Mbo gaat regiogebonden studies aanbieden Schutter in VS schiet willekeurig vanuit zijn auto: zes doden H Republikeinse partijgigant haalt 4 NIEUWS Vanaf augustus moeten mbo'ers verplicht een aantal vakken kie zen die de school in overleg met het bedrijfsleven in de regio aan biedt. Zo gaan scholen in de grensstreek straks extra Duits aanbieden zodat schoolverlaters ook over de grens aan de slag kunnen. En bij de opleiding bouwkunde hebben leerlingen in het noorden meer behoefte aan kennis over hoe om te gaan met aardbevingen dan die in het wes ten van het land. „In een regio als Groningen ontwikkelt de arbeidsmarkt zich anders dan in Utrecht", zegt mi nister Bussemaker (Onderwijs). „Scholen moeten sneller inspe len op actuele arbeidsmarktont wikkelingen, zoals 3D-printing, robotisering of de groeiende tech nologie in de zorg." Bussemaker verandert de re gels voor het beroepsonderwijs, zodat scholen sneller kunnen an ticiperen op de veranderingen op de arbeidsmarkt. Nu zijn vakop leidingen vaak nog te veel een eenheidsworst. Veel bedrijven klagen al langer dat ze moeilijk personeel kunnen vinden omdat schoolverlaters niet de vaardighe den hebben die zij nodig hebben. Mbo'ers gaan veel meer dan studenten in het hoger onder wijs aan de slag in de buurt. Re den waarom mbo-scholen straks vier keer per jaar met werkgevers om de tafel gaan om te kijken of het keuzepakket moet worden aangepast. Een student die de kappersopleiding volgt, kan in de ene stad meer baat hebben bij het keuzevak 'visagie' of 'nagel styling' dan die in een andere stad. Een leerling op een transport- school heeft in Rotterdam meer aan een keuzevak containervaart en wie een verpleegkundige op leiding volgt, moet in Friesland Fries kunnen leren om met oude re patiënten te kunnen communi ceren. Studenten besteden straks zo'n 15 procent van hun beroeps opleiding aan de keuzevakken. De gevolgde vakken komen op het einddiploma te staan. Scho len worden verplicht te zorgen voor voldoende keus, al dan niet in samenwerking met andere mbo-opleidingen in de buurt. „De dader reed rond in zijn auto en stopte op drie plekken om het vuur te openen op voorbijgan gers die totaal werden verrast", al dus Paul Matyas, hulpsheriff in Kalamazoo, een stad met 75.000 inwoners nabij Detroit. Zes mensen verloren meteen het leven. In het ziekenhuis lig gen nog enkele zwaargewonden, onder wie een 14-jarig meisje, die vechten voor hun leven. „Dit zijn geen doelbewuste moorden. De slachtoffers waren op het verkeerde moment op de verkeerde plaats", aldus de poli tie. Kort na de melding van de schietpartij werd een 45-jarige man opgepakt uit Kalamazoo. Hij gaf zich zonder verzet over. In zijn auto, een SUV, lagen wa pens. De politie weigerde informa tie te geven over zijn motief. Amerikaanse media meldden dat de moordpartij verband zou hou den met een uit de hand gelopen ruzie eerder op de avond bij een appartementenblok in Kalama zoo. Daar werd de politie te hulp geroepen nadat er enkele keren op een vrouw was geschoten. Zij raakte zwaargewond. Drie kinde ren die bij het slachtoffer in een auto zaten, bleven ongedeerd. De dader sloeg eerst toe bij een autodealer in Kalamazoo. Twee mensen verloren er het le ven. Het zou gaan om een vader en zijn 8-jarige zoon die auto's aan het bekijken waren. Vervol gens opende hij het vuur bij een restaurant in de wijk Texas. Daar stierven vier mensen in de kogel regen, in twee auto's op een par keerplaats. De schietpartij zwengelt in de Verenigde Staten opnieuw de dis cussie aan over het alom aanwezi ge wapenbezit. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Devon en Cornwall 8 dagen Kirchbergin Tirol 8 dagen Stedenreis Berlijn, Dresden, Leipzig Potsdam 8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 8 dagen Boedapest en omgeving door Hans van Soest DEN HAAG. Mbo-studenten kun nen vanaf komend schooljaar kie zen uit zo'n vierhonderd nieuwe vakken zoals 'aardbevingsbesten- dig bouwen' of 'duurzaam stuka doren'. Het middelbaar beroepson derwijs gaat op de schop om stu denten een opleiding te geven die beter aansluit bij de wensen van bedrijven in de regio. Mbo-studenten kunnen vanaf komend schooljaar kiezen uit zo'n 400 nieuwe vakken zoals 'aardbevingsbestendig bouwen' of 'duurzaam stukadoren'. LANSING. Zes Amerikanen hebben in de staat Michigan het leven ver loren toen zij vanuit een voorbijrij dende auto lukraak onder vuur werden genomen. De schutter die willekeurig om zich heen schoot, is gearresteerd. De 45-jarige verdachte Jason Dal ton. foto EPA Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl 'Mn Vertrekdata: 25 april 9 mei 6,20 juni etc. Vertrekdata: 18 april/ 2,16 mei 15 juni/II juli etc. L-aJjS Vertrekdata: 25 april/25 mei20juni18juli etc. Vertrekdata: 18 april/2,16, 30 mei13, 27 juni 11, 25 juli 8 aug. etc. Vertrekdata: 21 mei 4,18 juni 2,16, 30 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4