Negentig maal in actie op zijn geliefde 10 kilometer, bijna elke keer bijzonder 10 SPORT Op zijn eigen 'Bob Classic' schaatste Bob de Jong (39) gisteravond voor de negentigste en allerlaatste keer zijn geliefde 10 kilometer. Wereldtitel voor driebanders Wond houdt Farah niet tegen Schippers wint ook in Glasgow Hassan blijf nipt boven record De eerste 13 november 1994 in Deventer 14.53,70 De klapschaats bestond al wel, maar het massale afscheid van de vaste schaats - met Bob de Jong voorop - dateert van 1997. Een paar jaar eerder, op zijn 18de ver jaardag, reed hij als kersvers lid van Jong Oranje bij de IJssel Cup in Deventer voor het eerst een 10 kilometer. En won direct. Ja, dit was een jongen van de lange adem. Dat er liefst 89 races van 25 rondjes zouden volgen, kon nie mand toen bevroeden. Een paar weken later schaatste De Jong ove rigens al 20 tellen van zijn eerste pr af. Op de NK afstanden won hij brons, nog voor Gianni Romme. De snelste 12 maart 2011 in Inzeil 12.48,20 Was die klapschaats niet uitgevon den, dan had Bob de Jong naar ei gen zeggen veel meer gewonnen. Zijn techniek, in jargon 'goed ach terop de schaats zitten' was er voor gemaakt. Maar ook op de klapschaats ging hij hard. Zijn snelste 10 kilometer reed hij 'pas' in 2011, op de WK afstanden in In zeil. Het was het Sven Kramer-lo ze seizoen. Maar het moet gezegd, die was in Europa ook nooit zo Ir/ "V "Njèt 3r\ snel geweest. De tijd van De Jong was de op één na snelste ooit. „Misschien moet ik stoppen", zei De Jong die dag. „Beter wordt het met. De slechtste 22 februari 2002 in Salt Lake City 13.48,93 Bob de Jong ging als favoriet naar de Olympische Spelen van Salt La ke City. Twee keer goud, dat was het doel. Het werd een martel gang. Al na een paar rondjes op de 5 kilometer voelde hij dat een top tijd er niet in zat, liet de race lo pen en werd 30ste. Nederland sprak er schande van, de TVM-di- recteur gaf aan 'blij te zijn dat hij De Jongs contract nog niet had verlengd'. De Jong aasde op revanche op de 10 kilometer, maar faalde op nieuw. Hij werd vijftiende en deed er vijftig tellen langer over dan winnaar Jochem Uytdehaage, die net als op de 5 kilometer een wereldrecord reed. Onder de druk bezweken, overconcentratie, luid de het oordeel. TVM nam kort daarna afscheid van De Jong. De mooiste 24 februari 2006 in Turijn 13.01,57 Vier jaar later, Turijn. Het hele sei zoen had Bob de Jong geen inter viewtje hoeven geven. Hoewel in middels al vier keer wereldkampi oen, hield niemand bij de Olympi sche Spelen rekening met hem. Hij had ongewild een imago van 'net niet' opgebouwd. Van zeur piet ook, en lastige pupil, moeilijk trainbaar. Maar in Turijn, onder de vleu gels van Ingrid Paul, klopte die vrijdag alles en rekende De Jong af met de demonen uit Salt Lake City. Hij viel de 10 kilometer aan vanaf het allereerste rondje en ver slapte niet. Anderhalf uur na zijn race zag De Jong Carl Verheijen en Chad Hedrick zich stukbijten op zijn tijd. De laatste 21 februari 2016 in Haarlem 14.43,06 Eindigen met een 'dq', dat zou niet passen na zo'n lange en be wogen carrière. De Jong gooide in zijn voorlaatste 10 kilometer, op de NK afstanden, tijdens de rit zijn armbandje af en dat kwam Zijn tegenstander gaf hem nog een rondje aan zijn broek. Maar wat gaf het. De erehaag en huldiging waren voor Bob hem op een diskwalificatie te staan. Gelukkig had hij nog de 'Bob Classic', zijn eigen 10 kilometer wedstrijd in Haarlem, ter promo tie en behoud van de traditionele afstand. Voor zo'n duizend toe schouwers schaatste hij gistera vond naar een tijd van 14.43,06. Maar nipt sneller dan zijn eerste '10', ruim 21 jaar geleden. Tegen stander Mats Stoltenborg gaf De Jong zelfs een rondje aan zijn broek, maar wat gaf het. De ere haag en huldiging waren voor hem. Het is mooi geweest. De biljarters Dick Jaspers en Jean van Erp hebben gisteren in het Duitse Viersen de wereldtitel drie banden voor landenteams naar Ne derland gehaald. Het tweetal was in de finale te sterk voor de Tur ken Semih Sayginer en Lüfti Ce- net. Turkije had eerder op de dag voor een verrassing gezorgd door titelverdediger België, met Frédéric Caudron en Eddy Mer- ckx, uit de finale te houden. Een prima spelende Van Erp was in zestien beurten klaar met Ce- net: 40-12. Jaspers had 33 beurten nodig om zich te ontdoen van Say giner: 40-26. Jaspers behaalde met Van Erp na 1998 en 1999 zijn derde landentitel. Een bloedende wond op zijn rech terbeen kon niet voorkomen dat de Britse atleet Mo Farah zaterdag bij de indoor Grand Prix in Glas gow zijn eerste zege van dit sei zoen boekte. De tweevoudig olym pisch kampioen van Londen 2012 schreef de 3000 meter op zijn naam in 7 minuten en 39,55 secon den. „Ik werd een paar keer ge duwd en liep daardoor wat sneeën in mijn been op", verklaarde Farah, die werd geraakt door de spikes van zijn concurrenten. Het bloed druppelde uit zijn rechter been toen de Britse topatleet als eerste over de streep kwam. De 32-jarige Farah bleef ruim boven het Brits record van 7.32,79. Sifan Hassan heeft zaterdag haar eerste indoorwedstrijd van deze winter overtuigend gewonnen. De Arnhemse atlete won de 1500 me ter bij de Grand Prix in Glasgow in 4.01,40, een kleine seconde bo ven haar Nederlandse recordtijd van 4.00,46. Hassan wil pieken bij de WK indoor volgende maand in het Amerikaanse Portland. Ze won vorig jaar bij de EK indoor in Praag goud op de 1500 meter. Bij de WK outdoor in Peking pakte ze het brons. In Glasgow nam ze hal verwege de race al het initiatief en soleerde ze min of meer naar de ze ge. De Ethiopische Gudaf Tsegay kon als enige volgen, maar ze be dreigde de Nederlandse niet. Het zit er op voor Bob de Jong door Rik Spelenbrink Bob de Jong neemt afscheid van de wedstrijdsport met een erehaag in Haarlem. In zijn laatste race over 10 kilometer was hij nauwelijks sneller dan in zijn allereerste, foto ANP VIERSEN ATLETIEK GLASGOW. Ook haar derde race van dit jaar over 60 meter heeft Dafne Schippers in een zege omgezet. De wereldkampioene op de 200 meter was zaterdag de snelste bij de Grand Prix indoor in Glasgow. Haar winnen de tijd was 7,10 seconden, vorige week liep ze nog 7,00. foto Getty Images ATLETIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39