Belgische bodem nog lang niet te boven Goaltune vaak weinig logische muziekkeuze SPORT 9 Groot contrast in Oman. Alexander Kristoff is klaar voor de 'lente'. De andere hoofdrolspeler van vorig jaar, John Degenkolb, is geblesseerd. Dumoulin is content met zijn vorm, minder blij met Oman Uitzicht op de ber gen. Op de brui sende en kleur rijke Soukh. Op het meterslange jacht van Sultan Qaboos. En op de gouden koepels van de vele moskeeën van Mus cat. Een mooier decor voor een slotrit dan die van de Ronde van Oman vind je nauwelijks op de wielerkalender. Op die beeldscho ne rode sprintloper bleef het ge droomde duel echter uit. Op de Corniche langs de Golf van Oman nam Alexander Kris toff, met al een rit op zak, met speels gemak anderhalve meter af stand van de rest van het peloton. Ironisch genoeg completeerden twee talenten van Giant-Alpecin achter de almachtige Noor de top-3. De Belg Zico Waeytens en de Noor Soren Kragh Andersen. Twee gelegenheidssprinters. Natuurlijk had het eindspel in Muscat idealiter tussen Kristoff en John Degenkolb moeten gaan. De twee spierbundels die afgelo pen voorjaar drie klassieke monu menten verdeelden. Degenkolb pakte Milaan-Sanremo en Pa- rijs-Roubaix. De Noor van Katoes- ja de Ronde van Vlaanderen. Maar waar Kristoff met drie rit ten in Qatar en twee in Oman in het Midden-Oosten bewees klaar te zijn voor een nieuwe oogst, keek Degenkolb thuis in Duits land geblesseerd tv. De Duitser was vorige maand het belangrijkste slachtofffer toen zijn trainingsgroep in Spanje van de weg werd gereden door een Britse spookrijder. Met hem wer den nog vijf collega's gebutst en gebroken van de weg geveegd. „En dan hebben we ook nog de jongens met de traditionele op- startblessures en kwaaltjes die al tijd horen bij februari", verklaar de ploegleider Luke Roberts in Oman zijn uitgedunde ploeg. Waar alle teams met acht man startten, reed Giant slechts met zes. Onderbezet, het kon nog net in de woestijnkoersen. Voor het serieuze werk in de Omloop Het Nieuwsblad van komende zater dag heeft de ploeg zich afgemeld. Vooral voor een Vlaming als Wae ytens was dat even slikken. „Heel jammer dat we daar niet rijden, maar we hebben daar onze rede nen voor", vertelde hij in Oman. „Wij zijn een WorldTour-ploeg en dan moet je altijd naar een gro te koers gaan om prijs te rijden. Niet als pelotonvulling." Vooralsnog is de Omloop de enige race waar Giant een streep door haalde. Zo zijn ze een dag la ter wel present in Kuurne-Brus- sel-Kuurne. Maar daarna? „Dat is nog niet zeker", gaf ploegleider Roberts, die kopman Degenkolb met een breuk in de onderarm en diverse snijwonden het hele voor jaar moet missen, toe. „We doen Met een vierde plaats in de Ronde van Oman verliep de eerste test van het jaar gesmeerd voor Tom Dumou lin. Maar of hij ko mend jaar weer zijn seizoen aftrapt in het Sultanaat? De Limburger van Giant-Alpecin moet daar nog eens goed over nadenken. De bizarre omstan digheden bij de start van de vijfde rit op zaterdag in het strandgehucht Yiti waren wat Du moulin betreft na melijk ver over het acceptabele. „Prima als een dorp of een resort betaalt voor een start, maar zorg als organisatie dan ook dat renners zich daar fatsoen lijk om kunnen kle den en kunnen ont spannen", aldus Du moulin, die in de 'middle of nowhere" bij een graad of der tig niet eens een plekje schaduw wist te vinden voor de start en zich moest verkleden in de volgauto. Geen parasols, geen ge bouw, zelfs een fatsoenlijk toilet ontbrak. „Je wilt niet weten hoe ik daar heb moeten poepen..." Eind vorig jaar reed Dumoulin niet ver van Oman de Ron de van Abu Dhabi. „Daar hadden ze el ke dag wel tenten, stoelen en ventila toren met water damp geregeld. Ook was er een gekoel de viptent met een fatsoenlijke wc. Het hoeft allemaal niet veel te kosten. Maar je maakt het als or ganisatie daarmee net even iets aanlok kelijker voor ren ners om naar het Midden-Oosten te vliegen, in plaats van in Europa een voorbereidings- koers te rijden." 'ledereen weet wat er in Spanje gebeurd is. En dat we hier zelf ook geen controle op hebben gehad' ons best om ons originele pro gramma na te komen, het is wel puzzelen. Waar we voor moeten waken is dat we niet jongens uit hun afgesproken traject gaan trek ken om elders selecties volledig te maken. Dat slaat nergens op." Had de geplaagde formatie in allerijl nog wat extra renners aan moeten trekken? Volgens team baas Iwan Spekenbrink niet. „Want welk niveau renners haal je nu dan nog? Normaal had je de jongens die nog beschikbaar zijn nooit gekozen, dus dan ben je al leen maar gaten aan het vullen." Dan nog liever incompleet star ten of in het slechtste geval afzeg gen. „Bij de koersorganisatoren is daar alle begrip voor", merkte ploegleider Roberts al in Qatar en Oman, waar de Franse ASO over het deelnemersveld gaat. „Ie dereen weet wat er in Spanje ge beurd is. En dat we hier zelf ook geen controle op hebben gehad." Al met al ging het met die zes man zo slecht nog niet in Oman. Waeytens sprintte naar twee ere plaatsen (zesde en tweede) en Tom Dumoulin tekende achter eindwinnaar Vincenzo Nibali voor de vierde plaats in het klasse ment. Al bleef het klein bier vergele ken met de machtige manier waarop Kristoff door het Sulta naat marcheerde. „Dat is top sport, hè", berustte Roberts. „Soms win je. Soms verlies je. Maar gelukkig is het nog altijd maar februari. Het seizoen is nog lang." de marketingafdeling maar één keer worden uitgegeven. In Vlaan deren is het veldrijden concurren tie voor wedstrijden op de weg. De budgetten van wedstrijden in het veld zijn nu vaak hoger dan voor wegwedstrijden net onder het niveau van de World Tour." De kerngezonde staat van het veldrijden heeft volgens Lagae en kele belangrijke redenen. Zoals uitzendingen op televisie en een afgesloten parkoers waardoor kaarverkoop mogelijk is. Zo gezond als de cross is, zo lastig heeft het wegwielrennen het momenteel. Lagae: „Wielren nen op de weg leeft boven haar stand. De sport moet de tering naar de nering zetten en zich af vragen of bijvoorbeeld salarissen boven een miljoen euro wel zo verantwoord zijn." Lagae wijst er op dat de kleine Vlaamse wed strijd Nokere-Koerse al jaren be zoekers laat betalen. Makkelijker gezegd dan ge daan, weet Wim van Herreweg- he, die met Flanders Classics wed strijden als Omloop Het Nieuws blad en de Ronde van Vlaande ren organiseert. Hij wijst op de conservatieve opvattingen van het publiek. Bezoekers laten beta len is als vloeken in de kerk. „Als we kunnen overleven zonder, doen we het niet. Dat is traditie. Betalen, zoals bij Nokere-Koerse en bij sommige kampioenschap pen, ik zeg niet dat het bij ons is uitgesloten, maar het is morgen nog niet aan de orde." COLUMN Diederik Smit Als een thuisclub scoort, klinkt er mu ziek. Daar is een naam voor: de goaltu ne. Vaak gaat het om inwisselbare dancemuziek, maar er zijn enkele cultuurbewuste uit zonderingen zoals ADO Den Haag met Oh oh Den Haag en FC Groningen met het Groningse volkslied. Bij goals van het Nederlands elftal klinkt Liberté van Paria Pardoux. Het is een dancenummer op de melodie van Les Lacs du Conne- mara, een Frans lied dat over een streek in Ierland gaat. Het lijkt een weinig logische muziekkeuze bij goals van het Nederlands voet balelftal. Daar staat tegenover dat de melo die van het Wilhelmus ook uit Frankrijk komt, net als de achter naam Van Oranje, dus wellicht is de goaltune bedoeld als eerbe toon aan die Franse invloed. SC Heerenveen had de laatste ja ren Put your hands up for Detroit als goaltune. Daar kun je veel over zeggen, maar ik volsta hier Weinigen weten dat de samba in Zürich is ontstaan en de lambada in Innsbruck met de vaststelling dat het volsla gen bezopen is en helemaal ner gens op slaat. Gelukkig kan het altijd erger: tij dens het EK van 2008 in Oosten rijk en Zwitserland werd na elke goal Samba de Janeiro gespeeld. Weinig mensen weten dat de sam ba ooit ontstaan is in Zürich en de lambada in Innsbruck. Sommige spelers hebben een ei gen goaltune. Zo klonk bij Vitesse altijd Daddy Cool van Boney M als Wilfred Bony gescoord had. De Ivoriaan ging het nummer zelfs als ringtone gebruiken en werd uiteindelijk topscorer van de eredivisie. Bij Bayern München had Arjen Robben ooit zijn eigen torhymne, namelijk Tulpen aus Amsterdam. Dat Robbens geboortedorp Be- dum op twee uur rijden van Am sterdam ligt, is in Beieren minder bekend. Toch is de persoonlijke goaltune een fenomeen dat navolging ver dient. Alvast een voorstel voor Feyenoord: Chi Coltrane met Go like Elijah. Als Eljero Elia dan geen topscorer meer wordt, weet ik het ook niet meer. MAANDAG 22 FEBRUARI 2016 Het blijft behelpen voor Giant-Alpecin door Arjan Schouten Luke Roberts ploegleider Giant Sven Nys (links) wachtte in de Sluitingsprijs op vriend en collega Sven Vanthourenhout. Het duo neemt afscheid van het veldrijden, foto Cor Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38