwintig uur lang zal best zwaar zijn, maar we gaan er voor' ondersteunen. We doen altijd van alles samen en we hebben be dacht dit nu in de voorjaarsvakan tie te gaan doen." Het viertal gaat bekenden, vrienden, familie en bu ren langs om sponsorgeld bij el kaar te harken. Ook via de website van Kika en tijdens de gamemara- thon zelf kan geld worden gedo neerd. De vier vrienden kennen el kaar -Mike is inmiddels gestopt- van school, het Hoornbeeck Colle ge in Rotterdam. De ouders van Julian gooiden gastvrij de deur open toen zij hoorden van de plan nen. De jongens nemen hun eigen computer mee en gaan dan maar. Een etmaal lang gamen op cola en chips? „Ha. Niet alleen. M'n moe der kookt voor ons, heel lief." De 24 uur gaan dinsdag 23 fe bruari in om 14.00 uur. De jon gens zijn live te volgen via www.twitch.tv/kronkelgaming. Meer informatie over de actie is te vinden via www.ki- ka.nl/acties-voor-kika/23297. MAANDAG 22 FEBRUARI 2016 Pien uit Karin van Dam draagt het stokje over aan Ed Pien; beide kunstenaars ver rassen met hun werk beklimmers van de Dikke Toren. Dikke Toren daagt door Esme Soesman Ed Pien, Canadees kunstenaar De zwevende objecten van Ed Pien die realiteit (vleermuizen) met fantasie (gargoyles en andere monstertjes) combineren, foto's Marieke Mandemaker door Esme Soesman door Esme Soesman BRUINISSE. Gamen is voor geen van vieren een straf, maar hoe dat na 24 uur voelt, moet nog blijken. Martijn de Ruijter, Arjan Prins, en de twee Zeeuwen Mike Sinke (Goes)en Julian Brokx (Bruinisse) gaan 24 uur lang gamen om geld op te halen voor Kika. Dat gebeurt op 23 en 24 februari en is live via Twitch (een videoplatform voor ga mers) te zien. Julian Brokx, gamer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53