Fietsreizen Gevreesd wordt voor het einde van de thuisbevalling Verloskundigen lopen te hoop tegen rigoureuze hervorming van de geboortezorg. Vrouwen zouden vaker in het ziekenhuis moeten bevallen en onnodige ingrepen moeten ondergaan. NIEUWS 3 282 288 378 388 Bestel nu de gratis brochure 2016 ROTTERDAM. Kunnen vrouwen nog wel zelf beslissen waar ze hun baby ter wereld willen brengen? Lopen zij niet het risico veel sneller een keizersnede en andere me dische ingrepen te moeten ondergaan? Vrouwenorganisaties en verloskundi gen vrezen dat dit wel het geval is, nu de geboortezorg fundamenteel hervormd is. In de nieuwe opzet moeten verloskundi gen vanaf het begin van een zwanger schap nauw samenwerken met gynaecolo gen in het ziekenhuis, in speciale geboorte- zorgteams. De zorgverleners krijgen geza menlijk één budget en bepalen hoe dat ver deeld wordt over prenatale zorg (verlos kundige), specialistische zorg (gynaeco loog) en kraamzorg. Het fonds Clara Wichmann, de Neder landse Vrouwenraad en de Geboortebewe ging luiden in een brief aan minister Edith Schippers (VWS) de noodklok. Een petitie is ruim 7.000 keer ondertekend. De vrees is dat door de maatregel meer vrou wen in het ziekenhuis zullen bevallen. On derzoek wijst uit dat daar sneller medisch wordt ingegrepen (pijnbestrijding, weeën opwekken, inknippen, keizersnede), met alle gezondheidsrisico's van dien. „Meer zwangeren lopen fysieke schade op", zegt voorzitter Aniek de Ruijter van Clara Wichmann. „Verloskundigen heb ben veel praktijkervaring en kunnen goed inschatten wat normaal is bij een baring. Een gynaecoloog bekijkt zwangerschap daarentegen meer als een ziekte, en grijpt sneller medisch in. Een vrouwenlijf is niet om in te snijden en knippen." Gevreesd wordt voor het einde van ver loskundigenpraktijken in de wijken en thuisbevallen als de regie steeds meer bij het ziekenhuis komt te liggen. De organisaties maken zich zorgen om beperking van de keuzevrijheid. Zwang eren zijn afhankelijk van de afspraken die verzekeraars met ziekenhuizen en zorgver leners maken. De KNOV, beroepsorganisa tie voor verloskundigen, juicht samenwer king toe, maar vindt dat de plannen te snel worden doorgezet en niet goed wor den onderbouwd. Voorzitter Linda Ren tes: „Een zwangerschap is het meest na tuurlijke en emotionele wat een vrouw kan overkomen. Met deze plannen wordt alles heel medisch benaderd, alsof het een risicovolle gebeurtenis is. We slaan door naar het medische. Laten we een normale zwangerschap ook zien als normaal." Veel vrouwen willen thuis of in een ge boortekliniek bevallen. Uit onderzoek blijkt dat vrouwen het meest gebaat zijn bij een zwangerschap en bevalling waarbij de verloskundige de regie heeft. „Een verloskundige staat dichterbij de zwangere vrouwen. Ze zitten in de wijk, leggen huisbezoeken af, kennen de situa tie thuis beter dan een gynaecoloog", al dus Rentes. 'Meer vrouwen lopen fysieke schade op. Een gynaecoloog grijpt sneller medisch in' De Utrechtse verloskundige Janine Lazet (Geboortes&Zo) vreest dat ze straks vaker vanuit het ziekenhuis moet werken. „Een thuisbevalling wordt lastiger te plannen. Nu komen we bij iemand thuis, moeten we straks zeggen: stap zelf maar in de auto en kom naar het ziekenhuis?" De maatregelen zijn het gevolg van de babysterftecijfers in Nederland, die tot de hoogste in Europa behoren. Maar de baby- sterfte is juist aan het dalen. „Het is een kille sanering", vindt Lazet. „De zorg wordt niet beter, alleen maar ingewikkel der. We worden onderdeel van een groter geheel. Ik ben bang dat een verloskundige straks vaker overruled wordt door de gynae coloog." Martina Vogel (36), moeder van twee kinderen en lid van de Geboortebe weging voegt toe: „Ik denk dat het vrouwen afschrikt als ze vaker naar het ziekenhuis moeten voor controle. Dat heeft een psycholo gisch effect. Je denkt sneller dat er wat mis kan gaan." Er is al een begin gemaakt met invoering van de nieuwe werkwijze. De KNOV en vrou wenorganisaties willen dat mi nister Schippers pas op de plaats maakt, en eerst onder zoekt wat het effect is. De beroepsvereniging van gynaecologen (NVOG) juicht de maatregelen juist toe. Voorzitter Guid Oei wijst erop dat de babysterf- te in Nederland weliswaar daalt, maar nog steeds tot de hoogste in Europa be hoort. Volgens de laatste cij fers (2013) gaat het in Neder land om 8,1 op de 1.000 ba by's, terwijl het in Finland 3,4 is. „We halen de achterstand op andere landen niet in. Bete re samenwerking is nodig, om dat risicogevallen er beter wor den uitgepikt. Ik denk dat iedere professional zijn zelfstandigheid en verantwoordelijkheid behoudt." Volgens Oei worden ziekenhuizen vaak te laat betrokken bij zwangerschap pen. „Als we eerder samenwerken kun je misschien risico's en problemen voorko men." Schippers is het met hem eens. „De zwangere vrouw kan nog steeds zelf beslis sen waar zij wil bevallen, dat kan ook thuis zijn. Samenwerken doe je vanuit ge lijkwaardigheid en professionaliteit. Daar bij is de ene beroepsgroep niet belangrij ker dan de ander. De zwangere vrouw moet de zorg krijgen die ze nodig heeft." De wereld is Kras Individuele fietsreizen Het grootste aanbod! 6 dagen v.a. ietsreizen of bel 0900-9697 Kras.nl/brochures MAANDAG 22 FEBRUARI 2016 Vrouw verliest regie bij bevalling1 door Tonny van der Mee Aniek de Ruijter Clara Wichmannfonds foto Dreamstime Inclusief verblijf in goede accommodaties, dagelijks ontbijt, NL-talige fietsroutes en indien nodig bagagevervoer. Rond de Bodensee Geniet in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland van een heerlijk klimaat, bloemeneiland Mainau en pastelkleurige stadjes. Klantbeoordeling 8,5. Zie: Kras.nl/fietsen-bodensee Langs de Donau Beleef de populairste fietsroute van Europa! Fiets door stadjes en wijngebieden van Passau naar Wenen. Klantbeoordeling 8,5. Zie: Kras.nl/fietsen-donau Het Münsterland Koninklijke reis met verblijf in een 4* kasteelhotel. Fiets door een parkachtig landschap en geniet van comfort en 2 x diner. Klantbeoordeling 8,4. Zie: Kras.nl/46202 Het Altmühltal Ontdek Duitslands grootste natuurpark, met sfeervolle middeleeuwse stadjes als Rothenburg en Regensburg. Klantbeoordeling 8,1. Zie: Kras.nl/46064 6 dagen v.a. 6 dagen v.a. 6 dagen v.a. 7 dagen Ober Osterreich Tourismi Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief1 reserveringskosten en CalamiteitenPonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 3